یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

روز ۲۰ مهر ۱۳۵۰ جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 30 مهر 1395-11:49 ب.ظ


تاریخ ایرانی: روز ۲۰ مهر ۱۳۵۰ جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در تخت‌جمشید آغاز شد؛ مراسمی پر زرق و برق با حضور سران برخی کشورهای جهان که هرچند از سال ۱۳۴۶ قرار برگزاری آن گذاشته شده بود اما به دلایل مالی و اینکه جشن تاجگذاری نیز قرار بود در همین سال برپا گردد، برگزاری‌اش تا چهار سال بعد به تعویق افتاد.

 

عکاسان مشهوری چون الیوت ارویت، برونو باربی و عباس عطار برای پوشش تصویری مراسم دعوت شدند که عکس‌های آن‌ها در سایت مگنوم گردآوری شده است. 

  
نظرات() 

باغرو داغ خطبه سرا

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 30 مهر 1395-11:32 ب.ظ


 باغرو  داغ
من سنی باغرما باسوب سنه  من باش اگرم ای اوجا باش  داغ

سن منیم ایلیمی ایللربویی باغروا باسدون ای قوجا یاش داغ 

بیرگوزون خزره باخار بیرگوزون ساوالانا

سن منیم  ایلیمه  دایاق اولدون   ای ایللر دایاقی  داغ 

بیرگوزه خطوه سریه  اخار  بیرگوزه  هیره

باغرمی باغروا باسارام ای   كرملی داغ

 بیرچایون خزره اخار برچایون ارتا بیله 

ارتا بیل ارتا یردور اورگی باقلیدور  سنه  ای اوجاباش داغ

قیش پاییز حاجی اولوب اغ پاپاقون واردور سنون

یا ی یازی سید اولوب یاشیل بوركلی ، جدوئه قزبان باغرو داغ 

برزه بیل ،سوباتان،اخارباخار،كیسالا ،شبلی ،نئور

سن اولماسون هیچ اولار ای وارری دولتلی  وقارلی داغ 

باغرچارتادان سیللی سویلی  ایلد یروملار،قوشا قوشا بولاغلار

سن اولماسون هیچ اولار   ای ارتالی داغ باغرو  داغ

حزر سنه جوشقانلانور ،یوردوم سنه ارخالانور 

یاشا یاشا ای اوجا باش ا ی قوجا  یاش   داغ

                                                                    شعر ازیارالی دورنا از خطبه سرا
نظرات() 

جزئیات جدیدترین کشف یک گورستان «عصر آهن» در ایران

نوشته شده توسط : قارانقوش
پنجشنبه 29 مهر 1395-11:56 ب.ظ

کشف شواهدی از یک تدفین و یا گورستان عصر آهن ۱ یا ۲ در حاشیه شرقی قره تپه سقز آباد دشت قزوین به فاصله ۸۰ متری از عرصه آن از بزرگترین یافته‌های پروژه تعیین عرصه و حریم این تپه به شمار می‌رود.

سقزآباد

وی افزود: به دلیل تمرکز و میزان رسوب گذاری بالا در حاشیه قره تپه عمق بیشتر این گمانه ها از چهار متر (با عمق حداقلی ۱٫۷۰و عمق حداکثری ۶ متر) تجاوز کرد.

این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به کاوش در این گمانه ها و یافته های به دست آمده از آنها، عرصه مشهود قره تپه از ۸٫۶هکتار به بیش از  ۲۵ هکتار در زیر لایه های رسوبی دشت افزایش یافت.

به گفته ده پهلوان، عرصه نامشهود به خوبی نشانگر این است که محوطه در جهت شمال شرقی به جنوب غربی توسعه داشته است.

وی  با بیان اینکه لایه های رسوبی در گمانه ها به خوبی مورد کاوش ، ارزیابی و بررسی قرار گرفتند تصریح کرد : لایه های رسوبی دشت ارتباط معنا داری با یکدیگر دارند و جهت شیب لایه های رسوبی و شدت آنها به خوبی دیده می شود.

این باستان شناس گفت: در روزهای آینده این لایه های رسوبی توسط استادان رسوب شناسی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران مورد ارزیابی و شناسایی دقیق تری قرار خواهند گرفت.

وی یکی از شواهد مهمی که در پروژه تعیین عرصه و حریم قره تپه سقز آباد به دست آمد  را  مدارکی از یک تدفین و یا گورستان عصر آهن ۱ یا ۲ در حاشیه شرقی تپه و به فاصله ۸۰ متری از عرصه اعلام کرد که کاملا مشهود است.

وی یکی از دستاوردهای این پروژه را افزایش عرصه تپه تا بیش از ۲۵ هکتار ذکر کردو افزود: در حاشیه شرقی آثار و شواهدی از یک گورستان عصر آهن به دست آمد.

ده پهلوان یکی دیگر از دستاوردهای این پروژه را کاوش در لایه های رسوبی دانست که بر روی لایه های متاخر قره تپه نهشت یافته اند و بررسی و ارزیابی دقیق آنها می تواند به باستان شناسان  در شناخت شرایط محیطی و اقلیمی دوران متاخر محوطه کمک شایانی کند.

وی اظهارامیدواری کرد در کاوش های آینده و با تمرکز بیشتر بر حاشیه قره تپه بتوان  به درک بیشتری از لایه های متاخر عصر آهن در این محوطه  رسید و به این پرسش که آیا گور کشف شده نشان از یک گورستان جدید در شرق تپه دارد یا تنها یک گور منفرد است پاسخ داد.

ده پهلوان گفت: با وجود  اینکه کاوش در محوطه های قره تپه و قبرستان وارد دهه ششم خود شده است، متاسفانه تا کنون و به دلایل نامشخص، عرصه آنها به طور دقیق و در یک گمانه زنی هدفمند مشخص نشده بود.

غارت محوطه های تاریخی

این باستان شناس افزود: قرار گرفتن محوطه‌ها در میانه اراضی کشاورزی و غارت گسترده آنها در سال‌های گذشته و به ویژه پس از زلزله ویرانگر سال ۱۳۴۱ بوئین زهرا و همچنین نبود حفاظت اصولی از ساختارهای کشف شده از کاوش‌ها، آسیب‌های جبران ناپذیری بر پیکره آنها وارد شده است.

ده پهلوان گفت: نکته امیدوار کننده این است که در کاوش و گمانه زنی صورت گرفته به منظور تعیین عرصه این محوطه، بخش بزرگ و دست  نخورده ای از آن کشف شد که می توان با برنامه ریزی هدفمند، علاوه بر کاوش این بخش ها، برنامه هایی برای حفاظت اصولی از آن پیش بینی کرد.

وی اظهار داشت: تبدیل این محوطه  به یک سایت موزه باستان شناسی یکی از مناسب ترین گزینه ها است که در دستور کار پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و میراث فرهنگی قزوین نیز قرار گرفته و برنامه تعیین عرصه و حریم این محوطه در همین راستا صورت گرفته است.

دشت قزوین و تحولات باستان شناسی

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، ، دشت قزوین در شمال غربی فلات مرکزی ایران قرار دارد. از شمال به دامنه های جنوبی کوه های البرز، از غرب به ارتفاعات موازی چرگر و مناطق طارم، منجیل و زنجان و از جنوب به ارتفاعات رامند (رحمان) محدود می‌شود.

این دشت یکی از دشت های طبیعی ـ فرهنگی است که به موازات فرهنگ های پیش از تاریخ و (رویدادی های دوران تاریخی) دیگر نقاط فلات ایران تحولات باستان شناسی خاص خود را پشت سر گذاشته و در جریان ارتباط فرهنگی با مناطق پیرامونی، شواهدی از روابط فرهنگی درون و برون منطقه ای را در خود بر جای نهاده است.

دو عامل اصلی و مهم در دنیای باستان و حتی امروز، دشت قزوین را برای اجتماعات مستقر در فلات ایران مساعد ساخته است.

نخست آن که این دشت از نظر حاصلخیزی دارای ظرفیت فوق العاده ای است و این ویژگی برای استقرار اجتماعات اولیه در دوران آغاز کشاورزی برای مردمان پیش از تاریخ و دنیای باستان بسیار مناسب بوده است.

عامل مهم دیگر، وضعیت خاص جغرافیایی این دشت است که در دامنه های جنوبی البرز و حاشیه شمال کویر مرکزی ایران واقع شده و داد و ستد و ارتباط در دنیای باستان بین تمدن های شرق و غرب به ناچار از این تنها رهگذر مساعد و قابل زندگی انجام می گرفته است و بی شک محوطه های پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی بسیاری در این دشت شکل گرفته اند.

تپه سگزآباد در حدود ۷ کیلومتری شمال شهر کوچک سگزآباد از توابع شهرستان بوئین زهرا و در مسیر نزدیکی مسیر بوئین زهرا به قزوین و بوئین زهرا به تاکستان در دشت موسوم به دشت قزوین قرار گرفته و در میان مردم بومی به قره تپه شهرت دارد.

با توجه به نقشه برداری های انجام گرفته در سال ۱۳۸۷، این تپه در جهت شمال شرقی به جنوب غربی قرار گرفته است و بخشی از این تپه که نمایان است دارای ۴۰۰ متر طول و ۲۷۰ متر عرض است و بین ۵ تا ۷ متر نسبت به زمین های پیرامونی ارتفاع دارد.

این تپه یکی از سه تپه پیش از تاریخی است که توسط دکتر عزت ا.. نگهبان برای کاوش های آموزشی دانشجویان گروه باستان شناسی دانشگاه تهران انتخاب و از سال ۱۳۴۹ تا کنون توسط گروه باستان شناسی  دانشگاه تهران مورد کاوش قرار گرفته است.

این تپه به شدت در اثر کاوش های غیر مجازتخریب شده، دکتر ملک شهمیرزادی این حفاری های غیر مجاز را که لایه ها و آثار فرهنگی تپه سگزآباد را حتی تا عمق ۶ متری از سطح دشت، مضطرب و نابود کرده است چنین توصیف می کند:”اکثر این گودال ها تا حدود ۶ متر از سطح تپه حفر شده بودند.در برخی موارد این گودال های نامنظم به وسیله ی تونل هایی به هم ارتباط داده شدند. این تونل ها معمولا در لایه هایی دیده می شوند که از آنها اشیای برنزی بیشتری به دست می آید. ریزش برخی از این تونل ها وضعیت گمراه کننده ای به محل داده بود.”

ظاهرا این کاوش های غیرمجاز پس از زلزله ی ۱۳۴۱ بوئین زهرا،  رکود فعالیت های کشاورزی و فقر گسترده  روستاییان شدت گرفته است.

پیشینه کاوش های باستان شناسی
پیشینه کاوش های باستان شناسی انجام گرفته در دشت قزوین را به طور مختصر بدین صورت می توان بر شمرد:
هیأت بلژیکی، پیش از کاوش های ۱۳۴۹ دانشگاه تهران، حفر گمانه های کوچک (طبق گزارش دکتر نگهبان).
هیأت ژاپنی، پیش از کاوش های ۱۳۴۹ دانشگاه تهران، حفر گمانه های کوچک (طبق گزارش دکتر نگهبان).
کاوش امیر ماهانی، رئیس وقت اداره فرهنگ و هنر قزوین، در سال ۱۳۴۷٫
کاوش های گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۶ به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان در قالب ۸ یا ۹ فصل کاوش
کاوش های گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، از سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۷۸ به سرپرستی دکتر حسن طلایی در قالب ۳ فصل.
کاوش های گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۸۷، به سرپرستی دکتر کمال الدین نیکنامی و همکاری حجت دارابی، ۱ فصل.
کاوش های گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۸۸، به سرپرستی دکتر کمال الدین نیکنامی و همکاری دکتر حسن فاضلی و حسین عزیزی، ۱ فصل.
کاوش های گروه باستان شناسی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۸۹، به سرپرستی دکتر سیما یداللهی و همکاری حسین عزیزی، ۱ فصل.

نظرات() 

کشف آثار باستانی هشت هزار ساله در تپه آناقیزلی چایپاره

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 28 مهر 1395-12:33 ق.ظ


82269283-71096053


به گزارش دورنانیوز ، غلام شیرزاد افزود: با آغاز نخستین فصل کاوش تپه آناقیزلی واقع در روستای چورس چایپاره آثار باستانی هشت هزار ساله شامل ابزارهای سنگی از جمله تراشه سنگ و تیغه های سنگی از نوع گرانیت، چخماق و اکسیدین به دست آمد.
وی ادامه داد: سفال های قرمز و براق و سفالهایی منقوش متعلق به دوره اورارتویی در محوطه تپه آناقیزلی کشف شده که بیانگر وجود شهری در این دوره و روستایی در دوره نوسنگی است.
مسئول هیات ایرانی کاوشهای تپه آناقیزلی گفت: کاوش در این تپه از ۱۳ تا ۲۵ مهرماه انجام شد که طی آن باستانشناسان دانشگاه اینسبورگ اتریش و باستانشناسان ایرانی حضور داشتند.

وی افزود: مهمترین هدف در این فصل اجرای مطالعه های ژئومغناطیسی بود تا بتوان ظرفیت منطقه را برای مطالعات و کاوشهای باستانشناسی تخمین زد.

شیرزاد ادامه داد: کاوش در محوطه ای به وسعت هشت در هشت متر انجام و در لایه اول باستانشناسی دیوارهای سنگی به قطر ۱۷۰ سانتیمتر مربوط به دوره اورارتویی مشاهده شد اما به علت پایان فصل کاوش این اقدام ناتمام ماند لذا لایه های دوم و سوم بهار سال آتی کاوش خواهد شد.

وی گفت: این بررسی نشان داد که در تپه آناقیزلی و روستای چورس ظرفیت کاوشهای باستان شناسی برای ۱۰ سال آینده موجود است.

تپه باستانی آنا قیزلی چایپاره در ۶۰۰ متری روستای تاریخی و گردشگری چورس در زمینی به ابعاد ۴۰۰ در ۲۰۰ متر سال ۱۳۸۱ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
روستای تاریخی چورس در هشت کیلومتری مرکز شهرستان چایپاره واقع است.
در سطح محوطه تپه باستانی آنا قیزلی، بقایای فرهنگی و تاریخی فراوانی از پنج هزار سال قبل وجود دارد. در این محوطه آثاری از سفال، ابزار سنگی و قطعات آجر دیده می شود که نشانگر تسلسل فرهنگی و دوام سکونت جوامع انسانی در محل است.
علاوه بر این در بخشهایی از سطح محوطه آثاری از قبرستان ارامنه دیده می شود که می تواند یادگاری از دوره ای که ارامنه در منطقه زندگی می کردند باشد.
از آثار دیگر اورارتوها در منطقه می توان به قلعه بزرگ و قلعه ملاجنید اشاره کرد که این ۲ محوطه در شرق روستای چورس قرار گرفته اند.
قلعه ملاجنید و قلعه بزرگ بعد از دوره اورارتوها، در دوران اسلامی نیز مورد سکونت واقع شده است. امروزه در محل قلعه ملاجنید آثار یک برج سنگی و در قلعه بزرگ بخشهایی از دیوار دفاعی خشتی باقی مانده است.
از دیگر آثار تاریخی روستای چورس می توان به مسجد سرخ، بنای یخچال و حمام قدیمی اشاره کرد.

82269283-71096054

 

 

نظرات() 

به استناد فرمایش حضرت علی(ع)در موردآذربایجان بیشتر به آذربایجان افتخار می کنم یاشاسین آذربایجانیم

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 26 مهر 1395-01:03 ق.ظ

فرمایش حضرت علی (ع) در غررالحکم در مورد آذربایجان واینکه صریحا فرموده اند    آذربایجانیها یاوران امام زمان (ع) به هنگام ظهور میباشند سخن بزرگترین شخصیت بعد از حضرت محمد (ص) در تمام عالم است سخن مظهر العجائب است و...نمی دانم چرا از این منظر به فرهنگ وتاریخ آذربایجان نگریسته نمی شود بنابراین می توان گفت دشمنان آذربایجان درصف شیطان ویاران اوهستند آنادیلیمیز توپراغیمیز دیانتیمیزین کولگه سینده قوریمالیوخ


- اردبیل در گذرگاه تاریخ

download.ghaemiyeh.com/.../9025-f-13920713-ardebil-dar-ghozarghah...
کوه باغرو، که کوههای طالش نیز خوانده میشود، امتداد سلسله جبال البرز است که از خراسان .... کوه سبلان با برف و یخی که همواره در قله و یخچالهای خود دارد در برودت هوای اردبیل ...... گرچه اینها بظاهر خطبه بنام خلیفه میخواندند ولی گاهی حکومت بالنسبه جداگانه‌ای ...... میدان شهر بزرگ است و طولش بیشتر از عرض و یک کاروان- سرای قشنگ که خان ...
در صحیفه امام رضا (ع) آمده است از امام حسین(ع) روایت شده که فرمود شخصی خدمت امام حسن(ع) آمد وعرض کرد آیا اینکه می گویند آدم (ع) دختر خود را برای پسر خود تجویز کرد درست است .فرمود هرگز آدم (ع) دوپسر به نامهای شیث وعبدالله داشت خدا برای شیث یک حوری بهشتی فرستاد وبرای عبدالله یک زن از جنیان اینان هریک فرزند آوردند سپس دختر عموها وپسر عموها با هم ازدواج نمودند پس در میان فرزندان آدم آنچه از خوشروئی وزیبائی است آز فرزندان آن حوری بهشتی است وآنچه از زشتی وبد نمائی است از فرزندان آن جن است
-برگرفته از کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین(ع)
نظرات() 

کشف شواهد سکونت ۸ هزارساله در آذربایجان غربی

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 26 مهر 1395-12:48 ق.ظ

باستان شناسان در کاوشهای تپه تاریخی آناقیز چایپاره آثار تاریخی مربوط به دوران نوسنگی کشف کردند.
۴۳۰۶۵۴_۶۷۵

تیم باستان شناسان اروپایی و ایرانی همچنین در این کاوشها آثاری از دوره اورارتویی و اسلامی را کشف کرند.

این کشفیات مربوط به اولین فصل کاوشها و فقط در سه لایه از تپه آناقیز انجام شده است و مراحل بعدی در سال آینده تداوم می یابد.

۹ باستان شناس از کشورهای اتریش، آلمان و سوئیس وابسته به دانشگاه اینسبروگ اتریش به همراه باستان شناسان ایرانی، از هفدهم مهر سالجاری اولین فصل کاوشها در تپه باستانی آناقیز روستای چورس چایپاره آغاز کردند.

به گفته علی درویش زاده رییس هیئت اتریشی و استاد باستان شناسی دانشگاه اینسبروگ اتریش، نتایج به دست آمده در نشریات تخصصی علمی منتشر خواهد شد.

روستای چورس چایپاره در شمال آذربایجان غربی از قدمتی ۶ هزارساله برخوردار است.

باستان شناسان دوران نوسنگی را عصر شروع کشاورزی و اهلی کردن حیوانات در برخی نواحی خاورمیانه ذکر کرده اند و آغاز آن را در حدود ۱۰هزار سال پیش تخمین زده اند.

نظرات() 

شهید آذربایجانی واقعه کربلا که بود؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 26 مهر 1395-12:43 ق.ظ


آذرقلم: آذربایجان و مناطق ترک نشین ایران از مهمترین مناطق مذهبی است که عشق به امام حسین(ع) از دیرباز در آن وجود داشته است، به‌طوری‌که “اسلم بن عمر ترکی قزوینی” تنها ایرانی حاضر در واقعه کربلا اهل قزوین بوده است.

آذربایجان و مناطق ترک نشین ایران از مهمترین مناطق مذهبی است که عشق به امام حسین(ع) از دیرباز در آن وجود داشته است، به‌طوری‌که “اسلم بن عمر ترکی قزوینی” تنها ایرانی حاضر در واقعه کربلا اهل قزوین بوده است.

به گزارش ایسنا، محرم و حال و هوایش در آذربایجان و قزوین از سایر نقاط کشور متفاوت است، در قزوین زنان و مردان قزوینی هر یک با اجرای برنامه‌های متفاوت به سوگ واقعه غمگداز عاشورا می‌نشینند، برخی از این آیین‌ها قدمت دیرینه‌ای دارد.

محمدحسین سلیمانی پژوهشگر و قزوین پژوه در این خصوص می‌گوید: بعد از انتقال پایتخت از تبریز به قزوین و استقلال قزوین، موقعیت شیعیان قزوینی بهبود پیدا کرد و ازآن‌پس شاهد آیین‌های عزاداری متنوعی در این شهر بودیم، آیین‌هایی که برخی از آن‌ها هم‌اکنون نیز پابرجاست و در برخی از آن‌ها قزوین در سطح کشور معروف است.

وی تصریح می‌کند: قزوینی‌ها نسبت به امام حسین(ع) عشق دیرینه‌ای دارند، به‌طوری‌که درصحنه کربلا “اسلم بن عمر ترکی قزوینی” که تنها شهید ایرانی و جز ۷۲ تن شهید کربلا نیز هست، اهل قزوین بوده است.

 

نظرات() 

یاران ترک امام حسین(ع) که در کربلا شهید شدند چه کسانی بودند؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 26 مهر 1395-12:41 ق.ظ

روز عاشورا كه اذن میدان گرفت، این گونه رجز مى خواند: البحر من طعنى و ضربى یصطلى و الجو من سهمى و نبلى یمتلى اذا حسامى فى یمینى ینجلى ینشق قلب الحاسد المبجل.

روز عاشورا

وی از نژاد ترک بود و افتخار کاتب بودن امام علی(ع) و سیدالشهداء را داشت ونیز قاری قرآن بود.امام او را نیز در آغوش گرفت و گونه بر گونه اش نهاد.او گفت: چه کسی مثل من است که پسر رسول خدا گونه بر گونه اش نهد؟

 روز عاشورا که اذن میدان گرفت، این گونه رجز مى خواند: البحر من طعنى و ضربى یصطلى و الجو من سهمى و نبلى یمتلى اذا حسامى فى یمینى ینجلى ینشق قلب الحاسد المبجل. دریا از ضربت نیزه و شمشیرم مى جوشد و آسمان از تیرم پر مى شود، آن‌گاه که تیغ در کفم آشکار شود، قلب حسود متکبر را مى شکافد. وى دلاورانه جنگید و بر زمین افتاد. به سپاه کفر حمله کرد و عده زیادی را به جهنم فرستاد که بعضی از مورخین تعداد کشتگان او را هفتاد نفر بحساب آورده اند.

 شخص دیگری که أباعبدالله الحسین(ع) بر سر بالین او حاضر شدند، “واضح ترکی” است که در آخرین لحظات زندگیش حضرت خود را به او رساند و او را در آغوش گرفت، در حالیکه به شدت به خود می پیچید به شهادت رسید.

منبع: میلت

نظرات() 

بازدید باستان شناسان ایرانی و اتریشی از تپه باستانی آناقیزلی چورس شهر چایپاره

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 26 مهر 1395-12:20 ق.ظ

هیئت تخصصی پژوهشکده باستان شناسی کشور از عملیات کاوش در تپه باستانی روستای چورس شهرستان چایپاره بازدید کرد.


%d8%a2%d9%86%d8%a7%d9%82%db%8c%d8%b2%d9%84%db%8c


حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور و هیئت همراه، روز شنبه با حضور در روستای چورس شهرستان چایپاره، از عملیات کاوش در تپه باستانی این روستا که توسط هیئتی مشترک از باستان شناسان ایرانی و اتریشی در حال انجام است، بازدید کردند.

در این بازدید، رئیس پژوهشکده باستانی کشور ضمن قدردانی از همکاریهای استان آذربایجان غربی در خصوص شروع عملیات کاوش، از هیات مشترک ایران و اتریش خواستار ارائه برنامه ۱۰ساله شده و نسبت به تامین اعتبار هزینه های آن تاکید کرد.

حمیده چوبک هم چنین در بازدید از عملیات کاوش تپه باستانی روستای چورس، بر اهمیت حفاظت فیزیکی محوطه تپه و تعیین حریم  آن تاکید کرد.

براساس این گزارش، در ادامه این بازدید رئیس پژوهشکده باستانی کشور و هیئت مذکور ضمن بازدید از حمام تاریخی بیگ جوان چایپاره و همچنین قلعه باستانی بسطام از همکاریهای شایسته فرماندار شهرستان چایپاره در زمینه اختصاص امکانات برای راه اندازی پژوهشکده بسطام و همچنین کارگاه عملیاتی کاوش روستای چورس قدردانی کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی و فرماندار شهرستان چایپاره در این سفر هئیت مذکور را همراهی کردند.


نظرات() 

قردادهای جدید نفتی در زمان رضاشاه هم سابقه نداشته است

نوشته شده توسط : قارانقوش
شنبه 24 مهر 1395-12:30 ق.ظ


photo_2016-10-14_14-31-46

نماینده شهرستان های تالش ، ماسال و رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تالش گفت : قرداد های جدید نفتی دارای یک زمانبندی طولانی است که در زمان رضاشاه هم سابقه نداشته است .


به گزارش مریان خبر ؛ محمود شکری نماینده شهرستان های تالش ، ماسال و رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی پیش سنخنران خطبه های با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) گفت : امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان الگوی شایسته ای برای مردم است .

وی در ادامه صحبت های خود به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و گفت : قرداد های فعلی با یک زمانبندی محدودی با خارجی ها بسته می شود ولی در اصلاحیه جدید این قردادها از ۵ ساله  به ۳۲ سال افزایش یافته ، یعنی ۳۲ سال حق بهره برداری داره حتی در زمان طاغوت و رضا شاه هیچ قردادهای نفتی بلند مدت نبوده است . این قرداد ۵۰/ ۵۰ می باشد اگر ایران تحریم شود آنها کار را رها می کنندو می روند ولی سود را می گیرند و جریمه تاخیر را ما باید بدهیم علاوه بر این ما باید در این قردادها جدای ۵۰ درصد قرداد ، پاداشی هم برای اکتشاف هر بشکه نفت به اینها پرداخت کنیم . اعتراضات نمایندگان به خاطر همین بود بعضی ها اصلاح شد و بعضی ها اصلاح نشده است .

شکری در مورد برنامه ششم توسعه هم گفت : یک سال برنامه پنجم توسعه  را تمدید کردیم و یک سال از زمان اجرای برنامه ششم گذشت ، لایحه ای که دولت ارائه داده احکام برنامه ششم توسعه است و برنامه نیست با رایزنی ها قرار شد تا خود مجلس برنامه را بنویسد.

وی در مورد شفاف مالی ( FTFA) اظهار داشت : در این گروه شفاف مالی کشورها عضو هستند یعنی هر پولی که ایران برای معامله و خرید از کشورهای دیگر مبادله می کند باید همه کشورهای دشمن ما بدانندو متوجه بشوند که این پول برای کیست در صورت که ملزم به اجرای ان می شویم مثل برجام ، ما تعهدات خود را انجام می هیم ولی طرف مقابل اجرا نمی کند. اخیر آمریکا تصویب کرده ۱۱۵ میلیارد دلار به رژیم صهیونستی کمک مالی کند،  آمریکا با این کمک ها به رژیم جنایتکار صهیونستی عملا این قانون را زیرپا می گذارد.

نماینده تالش در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر صحبت های خود به مشکلات صنایع چوب اسالم وشرکت چوکا اشاره کرد و اظهار داشت : صنایع چوپ در سال ۱۳۳۴ تاسیس شد و این کارخانه لوازم چوپی کل کشور را اعم از مبل و میز وصندلی را تامین می کرد ولی عدم مدیریت و فرسوده شدن دستگاه کار به اینجا رسیده است . سهامداران صنایع چوب معتقدند این شرکت برایشان زیان آور هست و با جلسات متعدد مجاب شدن که این شرکت را توسعه بدهند. و قرار شدتا هفته آینده مطالبات کارگران پرداخت شود؛  چوکا نیز وضعیتی مشابهی همانند صنایع چوب اسالم دارد و احتیاج به نوسازی دارد و از آنجایی که دستگاه ها و ماشین آلات فرسوده شده اند باید نوسازی شودبرای نوسازی باید ماشین آلات از خارج از کشور وارد شود که برای ثبت سفارش مشکل وجود دارد و علی رغم برجام این مشکل حل نشده و دنبال راهکار هستیم

وی در پایان گفت : همه اینها مسکن هستند و باید به فکر توسعه این کارخانه باشیم .


نظرات() 

همه راه‌های درمان نازایی /دكتر فریبا حیدری كهن فوق تخصص نازائی

نوشته شده توسط : قارانقوش
شنبه 24 مهر 1395-12:14 ق.ظ

درمان نازایی,راه‌های درمان نازایی,ناباروری,درمان ناباروری


درمان نازایی و ناباروری، همه راه‌ها و هزینه‌ها
ناباروری و نازایی از جمله مشکلاتی است که این روزها گریبان بسیاری از زوج​های جوان را در سراسر جهان گرفته است. ناباروری​هایی که ناشی از ابتلا به بیماری​، زندگی در شرایط پراسترس و تنش، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیط​های صنعتی و آلوده است. اگرچه به باور متخصصان و پزشکان این حوزه، امروز با وجود شیوه​های درمان نازایی و ناباروری متعددی که در جهان و کشور ما ایران وجود دارد، دیگر هیچ زوج جوانی نباید نگران مشکلات و اختلالات ناباروری و نازایی باشد اما با وجود این، هستند زوج​​هایی که به دلیل نداشتن توان مالی برای تامین هزینه​های درمان یا نپذیرفتن شیوه​ها و شرایط درمان ناباروری و نازایی مانند استفاده از تخمک یا لقاح اهدایی امکان ناباروری را برای همیشه از دست می​دهند. با مطالعه این گزارش علاوه بر آگاهی از دلایل و علائم نازایی در زوج​های جوان با روش​های درمانی این اختلال و تاثیر آن در روند زندگی زوج​ها بیشتر آشنا می​شویم.

نکاتی که هر زوج جوانی باید بداند

به چه مراکزی برای درمان ناباروری مراجعه کنیم؟
زوج ​ها برای درمان ناباروری باید به مراکز سرشناس و معتبر در زمینه درمان ناباروری مراجعه کنند. مراکزی که در آنها متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمال​هایی که باعث ناباروری در مردان و زنان می​شود به طور کامل بررسی شود. بهترین مراکز، مراکزی هستند که تمامی این بخش​ها در آنها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام ​کنند. در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایش​های مختلف و تکمیل پرونده​اش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند. به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آنها 10 درصد است و مراکزی که موفقیت در آنها بیش از 30 درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. بنابراین با مشاوره با پزشک و انجمن​ ناباروری می‌توان با مراکز معتبر و صاحب​نام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آنها مراجعه کرد.

از اهمیت روند درمان چه می‌دانید
یکی از مهم‌ترین نکاتی که موفقیت روند درمان را بیشتر می​کند، رعایت فاصله درمان​هاست. در صورتی که فاصله درمان​ها رعایت نشود احتمال از بین رفتن تاثیر داروها در زوج زیاد می​شود و روند درمان با اختلال​هایی روبه‌رو می​شود که بر نتیجه درمان نیز تاثیر می​گذارد. این مسئله با توجه به هزینه​های سرسام‌آور درمان ناباروری در کشور بار مضاعفی را بر مشکلات زوج​ها اضافه می​کند. از سوی دیگر با توجه به افزایش سن زوج بهتر است آنها روند درمان را به تعویق نیاندازند زیرا شانس درمان برای زنان 40 ساله 10 تا 15 درصد و برای زنان 25 تا 32 ساله 30 تا 35 درصد است.

این نکته را جدی بگیرید
زوج ​های نابارور باید توجه داشته باشند که در حال حاضر 50 مرکز برای درمان ناباروری با حضور متخصصان مختلف در حوزه تشخیص و درمان در کشور فعالیت می​کنند که انتخاب بهترین آنها باید با مشاوره و بررسی با صاحب​نظران این حوزه انجام شود. چرا که مراجعه به مرکزی که توانایی کامل در تشخیص و انتخاب درمان مناسب برای زوج​ها را نداشته باشد صرفا تلف کردن وقت مفید، صرف هزینه​های گزاف و در نهایت تشخیص نادرست علت ناباروری و دستکاری​های بیهوده بدن زن و شوهر است که هرکدام می​تواند تاثیر‌های منفی بر روند درمان ناباروری آنها داشته باشد.

هزینه​های درمان چقدر است؟
از آنجا که بسیاری از تجهیزات و داروهایی که برای درمان ناباروری در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد وارداتی است، تحریم​های اخیر تاثیر زیادی بر هزینه​های تامین دارو و تجهیزات داشته و این مسئله موجب شده تا هزینه​های درمان ناباروری دو برابر شود. در حال حاضر هزینه هر دوره درمان ناباروری اعم از دارو، خدمات پاراکلینیکی و اتاق عمل بسته به میزان مشکلات زوج​ها بین 5/2 تا 5 میلیون تومان است و هر زوج برای درمان باید 3 تا 4 دوره درمانی را پشت سر بگذارد که بخشی از این هزینه​ها مربوط به بخش تشخیص دلایل نازایی برای برخی از زوج​هاست. در این شرایط جراحی​های تشخیصی به زوج​ها توصیه می​شود که در کنار سونوگرافی و آزمایش​های مختلف حدود 50 تا 500 هزار تومان هزینه دارد. مابقی هزینه​ها در بخش درمان مربوط به داروهایی است که باید توسط زوج مصرف شود. نسخه‌ها و داروهایی که گاهی باید 3 تا 4 بار برای درمان قطعی برای زوج تجویز شود.

متخصصان چه می​گویند

از ناباروری بیشتر بدانید
در تعریفی که سازمان جهانی بهداشت who درباره ناباروری مطرح کرده که به عنوان تعریف کلی ناباروی مورد استفاده قرار می​گیرد، زوجی که یک سال به صورت مداوم و بی​وقفه بدون استفاده از هیچ وسیله پیشگیری برای بچه​دار شدن تلاش کنند و بارداری صورت نگیرد، در این حالت آنها باید نزد متخصص ناباروری بروند تا موقعیت خود را بررسی کنند. نکته مهم این است که زوج باید یک سال به طور مستمر برای بچه​دار شدن اقدام کند. به این ترتیب با شروع سیکل قاعدگی خونریزی آغاز می​شود و همزمان با ریختن لایه​های داخل رحم و ساخته شدن لایه​های جدید تغییرات هورمونی نیز در بدن اتفاق می​افتد و مکانیسم آماده شدن تخمک در بدن انجام می​شود. به این ترتیب در هر سیکل قاعدگی 10 تا 20 تخمک بالغ می​شود و در نهایت یک تا 2 عدد از آنها آزاد می​شود. در این شرایط یک روز بعد از رابطه زناشویی، اسپرم خود را به لوله​های رحمی که تخمک در آنجا مستقر است می​رساند و سرانجام بارداری شکل می​گیرد. در این شرایط نیز پس از لانه​گزینی جنین در رحم شکل می​گیرد. اما اگر بعد از 19 روز اسپرم به تخمک نرسید و بارداری شکل نگرفت و این روند 12 بار بعد از سیکل​های قاعدگی زن تکرار شد، باید احتمال نازایی مورد بررسی قرار گیرد. نمی‌توان به راحتی به زوج یا یکی از زوجین برچسب ناباروری زد.

دلایل ناباروری در زنان و مردان
دلایل مختلفی احتمال ناباروری را در مردان و زنان به وجود می​آورد. بروز هر یک از این احتمال​ها می​تواند بارداری را در زوج دچار اختلال کند. در این شرایط نیز متخصصان پس از 12 بار تکرار تلاش برای بچه​دار شدن، در صورت به دست نیامدن نتیجه به زوج اعلام می​کنند که احتمال ناباروی آنها به یکی از دلایل زیر وجود دارد و آنها برای درمان باید اقدام کنند.

* گاهی ممکن است اسپرم سالم وجود نداشته باشد یا شکل مناسب را برای باروری نداشته باشد.


* در برخی شرایط اسپرم فعال و محرک وجود ندارد.


* اسپرم در مسیر رسیدن به رحم از بین برود یا امکان رسیدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد.


* عوامل مناسب برای لقاح وجود نداشته باشد که در این شرایط باید فاکتورهای مناسب در اسپرم و تخمک وجود داشته باشد.


* در برخی موارد تخمک سالم وجود ندارد یا لوله​های رحمی دچار اختلالی هستند که مانع رسیدن تخمک به اسپرم می​شود.


* گاهی محیط مناسب برای لقاح وجود ندارد و رحم شرایط لازم را برای باروری ندارد.


در چه شرایطی باید فورا برای درمان اقدام کرد؟
شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نیاز به 12 بار تلاش برای بچه​دار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کند.

* در صورتی که بیضه مرد دچار عفونت ناشی از جراحی شده باشد یا ضربه خورده باشد.


* اگر رویش موها در بدن مرد به صورت نرمال و طبیعی نباشد.


* مردانی که دچار کوتاهی یا بلندی قد مفرط هستند.


* افرادی که سابقه ناباروری در خانواده آنها وجود دارد نیز باید مانند گروه‌های قبلی باید زودتر برای درمان اقدام کنند.


* زنانی که سابقه جراحی در ناحیه شکم داشتند یا سابقه چسبندگی در ناحیه شکم داشتند نیز در این گروه​اند.


* در صورتی که سن زنی از مرز 35 گذشته باشد یا سن زوج به طور کلی بالا باشد نیز باید سریع​تر برای درمان اقدام کند و نیازی نیست تا 12 مرحله را پشت سر بگذارد.


دلایل ناباروری در دنیای مدرن را بشناسیم؟
متخصصان و کارشناسان ناباروری در سراسر جهان برای ناباروری در میان زوج​ها دلایل مختلفی را می​شناسند:

سن زوج مهم‌ترین فاکتور
امروزه در دنیای مدرن دلایل مختلفی برای ناباروی مردان و زنان وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها از دیدگاه متخصصان و کارشناسان سن زوج است. زوج​ها باید توجه داشته باشند که میزان باروری زنان در زیر 25 سال بیش از 80 درصد و در زنانی که از مرز 35 سالگی گذشته‌اند به کمتر از 50 درصد می​رسد. چرا که در این سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمک​ها وجود دارد؛ عاملی که خود به تنهایی می​تواند موجب کاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاری​های مادرزادی در جنین و نوزاد شود. علاوه بر این، مردان بالای 35 سال است در مقایسه با مردانی که سن آنها کمتر از 35 سال است شانس باروری کمتری دارند و احتمال افزایش ناهنجاری​های کروموزومی در فرزندان آنها بیشتر است.

آلودگی​های محیطی و صنعتی
یکی از مواردی که می​تواند تاثیر زیادی بر ناباروری مردان داشته باشد، آلودگی محیطی، صنعتی و آلودگی هواست که موجب کاهش میزان اسپرم و ضعف آنها در باروری می​شود. تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده که از میان آنها می​توان به تحقیقات انجمن طب تولیدمثل ایتالیا اشاره کرد که در تحقیقاتش زندگی​شهرنشینی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از رفت و آمد خودروها را در سطح شهر از جمله دلایل کاهش و ضعف اسپرم مردان برای باروری معرفی کرده​اند. آنها زندگی شهری و بی​تحرکی شدید و چاقی را از مهم‌ترین عوامل آسیب رساندن به سلول​های جنسی مردانه می​دانند.

چاقی و افزایش ناباروری در زنان
مطالعات متعددی در جهان انجام شده که نشان می​دهد زنان چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با زنانی که وزن طبیعی و استاندارد دارند، مدت زمان بیشتری را برای باردار شدن لازم دارند. ضمن آنکه احتمال ناموفق بودن بارداری در گروه زنان چاق نیز بیشتر است. به گفته متخصصان اضافه وزن درمردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمون​ها در بدن آنها می​شود و این هورمون​ها فرآیند باروری را تحت تاثیر قرار می​دهند. در حقیقت ترشح غیرطبیعی هورمون​ها می‌تواند منجر به افزایش وزن و تاثیرات منفی بر تولید سلول​های جنسی مردان و زنان شود. به گفته محققان تجمع سلول​های چربی در بدن بر تنظیم تخمک​گذاری در زنان و همینطور بر تولید اسپرم در مردان ضروری است. و این روند می​تواند بر ناباروری آنها تاثیر بگذارد.

نقص عملکرد تخمدان در زنان
یکی از شایع​ترین دلایل ناباروری نقص تخمک​گذاری در زنان است. این حالت معمولا به دلیل نقص در عملکرد هیپوتالاموس و در نتیجه اختلال در تحریک غده هیپوفیز زنان به وجود می​آید. استرس، تروما، افزایش یا کاهش وزن شدید، بی​اشتهایی یا اختلال در خوردن غذا، فعالیت​های ورزشی سخت از جمله عوامل تاثیرگذار در فعالیت تخمدان​هاست که با بررسی بیماری​های زمینه‌ای و همین​طور اصلاح شیوه و سبک زندگی و مشاوره با متخصص زنان می​توان تا حد زیادی برای درمان و پیشگیری از بروز این اختلال اقدام کرد.

سیگاری​ها سخت بچه​دار می​شوند
بر اساس تازه​ترین تحقیقات پزشکی کشیدن سیگار و دخانیات توسط مردان توان باروری را کاهش می دهد. این اتفاق در شرایطی که مردان در سن باروری قرار دارند و تصمیم دارند صاحب فرزند شوند تاثیر بیشتری دارد. چرا که از دیدگاه این متخصصان کشیدن سیگار می​تواند آسیب جدی به اسپرم​ها وارد کند و از طرفی با افت توانایی اسپرم​ها موجب بروز اختلال در باروری زوجین شود. علاوه بر مادران سیگاری، زنان سیگاری نیز احتمال باروری خود را دستخوش تغییر قرار می​دهند. زنان سیگاری در صورتی که در سنین بالاتر از 30 قرار داشته باشند با هر سیگاری که می​کشند احتمال بارداری خود را کم و کم​تر می​کنند.


بیمه جبران هزینه ناباروری و نازایی چیست؟
با توجه به فناوری​های جدید در حوزه تشخیص و درمان نازایی و ناباروری امیدها و دریچه​های جدیدی در زندگی بسیاری از زوج​های نابارور گشوده می​شود، به گونه​ای که امید به زندگی و بهبود کیفیت و روند زندگی آنها موجب افزایش نشاط و شادابی آنها نیز می​شود. بیمه درمان نازایی و ناباروری زوجین این روزها نقطه روشنی را در زندگی زوج‌های نابارور به همراه داشته است.

زوج​هایی که مجبور به تامین هزینه​های کمرشکن درمان نابارویی هستند و برای تامین این هزینه​ها مشکلات زیادی دارند. سازمان بیمه خدمات درمانی و بیمه البرز از جمله بیمه​هایی هستند که خدمات طرح ناباروری و نازایی را به زوج​های جوان ارائه می‌دهند. با کمک این بیمه زوج​ها می​توانند جبران آن بخش از هزینه​های درمانی که برای درمان ناباروری و نازایی اعمال کرده​اند و همین​طور هزینه​های جانبی آن را جبران کنند. براساس اساسنامه این طرح تمام زوج‌های جوانی که برای بار اول ازدواج کرده​اند و بیش از 4 ماه از تاریخ رسمی ازدواج آنها نمی‌گذرد و سن خانم کمتر از 40 سال است می​توانند از بیمه جبران هزینه ناباروری و نازایی استفاده کنند.

روش​های درمانی ناباروی کدامند؟
متناسب با دلایل و علت​های مختلفی که برای ابتلا به ناباروری و نازایی در مردان و زنان وجود دارد، شیوه‌های مختلفی برای درمان نازایی و ناباروری وجود دارد که متناسب با علت بیماری توسط متخصص به بیماران توصیه می​شود.

تحریک تخمک​گذاری
این شیوه در مورد زنانی به کار گرفته می​شود که مبتلا به اختلال تخمک​گذاری هستند و برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک به منظور انجام سیکل درمانی نیازمند استفاده از روش‌هایی مانند IUI، IVF و ICSI می​شوند. به این ترتیب آنها در دوره‌های درمانی که پیش​رو دارند با استفاده از دارودرمانی و هورمون درمانی اختلال تخمک​گذاری را پشت سر می​گذارند.

میکرواینجکشن
در شیوه میکرواینجکشن که یک شیوه تخصصی و موثر برای درمان ناباروری با علت مردانه است، پیش از هر چیز تخمدان​ها توسط داروهای محرک تخمک​گذاری تحریک می​شود و پس از آماده‌سازی تخمک​ها یک اسپرم در شرایط آزمایشگاهی خاص به داخل تخمک تزریق می​شود و تقریبا پس از 48 ساعت جنین‌های تقسیم شده و مناسب به داخل رحم زن انتقال داده می​شود.

لقاح خارج از رحمی
IVF که از آن با عنوان لقاح خارج رحمی یاد می​شود، یکی از شیوه​هایی است که برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می​گیرد. در این شیوه لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه انجام می​شود. این روش در شرایطی که لوله​های رحمی آسیب​دیده باشند یا اختلال در عملکرد آنها مشاهده شود از سوی متخصص به بیمار توصیه می‌شود. این شیوه نه تنها در مورد زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمدانی بلکه در برخی موارد درباره ناباروری​ها با علت مردانه نیز به زوج‌ها توصیه می​شود.

IUI
در شیوه درمانی IUI اسپرم​های فعال پس از جداسازی و آماده​سازی به شکل مصنوعی همزمان با تحریک تخمک​گذاری به رحم هدایت می​شوند. در این شیوه از آنجا که تحریک تخمک​گذاری با سونوگرافی​های متعدد در روزهای متوالی یا با اندازه​گیری هورمون​های جنسی موجود در ادرار مشخص می​شود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم این اتفاق انجام می​شود، بنابراین احتمال بارداری و باروری زیاد است.

روش​های جایگزین برای درمان ناباروی
گاهی پیش می​آید که زوج​ها پس از بررسی​های مختلف و تجربه روش​های درمانی متعدد به این نتیجه می​رسند که باید از شیوه​های جایگزینی برای درمان ناباروری و نازایی از قبیل استفاده از تخمک، جنین اهدایی یا رحم جایگزین استفاده کنند. در این شرایط در صورت احراز ضرورت درمان به روش جایگزین مرکز درمانی برای انتخاب اهداکنندگان و دریافت​کنندگان شرایطی را در نظر می​گیرد که در صورت برآورده شدن آنها مشاوره نهایی برای انجام کار با متخصصان رشته‌های مختلف زنان زایمان، جنین شناسی، آندرولوژی، غدد، داخلی، ژنتیک، عفونی و روانپزشکی انجام می‌گیرد.

از اهداء​تخمک چه می​دانید
در شرایطی که برخی از زوج​ها به دلیل عدم پاسخ تخمدان​ها و بروز اختلال در تولید تخمک​ها در زن، از داشتن فرزند محروم می​شوند، با کمک این شیوه​ می​توان فرصتی را برای آنها فراهم کرد تا تجربه بچه​دار شدن را در زندگی داشته باشند. بنابراین در برخی مراکز درمان ناباروری و نازایی اهدا تخمک که شامل تهیه و جمع​آوری تخمک از زن اهدا کننده و باروری آن تخمک در آزمایشگاه با اسپرم مرد و انتقال جنین​​ها به رحم زن نابارور است، صورت می​گیرد.

حال باید دید که اهدا تخمک در چه شرایطی و برای چه گروهی از زنان انجام می​شود:

* زنانی که مبتلا به بیماری​ نارسایی زودرس تخمدان هستند یا تخمدان‌های آنها به دلیل سابقه جراحی از بدن خارج شده یا سابقه درمان بیماری با شیوه​های شیمی​درمانی و پرتو درمانی دارند می​توانند از این شیوه جایگزین برای درمان استفاده کنند.


* افرادی که با توجه به تحریک تخمک​گذاری و مصرف داروهای تجویز شده پاسخی از سوی تخمدان​ها دریافت نمی​کنند و زنانی که به ذخیره پایین تخمدان مبتلا هستند.


* زنانی که سقط مکرر غیرقابل درمان و شکست​های مکرر روش​های باروری خارج رحمی را تجربه می​کنند و دست کم 3 بار ناموفق بوده​اند.


* افراد مبتلا به بیماری ژنتیکی که بیماری از طریق مادر به فرزند قابل انتقال است و با استفاده از روش​های آزمایشگاهی در دسترس و تشخیص متخصص ژنتیک بیماری قابل شناسایی و درمان نیست، در این شرایط نیز می​توان از درمان‌های جایگزین استفاده کرد.


* در افرادی که ناباروری در سنین بالا را تجربه می​کنند در صورتی که زن بیش از 40 سال داشته باشد نیز این شیوه توصیه می​شود.

شرایط اهدا جنین را بدانید
بسیاری از زوج​ها به دلیل ابتلا به مشکلاتی از قبیل نداشتن تخمک یا اسپرم سالم، یا عدم امکان باروری جنین یا مشکلات دیگر برای تشکیل جنین بیولوژیکی مجبور به استفاده از گامت اهدایی یا جنین اهدایی می​شوند. در این شرایط جنین در رحم زن گیرنده شکل گرفته و بزرگ می​شود و به این ترتیب هم زن و هم جنین تعلق خاطر بیشتری به عنوان مادر و فرزند به یکدیگر احساس می​کنند. اهدا جنین یا تخمک در هر صورت با توجه به قوانین و راهنمایی​های اخلاقی انجام می‌گیرد و مشاورانی پیش از انجام کار درباره مسائل پزشکی و اجتماعی این موضوع با خانواده​ها صحبت می​کنند و در نهایت پس از بررسی​های نهایی و آگاه​سازی​های لازم اهدا جنین برای زوج صورت می​گیرد.

رحم جایگزین راه​حلی دیگر
یکی از دلایل ناباروری و ناتوانی مادر عدم توانایی او در حمل، نگهداری و پرورش جنین در رحم است. در این شرایط استفاده از رحم جایگزین از سوی متخصصان ناباروری به زوج توصیه می​شود. استفاده از رحم جایگزین زمانی ضرورت پیدا می​کند که زوج همه شرایط دخیل در شکل​گیری فرزند را دارند و تنها به دلیل فقدان رحم سالم، امکان بچه​دار شدن از آنها سلب شده است. در این شرایط تکنولوژی لقاح خارج رحمی انجام می​شود و جنین حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضی درمان به رحم شخص ثالث که قرار است از رحم او به عنوان رحم جایگزین استفاده کنند، منتقل می​شود.

در شرایطی که زوجین با مسئله نازایی و ناباروری روبه‌رو می‌شوند متناسب با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اولین واکنش زوج‌ها در مقابل ناباروری و نازایی مسئله «انکار» است. در این شرایط گاهی یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند. بنابراین وارد اولین مرحله شده‌اند. باید توجه کنید که مکانیسم سازگاری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی فردی در مقابل بیشترین استرس‌ها می‌تواند واکنش‌ها و عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و برعکس فرد مقابل او در مقابل خفیف‌ترین تنش‌ها، بیشترین حساسیت و عکس‌العمل را بروز دهد.


ادرس مطب : تهران -خیابان اذربایجان چهارراه خوش ساختمان نگین اذربایجانپنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 10:58 ب.ظ
من اول از خدا بعد از خانم دکتر حیدری کهن خیلی متشکرم.من یک فرزند دوقلو دارم و بعد از ان خدا یک فرزند دیگر به من داد. سه فرزندم را تحت درمان خانم دکتر بودم.خیلی انسان منصف و با ایمانی هستند من و همسرم همواره دعاگوی ایشان هستیم. خواستم تشکر کنم و به همه توصیه کنم اگر خیلی درمان کرده اند نگران نباشند به خدا توکل کرده و پیش خانم دکتر بروند.
افشار
جمعه 10 بهمن 1393 11:02 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید عاجزانه ازتون خواهش می کنم آدرس و شماره خانم دکتر رو برام ایمیل کنین من واقعا نا امیدم و بخاطر نازایی زندگیم داره از هم می پاشه شاید لطف خداست که اولین بار این مطالبو دیدم.
افشار
جمعه 10 بهمن 1393 11:02 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید عاجزانه ازتون خواهش می کنم آدرس و شماره خانم دکتر رو برام ایمیل کنین من واقعا نا امیدم و بخاطر نازایی زندگیم داره از هم می پاشه شاید لطف خداست که اولین بار این مطالبو دیدم.
زهرا نوردیچیان
سه شنبه 30 دی 1393 09:37 ق.ظ
زهرا نوردیچیان
سه شنبه 30 دی 1393 09:34 ق.ظ
سلام خانم دکتر خسته نباشید و خدا قوت همیشه دعاگویتان مادر فاطمه زحمات شما فراموش نشدنی هستند . دوست دارم .زهرا نوردیچیان

نظرات() 

رویدادهای فردای عاشورا: از بریدن سر شهدا تا حرکت اسراء و شمار کشته ها

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 23 مهر 1395-01:04 ق.ظ


آذرقلم: روز یازدهم محرم پس از دستور بریدن سرها، بر سر تقسیم آنها در بین سپاه جدال شد.

به گزارش آذرقلم، سپیده دم غم آلود کربلا در یازدهمین روز در حالی دمید که بوی خون در مشام فضا پیچیده بود و اجساد پاک شهیدان در گوشه گوشه ی خاک پراکنده. خیمه های نیم سوخته و غارت شده و زنان و کودکانی که خواب آرام نداشتند، آماده حوادث بعد می شدند و سپاه عمر سعد که آن شب را در خواب گذرانده بود، برخاستند.
امام سجاد(ع) در تب می سوخت و عمه اش زینب(س) پرستار او بود. زنان و کودکان با لباس های پاره پاره و بدن های تازیانه خورده و صورت نیلی از سیلی، منتظر اسرات بودند. گوش دخترکان در سرقت گوشواره ها پاره شده بود، پاها از تاول و زخم و خار سرشار بود و قلب ها اندوه خیز و آه ریز و چشم ها مهمان مداوم اشک ها.

بریدن سر شهدا
عمر سعد فرمان داد تا سرهای شهیدان را جدا کنند. برخی شهدا در همان صحنه نبرد سرشان از تن جدا شده بود. عبدالله بن عمیر کلبی، عمربن جناده، خلف فرزند موسم بن عوسجه، حبیب بن مظاهر اسدی، عثمان بن علی بن ابی طالب و جعفر بن علی بن ابی طالب (برادران حضرت عباس)، و امام حسین(ع) از جمله این شهدا بودند.
جز این هفت شهید، گزارشی از جداکردن سر دیگر شهیدان در روز عاشورا ذکر نشده است. سر چند شهید هم هم جدا نشد که از آن میان حربن یزید ریاحی، حسن بن حسن و جون بن حوی ذکر شده اند.

سه تن از مبارزان کربلا نیز، شش ماه تا یکسال بعد از کربلا بر اثر زخم ها در اسارت و زنجیر به شهادت رسیدند. جز این سه تن، دو فرزند حضرت مسلم، محمد و ابراهیم را نیز باید افزود که از کربلا گریختند و پس از دستگیری و زندان و رهایی توسط زندانبان، در راه رفتن به مدینه دستگیر شدند و کنار فرات به شهادت رسیدند.
پس از جداکردن سرها، عمر سعد دستور داد سرها میان قبائل تقسیم شود. گویا میزان شرکت قبائل در کربلا معیار سهم آنان می شد. بعد از آنان فرماندهان و لشکر آماده حرکت به کوفه شدند.

فرشچیان عاشورا

تعداد کشته شدگان سپاه عمر سعد
هیچ آمار مشخص و دقیقی از میزان کشته شدگان سپاه عمر سعد، از نخستین مرحله جنگ -تیرباران صبح عاشورا و عکس العمل یاران امام- در دست نیست. درباره آمار کشته شدگان سپاه دشمن در دومین مرحله و رزم یاران امام ۲۶۸ تن حداقل و ۴۴۹ تن حداکثر در نبرد تن به تن گزارش شده است.
با افزودن آمار کشته شدگان به دست بنی هاشم بر آمار قبلی، ۱۱۴۲ نفر و آمار حداکثری ۱۳۵۱ کشته خواهد بود. این آمار غیر از افرادی است که به دست امام حسین(ع) کشته شدند.
عشق ورزی به اباعبدالله و نوعی جبران شکست -در ذهن کسانی که کربلا را با کشته شدن امام و یارانش نوعی شکست می دانستند- باعث شده تا در کتب مختلف آمارهای اغراق گونه از جمله کشته شدن ۴۵ هزار نفر از سپاه فقط به دست حضرت ابوالفضل و امام حسین، گزارش شود. بر این نیز باید افزود که گرایش به اسطوره و بهره گیری از عنصر تخیل در عرضه چنین آمارهایی بی تاثیر نیست.
در مجموع اگر ارقام بالای گزارش شده و اعداد مبهم را بر ارقام پیش گفته بیافزاییم، تعداد کشته شدگان دشمن از ۲۵۰۰ تن تجاوز نخواهد کرد.
ای نکته را هم باید افزود که در صحنه نبرد همه کشته شدگان با شمشیر و تیر نبوده اند، گاه در هجوم و گیر و دار نبرد سوارانی زیر دست و پای اسب ها بر اثر ازدحام کشته شده اند.

جدال بر سر تقسیم سرها

همان گونه که در غارت خیمه ها یا بر سر معلوم کردن قاتل هر شهید میان یاران عمر سعد کشمکش بود، در حمل سرها به کوفه نیز میان سپاهیان جدال رخ می داد. این جدال برای دریافت صله از عبیدالله زیاد، اثبات حضور در کربلا و گاه ریشه در عنادها و قساوت ها و انتقام ها داشت.
جدال وقتی به اوج می رسید که به سر بزرگانی چون حبیب، زهیر، بریر و مهم تر از آن سر بنی هاشم می رسیدند.
اختلاف تعداد سرها را از ۷۲ تا ۹۲ نوشته اند. به درستی نمی توان معلوم کرد که جز راس مبارک امام حسین(ع) که پیش تر به کوفه برده شد، دیگر سرها را همراه کاروان اسیران حمل کردند یا زودتر از آنان به کوفه ساندند.

ظهر و عصر روز یازدهم
در نیمروز روز یازدهم، عمر سعد آهنگ بازگشت به کوفه کرد. در این هنگام مجموعه ای از کودکان، زنان و امام سجاد(ع) آماده حرکت می شدند.
وضعیت کاروان اسیران بسیار دردناک و اندوه بار بود. حضرت زینب(س) جکع پراکنده را با سختی و دشواری گرد آورده بود. چشم ها همه به او بود و او پناهگاه و یاور این لحظه های بی پناهی و غربت و اسارت بود.

عبور از کنار قتلگاه
گزارش های تاریخی درباره گذار و بازماندگان کربلا از کنار گودال قتلگاه و زیارت پیکر به خون آغشته امام متفاوت است، گزارش ها گواه آن است که در لحظه های شهادت امام حسین(ع)، حضرت زینب شاهد صحنه بوده است و به گودال قتلگاه نزدیک شده است. اما در روز یازدهم و حرکت به سمت کوفه، چند قول وجود دارد.
الف- برخی گزارش ها نشان از آن دارد که عبور از کنار گودال قتلگاه، عمدی و برای آزار بیشتر روانی بازماندگان بوده است.
ب- در لهوف آمده است: آنگاه زنان را از خیمه بیرون آوردند و آن را آتش زدند. آنان سر و پای برهنه بیرون آمدند و به اسارت رفتند. در آن هنگام گفتند، شما را به خدا سوگند ما را از قتلگاه حسین(ع) عبور دهید. چون چشم زنان به پیگر شهیدان افتاد، ناله و شیون سردادند و بر گونه های سیلی نواختند.

شیوه به اسارت بردن اهل بیت

زنان که به گزارش «کامل بهایی» بیست تن بودند و کودکان و مردان را آماده حرکت کردند. اینکه اسیران را بر شتران کجاوه دار یا برهنه سوار کردند دو قول وجود دارد. قول نخست و مشهور آن است که اسیران را بر شترانی لنگ و بی روپوش قرار دادند. اما این که این قول از کربلا تا کوفه و دمشق را شامل می شود یا وضعیت کاروان را در حرکت از کوفه به شام، معلوم نیست.

به نظر می رسد تلاش عمر سعد بر آن بود که اسرا به گونه ای وارد کوفه شوند که هم توان و رمقی برایشان نمانده باشد تا بتوانند عکس العملی از خود نشان دهند و هم با تحقیرآمیزترین وضعیت درآیند تا پیروزی نظامی او شاخص تر و چشمگیرتر باشد.

آرامش و دلداری

در طول این راه، حضرت زینب، علی رغم همه رنج ها و داغ ها به دلداری و تسلی خاطر داغ دیدگان می پرداخت. مراقبت از کودکان و پرستاری از امام سجاد(ع) مهم ترین جلوه های این مهربانی و همدلی زینب در طول این راه توان فرساست.

ماندن کاروان اسیران کنار دروازه کوفه تا صبح روز دوازدهم

کاروان اسیران همراه با عمر سعد و جمعی از سپاهیانش فاصله دوازده فرسخی کربلا تا کوفه را از حدود ظهر تا شبانگاه طی کردند. لحظه ورود به شهر کوفه هوا تاریک شده بود و عمر سعد ناگزیر شد کنار دروازه کوفه درنگ کند و با استفاده از نگهبانان شب را بگذراند تا صبح هنگام اسیران را وارد کوفه کند و به دارالاماره ابن زیاد برساند.

به نظر می رسد در این هنگام عمر سعد پیکی را به کوفه اعزام و خبر را شبانگاه به عبیدالله بن زیاد رسانده باشد. قرائن نیز نشان می دهد که از صبح زود روز دوازدهم، شهر کوفه در محاصره و مراقبت شدید نیروها بوده است و جاسوسان، حرکات مشکوک را تحت نظر داشته اند و چند هزار نفر اوضاع را را بررسی می کردند و هیچ کس حق حمل سلاح یا خروج مسلحانه از خانه را نداشته است.

نظرات() 

3- اردبیل در گذرگاه تاریخ

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-11:31 ب.ظ

3- اردبیل در گذرگاه تاریخ

download.ghaemiyeh.com/.../9025-f-13920713-ardebil-dar-ghozarghah...
کوه باغرو، که کوههای طالش نیز خوانده میشود، امتداد سلسله جبال البرز است که از خراسان .... کوه سبلان با برف و یخی که همواره در قله و یخچالهای خود دارد در برودت هوای اردبیل ...... گرچه اینها بظاهر خطبه بنام خلیفه میخواندند ولی گاهی حکومت بالنسبه جداگانه‌ای ...... میدان شهر بزرگ است و طولش بیشتر از عرض و یک کاروان- سرای قشنگ که خان ...
نظرات() 

مراسم تعزیه و شبیه خوانی در مسجد حضرت ابوالفضل چوپان محله خطبه سرا

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-10:45 ب.ظ

نظرات() 

عزاداری تاسوعای حسینی در مسجد آذربایجانی‌ها در تهران

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-10:35 ب.ظ


مراسم عزاداری تاسوعای حسینی عصر سه‌شنبه بیستم مهر با حضور دسته‌های عزاداری هیئات مختلف آذربایجان در مسجد آذربایجانی‌های مقیم مرکز در بازار تهران برگزار شد.

img5

img15img4


img3

نظرات() 

آیا شمربن ذی الجوشن شیعه بود؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-10:30 ب.ظ

شمر بن ذی‌الجوشن قبل از واقعه عاشورا در چهار واقعه مهم تاریخی حضور داشت که در تمام آن‌ها به اهل بیت(ع) و شیعیان خیانت کرد و مرتکب جنایت شد و به هیچ وجه نمی‌توان او را شیعه به شمار آورد.

شمر بن ذی‌الجوشن قبل از واقعه عاشورا در چهار واقعه مهم تاریخی حضور داشت که در تمام آن‌ها به اهل بیت(ع) و شیعیان خیانت کرد و مرتکب جنایت شد و به هیچ وجه نمی‌توان او را شیعه و یا فردی متمایل به اهل‌بیت(ع) به شمار آورد.

همه ساله در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که مسلمان و غیرمسلمان را در سراسر دنیا منقلب و متأثر می‌کند، عده‌ای به شبهه پراکنی علیه این نهضت الهی می‌پردازند تا به خیال خود از شور و شعور مردم بکاهند؛ اما این تلاش مذبوحانه راه به جایی نخواهد برد و تنها به گم‌راهی بیشتر این افراد منجر خواهد شد، زیرا عزتی را که پروردگار عالم عطا کرده باشد، مورد تعرض احدی واقع نمی‌شود که خداوند رحمان می‌فرماید: «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ [صف/۸] می‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آن‌که خداوند نور خود را کامل می‌کند، گر چه کافران ناراحت شوند.«

یکی از شبهات بی‌اساسی که این افراد منحرف به آن دامن می‌زنند این است که: امام حسین(ع) توسط شیعیان خود به شهادت رسید.

ما در چند نوشتار به بررسی این شبهه می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم شخصیت و زندگی قاتلان امام حسین(ع) را نیز به خوانندگان محترم معرفی کنیم، تا مشخص شود که این جنایت‌کاران به چه نسبتی با تشیع و اهل‌بیت(ع) دارند.

این نوشتار به زندگی «شمر بن ذی‌الجوشن» یکی از جنایت‌کاران واقعه عاشورا اختصاص دارد؛ ولی از آن‌جا که کارنامه این شخصیت پلید در وقایع عاشورا بر همگان واضح و روشن است، ما تنها به فعالیت‌های او قبل از قیام عاشورا می‌پردازیم.

شمر بن ذی الجوشن، یکی از جنایت‌کاران اصلی واقعه کربلا، از تابعین و رؤسای قبیله هوازن از تیره بنی عامر بن صَعْصَعَه و از خاندان ضِباب بن کلاب بود.[۱] پدر او  شرحبیل بن اعور بن عمرو نام داشت و به «ذی الجوشن» معروف بود.[۲] ذوالجوشن دعوت پیامبر اکرم(ص) را برای پذیرش اسلام نپذیرفت، ولی پس از فتح مکه، چون مسلمانان بر مشرکان پیروز شدند، اسلام آورد.[۳] وی پس از تأسیس شهر کوفه در زمان خلیفه دوم در این شهر ساکن شد[۴] و شمر نیز به تبع او در این شهر سکونت گزید و به خاطر جایگاهی که در قبیله خود داشت، رفته‌رفته به یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار در کوفه تبدیل شد که اوج آن را در اعمال جنایت‌کارانه او در قبال قیام امام حسین(ع) شاهد هستیم.

بخشی از دوران اقامت شمر بن ذی الجوشن در کوفه مصادف شد با خلافت امیرالمؤمنین(ع) و انتخاب این شهر به عنوان مرکز خلافت. شمر در این دوران به تبع اکثریت مردم حجاز و عراق با امیرالمؤمنین(ع) بیعت کرد. باید توجه داشت که بیعتی که مردم با امیرالمؤمنین(ع) انجام دادند؛ بیعت به عنوان «خلیفه» مسلمانان بود، نه بیعت به عنوان «امام». لذا بسیاری از مردمان این نواحی اعتقادی به امامت امیرالمؤمنین(ع) به عنوان جانشین بلافصل پیامبر(ص) نداشتند.

بیعت شمر و بسیاری از اشراف عرب نیز بر همین اساس بود و اگر می‌بینیم که این افراد از امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب(ع) اطاعت می‌کردند، به خاطر اعتقاد آنان به امامت امیرالمؤمنین(ع) نبود، بلکه اطاعت آنان از سنخ اطاعت از خلفای پیشین بود. مرور در زندگی و فعالیت‌های سیاسی این افراد می‌تواند به درک بیشتر این موضوع کمک کند.

همان‌طور که گذشت شمر بن ذی‌الجوشن که از اشراف کوفه بود، پس از بیعت مردم کوفه با امیرالمؤمنین(ع) با حضرت بیعت کرد. وی از جمله افرادی بود که در جنگ صفین در رکاب امیرالمؤمنین(ع) حاضر شد و به جنگ با معاویه بن ابی سفیان که بر خلیفه وقت شورش کرده بود رفت.

شمر در جنگ صفین به مقابله با «ادهم بن محرز» از سپاه معاویه پرداخت و ضربت شمشیر سختی به صورتش وارد شد و مجروح گردید.[۵] پس از تحمیل حکمیت بر امیرالمؤمنین(ع) گروهی از افراد خودسر از سپاه امیرالمؤمنین(ع) جدا شدند که خوارج نام دارند و شمر نیز از جمله افرادی بود که به آنان ملحق شد. جنایات این گروه امیرالمؤمنین(ع) را وادار به جنگ با آنان کرد که تنها عده اندکی از آنان جان سالم به در برد که شمر بن ذی‌الجوشن یکی از آنان بود.

پس از شهادت امیرالمؤمنین(ع) شمر با امام حسن(ع) بیعت کرد و مدتی هم در سپاه حضرت حاضر شد، ولی به سرعت جذب معاویه شد و به امام حسن(ع) خیانت کرد.

البته این پایان فعالیت‌های شمر بن ذی‌الجوشن علیه شیعیان نبود. او در هنگام دست‌گیری «حجر بن عدی» -صحابی پیامبر(ص) و از شیعیان نامدار کوفه- در سال ۵۱ هجری قمری، جز کسانی بود که به دروغ نزد زیاد بن ابیه شهادت داد که حجر کافر و مرتد شده است و شهر را به آشوب کشیده است و در نتیجه همین شهادت‌نامه‌های دروغ بود که معاویه بن ابی سفیان دستور اعدام حجر و یارانش را صادر کرد و دژخیمان بنی‌امیه آنان را در منطقه «مرج عذراء» به شهادت رساند.[۶]

در نتیجه: همان‌طور که گذشت شمر بن ذی‌الجوشن قبل از واقعه عاشورا در چهار واقعه مهم تاریخی حضور داشت که در تمام آن‌ها به اهل بیت(ع) و شیعیان خیانت کرد و مرتکب جنایت شد. حال پس از بیان این وقایع مستند تاریخی، باید از این افراد شبهه افکن پرسید، که شما با چه سند و مدرکی امثال شمر بن ذی‌الجوشن را در شمار شیعیان به حساب می‌آورید؟ آیا میزان اطلاعات شما از منابع تاریخی تا این حد ناچیز است؟ یا مسئله دیگری در میان است و از شور و شعوری که امام حسین(ع) در عالم به وجود آورده واهمه دارید؟

برای مطالعه بیشتر به کتاب «دوزخیان جاوید» اثر مرضیه محمد زاده مراجعه کنید.

_____________________

پی‌نوشت

[۱]. ابن عبدربه، العقدالفرید، چاپ علی شیری، چاپ بیروت، ۱۴۱۷ ق، ج ۳، ص ۳۲۰-۳۱۸.

[۲]. ابن سعد، طبقات الکبری، چاپ بیروت، ج ۶، ص ۲۴ و فیروزآبادی، القاموس المحیط، ذیل ماده «جشن».

[۳]. ابن سعد، همان، ص ۴۸-۴۷ و ابن عساکر، تاریخ مدینه دمشق، چاپ علی شیری، بیروت، ج ۲۳، ص ۱۸۸-۱۸۷.

[۴]. ابن عبد آلبر، الاستیعاب فی معرفة الأصحاب، تحقیق علی محمد البجاوی، بیروت، دار الجیل، ط الأولی، ۱۴۱۲ ق، ج ۲، ص ۴۶۷.

[۵]. بلاذری، انساب الاشراف، چاپ محمد فردوس الاعظم، دمشق، ۲۰۰۰-۱۹۹۶ م، ج ۲، ص ۴۸۷.

[۶]. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الأمم و الملوک، تحقیق محمد أبوالفضل ابراهیم، بیروت، دار التراث، ط الثانیة، ۱۳۸۷/۱۹۶۷ م، ج ۵، ص ۲۷۰-۲۶۹.
نظرات() 

سایت دیارمیرزا نوشت: انتشار گزارش "از تالش تا داعش" در هفته نامه جوانان دیارمیرزا توهین به تالشی ها نبوده است

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-10:23 ب.ظ

انتشار سخنان یک فریب خورده که از امام جماعت در روستاهای تالش به داعش پیوسته و در تمام رسانه های کشوری نیز بازتاب داشته است هرگز توهین به تالشی های عزیز نیست و نباید سبب ناراحتی ما گردد.

گزارش  دیارمیرزا، وحدت مایه رحمت و تفرقه موجب عذاب است. پیامبر(ص)

عید غدیرخم و اعلان جانشینی و ولایت امیرالمومنین علی(ع) از سوی پیامبر اسلام(ص) اگرچه یکی از مهمترین حوادث تاریخ اسلام است اما مهمتر از همه این عید نماد وحدت بین مسلمانان نیز هست. وحدتی که طی سال های اخیر متاسفانه به دلیل فتنه انگیزی‌ها دشمنان اسلام و با ایجاد گروه های تکفیری و تندرو کمی کمرنگ تر شده است.

از عید غدیر به عنوان عامل وحدت بین مسلمانان نام بردیم زیرا جریان غدیر تنها خاصه شیعیان نیست زیرا ارادت اهل سنت به علی(ع) در تاریخ به ثبت رسیده است و این موضوع سبب شده که واقعه غدیر اجماع بین مذاهب مختلف محسوب شود.

تا وقتی که می شود از اشتراکات سخن گفت هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که مسلمانان در گفتگوهای خود به اختلافات بین یکدیگر بپردازند. پرداختن به آنچه که سبب تحریک احساسات و ایجاد کینه می شود صرفا حرکت کردن در مسیر باطل است و از همین رو بوده که رهبر معظم انقلاب نیز با صدور فتوایی توهین به عایشه همسر پیامبر اسلام و هر یک از نمادهای اسلامی اهل تسنن را حرام اعلام کردند که این فتوا، با استقبال گسترده ای در جهان اسلام مواجه شد.

در ایران اسلامی نیز اهل سنت و تشیع همواره زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر داشته اند و نماد این وحدت را می توان در غرب استان گیلان و در تالش بزرگ جستجو کرد. مردمانی که همواره از جان و مال خود برای دفاع از آرمان های انقلاب و نظام هزینه کرده اند و با وحدتی مثال زدنی منادی وحدت بین مسلمانان شده اند. وحدت شیعه و اهل سنت در تالش به حدی است که آنها با یکدیگر پیوند ازدواج برقرار کرده و در مراسم های سیاسی و مذهبی دوشادوش هم حضور پیدا می کنند به طوری که هیچ کسی متوجه شیعه و اهل سنت بودن آنها نمی شود.

اگرچه به لطف مسئولان امنیتی و فرهنگی کشورمان همواره وحدت بی نظیری در این خطه قهرمان خیز وجود داشته و دارد اما متاسفانه بنابر اعلام نهادهای امنیتی طی سال های اخیر با فتنه گری وهابیون و تکفیری ها برخی جوانان این منطقه نیز فریب دشمنان جهان اسلام را خورده و به گروه های تکفیری پیوسته اند و انعکاس این موضوع با تیتر «از تالش تا داعش»در هفته نامه «جوانان دیارمیرزا» واکنش هایی در پی داشته که البته بخش اعظم آن ناشی از عدم استنباط صحیح موضوع است وگرنه انتشار سخنان یک فریب خورده که از امام جماعت در روستاهای تالش به داعش پیوسته و در تمام رسانه های کشوری نیز بازتاب داشته است هرگز توهین به تالشی های عزیز نیست و نباید سبب ناراحتی ما گردد. از سوی دیگر حقیقتا پیوستن عده ای از گیلان به داعش سبب ناراحتی و تاسف است. زیرا مردم فهیم, مومن و انقلابی تالش انتظار این را ندارند که حتی یک نفر از تالش های غیور به داعش پیوسته باشد و این انتظار کاملا به حق و درستی است.

نظرات() 

عزاداری ترک‌های تهران

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-10:11 ب.ظ


ادامه مطلب


نظرات() 

شاعیر دئیرم

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-09:20 ب.ظ

          

یـازیــــرام شن غـــزلــــی یوخ منه  دیوان اولسون


       بـیـریـنـی شاد ائلیب ، آیریسی ..... گیریان اولسون


       خادیمم مکتب عشقه ،  قانیرام ...........عشق ندیـر


       بـیـلـیـرم سِئوگی گـــرح سئـوگـیـه  قـوربان اولسون


       قیسناما شعرده من ........ قـافـیـه بـیـلمم نـه ردیــف


       قـوی یـازیـــم سوزلـــریـمـی خلقیله مـیـزان اولسون


       اِتـمـه یــن موعظه مَنه وزن نه دیـــر شیوه نه دیـــر


       ایستیرم شعرلــــریـــن یـازماغـــی ... آسان اولسون


       عَـفـو ائـدیـن یازدیقیمی لـیـک اورک دن یـازیــــرام


       فــرض ائـدیـن بـو طلـبـه بـیـر گئجه سلطان اولسون


       مـیـن دن آشمیش غـزلـیـم وار سِئـویـــــرم هامیسینی


       هـوسیـم یـوخ هامیسی هـر کـیـمـه .. عنوان اولسون


       لازیم اولسا  پوزارام  قـایــدالاری ...... سانکی بیلم


       پالاز آلتیندا قـالـیـب غـیـریـنـه  ...... پنهان اولسون


       چـوخـلار آلـمـیـش غـزلـیـن درسینی لاکین یازیـری


       چـاتـا بـیـرگــــون کـــی بَیَه شاعـیـر دوران اولسون


       آمما من ایسته مـیـرم شاعـیـر اولام ..... مکـتـب ده


       شـعـریـمـی بئیله یـازام نَـحـویــده ده سهمان اولسون !


بو( کیان ) دیر کی قوشوری گونده بیر آرتیم غزلی


       ایشی یـوخـدیــر دالـیـجـان خـلـق آرا بهـمان اولسون


مهرماه 95  حسن کیانور – کیان 


نظرات() 

سردار سلیمانی سر دیگ نذری+عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-01:17 ق.ظ


صفحه اینستاگرام منتسب به سردار سلیمانی عکس دیده نشده از وی را منتشر کرد.
سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در جبهه های حلب می باشد.
صفحه اینستاگرام  منتسب به ایشان با عکسی به روز رسانی شد.این عکس که برای اولین بار است در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است تصویری از سردار سلیمانی را بالای دیگ نذری امام حسین (ع)نشان می دهد.

سردار سلیمانی سر دیگ نذری+عکس
نظرات() 

پشت صحنه مقتل‌خوانی در حسینیه علیای نطنز

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 21 مهر 1395-01:15 ق.ظ

مقتل خوانی در نطنز از سابقه طولانی برخوردار است اما پس از سال‌ها بی مهری ده سالی است که این هنر به همت جوانان حسینیه ارشاد علیای نطنز رنگ و بوی تازه‌ای یافته است. در این حسینیه، روحانی جوان، حاج جواد قاسمی در حالی که مقتل می‌خواند جوانانی که لباس شخصیت‌های هر مقتل را پوشیده‌اند وی را روی صحنه همراهی‌ می‌کنند. این شیوه گرچه بی شباهت به تعزیه نیست اما به جای موسیقی و شعر بار اصلی را مقتل بر دوش می‌کشد. در ادامه تصاویری از آماده شدن بازیگران مقتل خوانی را پیش از ورود به صحنه می‌بینیم.

نظرات() 

حسینه یئرلر آغلار، گویلر آغلار: نگاهی به آئین های محرم در آذربایجان

نوشته شده توسط : قارانقوش
سه شنبه 20 مهر 1395-11:55 ب.ظ

یادداشت: محمد امین خوش نیت 

آذرقلم: در هر کون و مکان و در هر زمین و زمان، «دهم محرم» مرکز ثقل شهادت و ایثار و آزادگی و حماسه است. و «ایران» ام‌القرای اسلام، و آذربایجان و تبریز، قلب طپنده‌ی دنیای تشیع، سلسله جنبان حرکت عظیم دستجات حسینی است. نبض تشیع علوی، حب‌علی و عشق حسینی و  خاندان اهل بیت عصمت و طهارت در قلب آذربایجان می‌طپد این را می‌توان از اشک و آه مردمانش، از نوحه‌های جانسوز مداحانش، از آواهای ماندگار کربلائی و از دستجات بلند سینه‌زنی و زنجیرزنی به نظاره نشست.

همان گونه که اشاره شد مردم ولایتمدار آذربایجان، از فردای روز غدیر خم خود را آماده حلول ماه محرم الحرام می‌کنند.

به گزارش آذرقلم، به عقیده بسیاری، فراموشی و عدم درک پیام غدیرخم، آبشخور، حادثه کربلا بوده است  بنابراین با برافراشتن پرچم های سیاه از فردای روز غدیر خم در محلات، تکایا و جلوی مساجد، به پیشواز این ماه می روند.

مراسم «طشت گذاری و احرام بندی» از جمله همان آئین های اختصاصی است که بنیان گذار اصلی آن مردم آذربایجان هستند.

به گواه مردم کشورمان، عزاداری مردم آذربایجان و شهر تبریز، حال و هوای دیگری دارد.

صداقت در نوحه خوانی، ظرافت در مرثیه سرایی، معنویت در عزاداری و تنوع در تضرع مردم آذربایجان خود کتاب قطوری است در شرح دلدادگی و سرسپردگی مردم این خطه به آستان حضرت سید الشهدا(ع).

در طلیعه مراسم عزاداری نیز، نوحه ها و مرثیه های ویژه ای خوانده می شود. این مراسم شامل برپا کردن تکیه ها، برافراشتن علم ها و بیرق های سرخ (به نشانه شهادت)، سبز (به نشانه تشیع) و سیاه (به نشانه ی عزاداری) است. هر روز رفته رفته با نزدیک شدن به ماه محرم، و متعاقب آن تاسوعا و عاشورای حسینی، تنوع و زمان برپایی مراسم نیز افزایش می یابد.

یکی از مهمترین آئین های عزاداری در آذربایجان، بر پایی دستجات «شاه حسین گویان» است. این مراسم تقریباً درهمه شهرها و روستاهای آذربایجان برگزار می‌شود. در این نوع عزاداری جمعی از مردان از پیر و جوان گرفته تا میانسال و کودک، شانه در شانه هم قرار گرفته و در صف‌های طویل، طول خیابان و محله را طی می‌کنند. یکی از اعضای هیات با  استفاده از بلندگوهای سیار اشعار مذهبی، مداحی‌ها و نوحه‌های جانسوز را با آهنگ‌های دلنشین و حماسی قرائت می‌کند و شاه‌حسین گویان  جواب می دهند. حرکت آرام و طولی این دسته به همراه چراغ‌ها و فانوس‌هایی که در میان جمعیت روشن است، همواره عظمت دلسوختگان حسین را در اذهان متبادر می‌سازد.

در برخی دستجات، از طبل های بزرگ و کوچک و سنج و شیپور برای حفظ ریتم آهنگ نوحه ها استفاده می شود. و در برخی از دستجات، از چوب های بزرگی در دست استفاده می‌شود و با حرکت دادن سریع آن شاه‌حسین گویان، آمادگی خود را برای حضور در رکاب امام (ع) و جنگ با دشمنان اعلام می دارند.

در برخی از دستجات نیز نه از طبل و سنج خبری است و نه از چوب دستی ها. بلکه آئین شاه حسین گویان به همان حرکت طولی و شانه به شانه هم و نوحه سرایی و سینه زنی بسنده می‌شود.

مراسم شاه حسین گویان بسیاری از محلات به لحاظ عظمت، بزرگی دسته ها، تعداد افراد، توانایی نوحه خوانان، تنوع و سوز مرثیه ها، از شهرت بالایی در بین مردم  برخوردار است. به عنوان مثال هیات های: کوچه باغ، تپلی باغ، اهراب، مارالان، قره آغاج و… برای خود اسم و رسمی داشته و از سابقه ای طولانی برخوردارند.

این مراسم، در شب های دهه ی اول محرم به اوج خود می رسد و تا صبح تاسوعا و عاشورا ادامه می یابد. بر طبل کوبیدن و چنین حرکت های تند و ریتمیک تا ظهر عاشورا تداوم می یابد و بعد از آن تقریباً به پایان می رسد. از بعد از ظهر عاشورا،  مراسم خیابانی و عزاداری های محله ای، به داخل مساجد منتقل می شود. معدود دستجات هم، به نشانه عزاداری و سوگواری از حادثه کربلا، با پای برهنه، آغشته کردن لباس خود با گِل و کاه گل، زمین گذاشتن طبل، چوب و سنج و بیرق های رنگی، به مراسم ظهر عاشورا، نور مضاعف می بخشند.

یکی از مهمترین نوحه های ذکر شده در هیات ها، شعر زیبای استاد شهریار است که چنین سرود:

حسینه یئرلر آغلار گویلر آغلار

بتول و مرتضی پیغمبر آغلار

(زمین و آسمان در عزای حسین می گریند، بتول و مرتضی و پیغمبر می‌گریند)

و یا این جمله بیشتر به گوش می رسد:

هانسی گروهون بئله مولاسی وار؟!

شیعه لرین حضرت عباسی وار؟!

(کدامین گروه چنین مولایی دارند؟! شیعیان مولایی چون حضرت عباس دارند)

در همین ایام، زنان و دختران آذربایجان نیز، با برپایی مجالس عزاداری و نوحه‌خوانی در منازل شخصی‌ خویش در این آئین‌ها، شرکت می‌کنند.

 آئین شبیه خوانی

یکی از زیباترین و پراحساس ترین آئین هایی که در جای جای آذربایجان برگزار می شود مراسم شبیه خوانی و تعزیه‌گردانی است که عمدتاً در روز عاشورا و گاهی در روز تاسوعا و حتی اربعین حسینی ( به عنوان نمونه در شهرستان تسوج) برگزار می شود.

مطابق سنت برجای مانده از سالهای دور، گروهی از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت با پوشیدن لباس های رنگی و بر پا داشتن خیمه های ویژه، حماسه عاشورا را بازسازی می کنند. گروهی لباس قرمز پوشیده و در نقش سپاهیان عمر سعد و شمر ظاهر می شوند و برخی دیگر، نقش یاران امام حسین(ع)  را ایفا می کنند. عبارات شعرگونه و موزون و تعزیه ها و گفتگوهای میان یاران حضرت سید الشهداء و لشکریان کفر، یکی از زیباترین صحنه ها و تابلوهای رزمی، و نشانگر ایثار و شهادت طلبی امام و مظلومیت خاندان او و شقاوت قاتلان است.

در برخی شهرها و روستاها، با بهره گیری از صحنه های بدیع و ابتکاری و اشعار، نوحه ها و  مرثیه های سوزناک، شور وصف ناپذیر ارادت به اباعبدا… الحسین در بهترین ردیف و قافیه به سرایش در می آید.

احسان و نذورات عاشورایی

قربانی کردن گوسفند و احسان و صدقه دادن و ادای نذر، از معنوی ترین آئین های مردم آذربایجان است. پخش ناهار و نان و چای و شربت و شله زرد و سایر خوراکی ها، اهدای تجهیزات مربوط به آئین شبیه خوانی، لوازم مورد نیاز دسته جات و مساجد و هیات ها همه و همه, در این ماه عزیز رونق می گیرد. نذرها و نیازها، به همراه دست های دعا، شفاعت طلبی و دست به دامن شدن ها، اینک بعد از ۱۴۰۰ سال از آن حماسه عظیم، گویای این نکته است که هنوز خون ایثار و آزادگی در برابر ذلت و تسلیم در کالبد جامعه اسلامی، جریان دارد.

قیام حسین(ع) حرکت ابا عبدا… و حماسه کربلا، زیباترین تصاویر، ماندگارترین روایت، موزون ترین شعر عشق و گویاترین تابلوی معرفت و قرب الی ا… است که همواره در رگهای مردم آذربایجان و ایران زمین جریان خواهد داشت.

 • برچسب ها : 
 • نظرات() 

  گالش و تالش

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  سه شنبه 20 مهر 1395-12:57 ق.ظ

  پولیبوس مورخ دو هزار سال قبل از میلاد می گوید آلبانیا ساکنان آنسوی قفقاز همسایگان بلافصل آذربایجان نبوده اند .... روسای کادوسیان در عصر کوروش 550 قبل از میلاد مسیح یکی از متحدین کوروش بودند . داتام سردار کادوس در عصر اردشیر دوم در سنه 404 قبل از میلاد به سلطنت رسید و در سنه 384 قبل از میلاد مسیح اردشیر با 300 هزار قشون پیاده و سواره برای سرکوبی داتام آمد اما دچار قحطی آذوقه شد . آن موقع کادوسیان را دو پادشاه بود یکی پادشاه جبال و کوهستان به نام لعل یعنی گالش و دیگری به نام سهیل یعنی تالش پادشاه دشتها و سواحل خزر و جدا از هم لشکریانی داشته اند . به علت جنگلی بودن و مردابهای متعدد و کوههای صعب العبور بالاخره اردشیر با دادن تلفات زیاد تقریبا تمامی سواره ها را از دست داد و شکست خورد و برگشت . در زمان اردشیر سوم در سنه 462 قبل از میلاد مناطق تالش بندری نداشت و مردم پراکنده زندگی می کردند . مردم گیل و ماردها در سمت جنوب شرقی کادوسیان قرار داشتند . هیچ محققی به طور آشکارا ننوشته که قوم گیل با قوم کادوس با هم زندگی می کرده اند ، اما معلوم است که با هم بوده اند .کادوسیان در سنه 404 قبل از میلاد با اردشیر دوم و در سنه 462 قبل از میلاد با اردشیر سوم موسوم به داریوش جنگیده و شجاعت هایی نشان داده اند . وقتی داریوش از اسکندر شکست خورد کادوسیان با سلوکیها جنگیدند . ( اردشیر دوم در سال 358 ق.م درگذشت و اردشیر سوم به سلطنت رسید .. عدد سال مربوط به اردشیر سوم 462 ق.م به احتمال اشتباه می باشد ، ولی عینا آورده شد . اردشیر سوم در سال 338 ق.م به دست اطرافیان خود به قتل رسید ... نویسنده وبلاگ .. )..

  منبع : تاریخ جامع آستارا و حکام نمین – بهروز نعمت الهی – انتشارات شیخ صفی الدین – چاپ اول 1380 – ص 21 – 22


  نظرات() 

  ساوالان داغی

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  دوشنبه 19 مهر 1395-11:52 ب.ظ   

  سبلان با تلفط ترکی آذربایجانی ساوالان، نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور و در استان اردبیل قرار دارد. دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی از چهارسو به شهرستان های مشکین شهر و اهر، تبریز در مغرب، سراب در جنوب و اردبیل در شرق مشرف می باشد. و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی معروف الوارس مورد توجه گردشگران است.

  قله ساوالان (سبلان) با ارتفاع بیشینه 4811 متر از سطح دریاهای آزاد، بلندترین نقطه آذربایجان و سومین قله مرتفع كشور می باشد. 

  سلسله کوه‌های ساوالان به طور کلی سه قله معروف دارد قله بزرگ آن به سلطان و دو قله دیگر به هرم و کسری مشهورند. در جبهه غربی آن، قله سلطان و در کنار جان پناه سنگی به شکل عقاب قراردارد که در طول زمان به نماد ساوالان تبدیل شده است. این قطعه سنگ که به واقع اعجاز طبیعت است به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است.

  ریشه ساوالان : ساٶ (sav) : در ترکی قدیم به معانی سخن، خبر، اطلاعات، آگاهی و نیز خبر خوش، هدیه، وحی، کلام با ارزش، حدیث و …. می باشد.

  معنی لغوی کلمه ی ساوالان : کلمه " ساوالان " که از دو کلمه ساو (پیام، وحی و... ) و آلان (گیرنده) تشکیل شده است.

  کلمه ساو به تنهایی یعنی خبر، صدا و به معنی وحی نیز آمده است و پسوند آلان در آخر کلمه ساوالان یعنی گیرنده می باشد. ساوالان را می توان سس آلان (گیرنده صدا)، خبر آلان (گیرنده خبر)، وحی آلان (گیرنده وحی)  معنی کرد.

  در مورد علت نامیدن و معنی آن نظراتی ارائه می شود :

  مردم اردبیل از زرتشت و دانستن وحی زرتشت بی خبر هستند و متاسفانه بعضی به زور می خواهند برای زرتشت کوهی به تراشند چرا معنی ساوالان را از فرهنگ خودمان پیدا نمی کنیم درمیان کوهها کوههای بلندتر مورد توجه شامانهای ترک بود و این اسم ریشه درشامانیزم دارد

  ساوالان یکی از تنهاترین کوه هایی است که در بام آن پژواک صدا وجود ندارد و می توان گفت بازدارنده صداست.

  در لغت نامه دهخدا در مورد سبلان این چنین نوشته است : سولان، و آن کوهی باشد نزدیک اردبیل. کوهی است عظیم و بلند در حوالی اردبیل و بشرافت مشهور و بسیاری از اهل الله در آن کوه عبادت گزیده و ریاضت کشیده اند.

  اسماعیل هادی واژة «ساو» را؛ سخن، كلام، پیام، خبر، وحی و حدیث معنا می كند و واژة « آلان » را میدان دانسته و ساوالان را « میدان وحی » معنی می كند ( لغتنامة جامع ، ص 509-510)

  در دیوان لغات الترك، « ساو » به معنی وحی آمده و تركان قدیم پیامبر (ص) را « ساوجی » به معنی « آورندة وحی »، می نامیدند.

  برخی هم « ساو » را به معنی : الهام و « آلان » را از فعل « آلماق » به معنی؛ گیرنده می دانند و وجه تسمیه آن را به بعثت زرتشت در ساوالان می دانند. عده ای آن را « سوآلان » و تالش ها آن را « سفلان » می نامند.  

  برخی می گویند که حضرت زرتشت وحی را در ساوالان دریافت می کرد. 

  در زبان تورکی به لغت عربی پیغمبر، ساوجی (آورنده وحی و خبر از خدا) گفته می شود.

  برخی وجه تسمیه ی آنرا بعلت عزلت، عبادت و بعثت پیامبر باستان حضرت زرتشت در بلندترین نقطه ی کوه عظیم ساوالان می دانند. 

  در برخی نوشته ها معنی ساوالان را گیرنده آب ( سوالان) یا گیرنده صدا عنوان کرده اند. در منابع فارسی ساوالان با نام سبلان شناخته می شود که آنرا از باران بزرگی به نام سبل می دانند.

  عده ای  دیگر معتقدند : قیامت زمانی بروز می كند كه تمام برف های ساوالان آب شوند.

  این کوه بنا به روایات تاریخ جولانگاه بابک بوده است.

  بر اساس باور مردم  شمال غرب کشور « ساوالان پاک ترین کوه ها و یکی از هفت کوه بزرگ بهشت است ».  

  ساوالان به صورت یک پدیده طبیعی در طول دوران های تاریخی، از دوره اورارتورها تا هجوم آریایی ها و دوران های بعدی همواره مورد توجه بوده و به لحاظ شجاعت و توانمندی مردم اطرافش به صورت یک دژ محکم عمل کرده است. 

  آثار باقی مانده از دوران پیش از مادها، بخصوص دوره اورارتورها در این منطقه، دلیل قاطعی بر صعودهای زیارتی به کوه ساوالان در دوران های تاریخی است. می توان تاریخ صعود به ساوالان را، از ۲هزار سال پیش تخمین زد. از جمله شواهد و منابع تاریخی که به کوه ساوالان و نیز صعودهای زیارتی به این کوه اشاره داد می توان به منابع زیر اشاره کرد:

   1- در کتاب آثار البلاد و الخبار والعباد ذکریا بن محمد بن محمود المکمونی القزوینی آمده است : زرتشت از آذربایجان بود و چندی از مردم کناره گرفت و در کوه ساوالان به سر برد و از آنجا کتابی آورد.

  2- درکتاب معجم البلدان به ارتفاع ۴۸۱۲ متری سبلان، وضع آتشفشانی آن و نیز به قبور حضرت حامد و حضرت هود پیامبر در زیر سنگ محراب اشاره شده است.

  3- در تاج العروس فی شرح القاموس زبیدی آمده است : کوه ساوالان از معالم صالحان و اماکن متبرکه و مزارات است و سبلان لقب عده ای از محدثان از آن جمله سالم و ابراهیم بن زیاد، خالدبن عبدالله و خالد بن دهقان است.

  4- خاقانی شیروانی در ۵۹۵ هجری قمری، حدود ۸۰۰ سال پیش، خود به قله ساوالان صعود کرده و شعر او که در آن از حضرت موسی و نیز حضرت خضر نام برده شده سندی بر صعود او به ساوالان است.

  آثار تاریخی و باستانی بسیاری روی قله کوه وجود داشته اند که به صورت نمادین و به شکل های مختلفی مانند قندیل های طلایی، سنگ قبر همراه با معجر چوبی کنار آن، تعدادی سنگ بخصوص با علائم ویژه روی آن و همچنین تعدادی جام طلایی که به عنوان تبرک جهت نوشیدن آب دریاچه از طرف صعودکنندگان استفاده می شده است.

  از طرفی وجود برخی آثار در پیرامون ساوالان مانند کتیبه های حجاری شده و منقوش به تصاویر حیوانات مانند شیر، عقاب ( سنگ معروف قارتال است که به شکل عقاب است.) و سایر حیوانات و نیز حجاری های یافت شده در برخی از قسمت های ساوالان مانند تصاویر حجاری شده قوچ وحشی و نیز تندیس هایی به شکل انسان و حیوان همگی مؤید تاریخ بسیار دیرین و کهن این منطقه است.

   5- در بستان السیاحه راجع به ساوالان چنین نوشته است : نام کوهی است در آذربایجان محتوی است به چشمه های بسیار و چمن های بی شمار و غرایب روزگار. گویند یکی از انبیا در آن کوه مدفون و دور آن کوه سی فرسخ است و قله آن هرگز از برف خالی نباشد. آب چشمه های آن در غایت سردی است و در حوالی آن بعضی چشمه های سوزان جاری است. سپس یادآور شده که در عجایب المخلوقات از قول نزهه القلوب نوشته شده است که : در برابر سوال چیست کوه ساوالان؟ رسول اکرم (ص) فرمودند: « کوهی است بین ارمن و آذربایجان که در او چشمه ای از چشمه های بهشت و قبری از قبور انبیا است ». در ساوالان دو تیغه به نام تیغه شمالی و صدمتر پایین تر تیغه قائم بوده که جلو تیغه قائم قبری است که به حامد پیغمبر نسبت می دهند.

  از ویژگی های طبیعی این اثر می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  سنگ مقدس محراب یا محراب داشی یخچال ها و برف چال هایی با قدمت معادل عمر كوهستان، ارتفاعات و قلل دیگر شامل هرم داغ یا سبلان كوچك با ارتفاع 4587 متر، كسری یا آقام داغ با ارتفاع 4577 متر و جنوار داغی ( قبله داغی ) با ارتفاع 3950 متر. از دره های معروف سبلان هم می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  صندوق لو دره سی، دمیرچی دره سیگنزری دره سی، راز لیق دره سیاسنز دره سی، دوجاق دره سی، شیروان دره سی، دلیجه دره سیدره آلوارس یا قزل گول لر دره سی اسماعیل كندی ساچلی دره سی، اسبقران ادره سی، کرکری دره سی، سیموئیل دره سی، کلیان دره سی

  منطقه ساوالان دارای چشم اندازهای بسیار با ارزشی است، از جمله می توان آبشار گور گور، سردابه و آبشار شاه بلاغی را نام برد. یكی از پتانسیل های زیستی و طبیعی منطقه ساوالان كه به نوبه خود منحصر به فرد است شیروان دره نام دارد. این دره معروف ترین و مشهور ترین دره ساوالان است كه از آبگرم شابیل واقع در شمال سلطان ساوالان شروع می شود و تا جنوبی ترین نقطه آن یعنی آت گولی امتداد دارد. همچنین تالاب های آت گولی و قره گل نه تنها اكو سیستم خاصی را در كوهستان ایجاد نموده بلكه در فصل مهاجرت پذیرای ده ها نوع پرنده از جمله آنقوت و اردك سر سبز می باشد.

  + نوشته اسماعیل سالاریان   نظرات() 

  همراهی شعر با زیباییهای خطبه سرا

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  دوشنبه 19 مهر 1395-11:35 ب.ظ

  آرش کمانگیر


  آنک آنک کلبه‌ای روشن
  روی تپه روبروی من
  در گشودندم مهربانی‌ها نمودندم
  زود دانستم که دور از داستان خشم برف و سوز در کنار شعله آتش
  قصه می‌گوید برای بچه‌های خود عمو نوروز.

  (سیاوش کسرایی)

  در برابر طراوت و زیبایی‌های  خطبه سرا دو را  ه بیشتر نداری! یا سکوت کنی و لذت ببری و یا لذت خود را با شعر همراه سازی ...

   تو را من چشم در راهم  شباهنگام، در آن دم که بر جا دره‌ها چون مرده ماران خفتگانند
  در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام
  گرم یادآوری یا نه، من از یادت نمی‌کاهم
  تو را من چشم در راهم.

  (نیما یوشیج)  بیابان را سراسر مه گرفته است  بیابان را سراسر مه گرفته است
  می‌گوید به خود عابر
  سگان قریه خاموشند
  در شولای مه پنهان
  به خانه می‌رسم
  گل كو نمی‌داند
  مرا ناگاه در درگاه می‌بیند
  به چشمش قطره اشكی بر لبش لبخند
  خواهد گفت: بیابان را سراسر مه گرفته است ...
  با خود فكر می‌كردم كه مه
  گرهمچنان تا صبح می‌پائید
  مردان جسور از خفیه گاه خود به دیدار عزیزان باز می‌گشتند.

  (احمد شاملو)  هوا بس ناجوانمردانه سرد است ...

  گروه كوهنوردی قارانقوش در كوههای خطبه سرا   سلامت را نمی‌خواهند پاسخ گفت.
  هوا دل‌گیر، درها بسته، سرها در گریبان،
  دست‌ها پنهان، نفس‌ها ابر، دل‌ها خسته و غمگین،
  درختان اسکلت‌های بلورآجین،
  زمین دل‌مرده، سقف آسمان کوتاه،
  غبار آلوده، مهر و ماه، زمستان است ...

  (مهدی اخوان ثالث)
  قوقولی قو!  قوقولی قو! خروس می‌خواند.
  از درونِ نهفتِ خلوتِ ده
  از نشیبِ رگی که چون رگِ خشک
  در تنِ مردگان دواند خونمی‌تند بر جدارِ سردِ سحر
  می‌تراود به هر سویِ هامون.

  (نیما یوشیج)


  گل پامچال  گل پامچال، گل پامچال، بیرون بیا، بیرون بیا
  فـصل بهاره، عزیز موقع کاره
  شکوفانه، شکوفانه
  غنچه وا شده، غنچه وا شده بلبل سر داره
  عزیز دل بی قراره
  بیا دست به دست بدیم، دانه بکاریم، فصل بهاره، عزیز موقع کاره ...

  (آهنگ محلی )  بارانی دیگر  از تیره‌ی ترانه‌ی شالیزار
  از خطه‌ی‌ منی!
  آنجا كه: ابر را
  با شاخه‌های خاطره پیوندی ست
  و سبزه‌ی سفال
  آئینه دارِ شادی باران است
  آنجا
  آن درختِ كهنْ سال
  نام ترا
  هنوز
  با غروب
  می‌گوید.

  (رضا مقصدی)  پنجره  یک پنجره برای دیدن
  یک پنجره برای شنیدن
  یک پنجره که مثل حلقه‌ی چاهی
  در انتهای خود به قلب زمین میرسد
  و باز می‌شود به سوی وسعت این مهربانی مکرّر آبی رنگ

  (فروغ فرخزاد)  ققنوس  دستها می‌سایم
  تا دری بگشایم
  به عبث می‌پایم
  که به در کس آید
  در و دیوار به هم ریخته‌شان
  بر سرم می‌شکند.
  می‌تراود مهتاب
  می‌درخشد شب‌تاب
  مانده پای‌آبله از راه دراز
  بر دم دهکده مردی تنها
  کوله‌بارش بر دوش
  دست او بر در،
  می‌گوید با خود
  غم این خفته‌ی چند
  خواب در چشم ترم می‌شکند.

  (نیما یوشیج)  عکس‌روی تو  عکس روی تو چو در آینه جام افتاد
  عارف از خنده می در طمع خام افتاد
  حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
  این همه نقش در آیینه اوهام افتاد
  این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
  یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد

  (حافظ)  حدیث بیقراری


  برای تو و خویش
  چشمانی آرزو می‌کنم
  که چراغ‌ها و نشانه‌ها را
  در ظلمات‌مان ببیند.
  گوشی
  که صداها و شناسه‌ها را
  در بیهوشی‌مان بشنود
  برای تو و خویش،
  روحی
  که این همه را
  در خود گیرد و بپذیرد
  و زبانی
  که در صداقت خود
  ما را از خاموشی خویش بیرون کشد
  و بگذارد
  از آن چیزها که در بندمان کشیده است
  سخن بگوئیم.
  (مارگوت بیکل - ترجمه آزاد احمد شاملو)
  این جا کسی است پنهان  این جا کسی است پنهان دامان من گرفته
  خود را سپس کشیده پیشان من گرفته
  این جا کسی است پنهان چون جان و خوشتر از جان
  باغی به من نموده ایوان من گرفته
  این جا کسی است پنهان همچون خیال در دل
  اما فروغ رویش ارکان من گرفته
  این جا کسی است پنهان مانند قند در نی
  شیرین شکرفروشی دکان من گرفته
  (مولوی)
  باز باران


  http://s5.picofile.com/file/8120777442/DSC_5%D9%84%D9%84078.jpg
  باز باران/ با ترانه
  با گوهرهای فراوان
  می‌خورد بر بام خانه
  من به پشت شیشه تنها
  ایستاده: ...
  یادم آرد روز باران
  گردش یک روز دیرین
  خوب و شیرین
  توی جنگل‌های گیلان
  کودکی ده‌ساله بودم
  شاد و خرم
  نرم و نازک
  چست و چابک ...

  (دکتر مجدالدین میرفخرایی، متخلص به گلچین گیلانی)  نیلوفر  نیلوفر رویید، ساقه‌اش از ته خواب شفافم هم سركشید
  من به رؤیا بودم
  سیلاب بیداری رسید چشمانم را در ویرانه خوابم گشودم
  نیلوفر به همه زندگی‌ام پیچیده بود
  در رگ‌هایش من بودم كه می‌دویدمهستی‌اش در من ریشه داشت
  همه من بود
  كدامین باد بی پروا
  دانه این نیلوفر را به سرزمین خواب من آورد

  (سهراب سپهری)  گیلان، اوی گیلان  کو ستاره فان درم تی چومانه سویانده؟
  کوزیمینا سربنم عطرتی زانویانده؟
  می پاتان آپیله سوغات می پابراندگی
  کویتا کوچا دوارم می کوچیکی بویا نده
  بائید آی دس براران ئیپچه می لبلا بیگیرد
  هه چینهی کول ده بدا میشانه، چانچویانده

  شیون فومنی


  بهار، بهار است
  و بر سرِ سبز كردن شاخه‌ها نیست
  برف، برف است
  هواى شكستن شاخه‌هاى درخت را ندارد
  برگ را، به تمنا
  نمی‌شود از ریزش باز داشت
  با فصل‌هاى سال همسفر شو
  سقفى دارد بهار
  كف یخبندان‌ها ناپدید است.

  (شمس لنگرودی - ملاح خیابان‌ها)

   
  شعراز: رمضان خوشنما خطبه سرا "باغرو"

  نظرات() 

  گزارش تصویری از کاروان پیاده کربلا از خطبه سرا (اربعین 94)

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  دوشنبه 19 مهر 1395-11:07 ب.ظ

  عکس های ارسالی :رضا آقاجانی , حاج عظیم نجفی،فرزین مهروی
  نظرات() 

  طنین لالایی مادران آذربایحانی به‌یاد علی‌اصغر+تصاویر

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  یکشنبه 18 مهر 1395-12:40 ق.ظ

  به گزارش فارس از تبریز، طنین لالایی مادران آذربایجانی به یاد طفل شیرخواره و شش ماهه امام حسین(ع) در حماسه کربلا در همایش شیرخوارگان حسینی روز جمعه همزمان با سراسر کشور در شهرها و مناطق مختلف استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد.

  امروز، 16 مهرماه همزمان با ششم محرم، تجمع بزرگ شیرخوارگان برای علی اصغر(ع) که با لب تشنه سند مظلومیت سالار شهیدان شد، برگزار شد.

  بچه‌های کوچک با دست‌ها و قلب‌های کوچک همه آمدند، آری کودکانی که جزو معصومیت نقشی بر صورت‌های لطیف‌شان نبسته است می‌آیند تا مادر داغدار علی اصغر(ع) را دلداری دهند.

  این همایش مردمی که میزبان آن کودکان معصوم هستند و دیگر رنگ و بوی ریا در آن مجالس به مشام نمی‌رسد؛ بلکه به همه دنیا ثابت می‌کنند که ما بچه‌کش نیستیم و با بچه‌کش‌های دنیا هم سر دشمنی داریم که این می‌تواند حرمله ملعون و یا رژیم صهیونیستی و رژیم آل‌سعود باشد.  طنین لالایی مادران آذری به‌یاد علی‌اصغر+تصاویر

  زمانی که وارد مصلی امام خمینی(ره) تبریز شدم، انتظار چنین صحنه‌هایی را نداشته‌ام، کودکانی کوچک که لباس‌های منقش به نام «یا حسین(ع)» و پیشانی بندهایی بر سر، لرزه بر اندام دشمنان امام حسین(ع) و اسلام می‌نشاندند.

  چه استقبال بی‌نظیری شده بود، انگلیس حق دارد از سربازگیری نظام جمهوری اسلامی از مقطع سنی شیرخوارگان بترسد، چراکه این کودکان ادامه‌دهنده راه امام حسین(ع) خواهند بود و نهضت و قیام او را تا ابد زنده نگه خواهند داشت.

  از دور مادری را دیدم که هم خود و هم کودک زیبایش چنان گریه می‌کردند که به طرفشان رفتم، ابتدا نام کودک را پرسیدم و این مادر گفت: نام فرزندم ابوالفضل است و پسرم را امام حسین(ع) به من هدیه داده است.

  وی همچنان با قطره‌های اشکی که از چشمانش جاری می‌شد، گفت: مگر می‌شود در ماه محرم شیرخواره‌ای را ببینی و گریه‌ات نگیره، خدایا رباب چه کشیده است.

  مادر ابوالفضل با اشاره به اینکه چندین سال بود که خداوند فرزندی به من نداده بود، اضافه کرد: زمانی که توفیق زیارت کربلا نصیبم شد، خواب دیدم خداوند یک فرزند پسر به من هدیه می‌کند و بعد از به دنیا آمدن ابوالفضل تصمیم گرفتیم نامش را یادآور شهید سقا بگذارم، چراکه من هم تشنه مادری بودم.

  از او جدا شدم و به طرف مادر دیگری رفتم، نکته جالب اینجا بود که تا آن لحظه فکر می‌کردم فقط کودکان پسر می‌توانند در این مراسم شرکت کنند، اما کودکی که من دیدم یک دختر بود که داشت با پیشانی بندش بازی می‌کرد کودک را در بغل گرفتم و از مادرش پرسیدم، مگر دخترها هم می‌توانند شرکت کنند، مادرش تبسمی کرد و گفت: من لباس‌های ریحانه خانم را از کربلا آورده‌ام؛ زمانی که هنوز به دنیا نیامده بود، چون همیشه علاقه داشتم اگر روزی دارای فرزندی شدم در مراسم شیرخوراگان شرکت کند.

  خوش خلقی این کودک چنان چشمگیر بود که مادرش در این زمینه ادامه داد: همیشه دوست داشتم فرزندم عاشق شیعه باشد، از این رو همیشه زیارت عاشورا خواندم و همیشه سعی کردم فرزندم در مساجد و حسینیه قد بکشد؛ البته نشانه مسلمان واقعی خوش خلقی است که شامل حال دخترم شده است.

  دوقلوهای زیبا در میان انبوه یاران خردسال امام حسین(ع) به چشم می‌خوردند، سریع به طرفشان رفتم و گفت‌وگوی صمیمی با مادرشان را آغاز کردم، مادر این کودکان از مکتب حسینی چنین گفت: تیری که حرمله رها کرد تا ابد بر همگان ثابت کرد دشمنان این مذهب نه دین و نه آزادگی دارند و صرفاً حیواناتی هستند که پوست آدمیزاد را نقاب خود کرده‌اند.

  وی ادامه داد: حرمله‌های امروزی در حال انقراض خود هستند، اما این حرام لقمه‌ها در این روزها منقرض خواهند شد.

  طنین لالایی مادران آذری به‌یاد علی‌اصغر+تصاویر

  طنین لالایی مادران آذری به‌یاد علی‌اصغر+تصاویر

  به پایان مراسم رسیده بودیم، مادر و کودکی دیگر نظرم را به خودشان جلب کردند، کودک کلاه و ماسک داشت و خود را به پرچم منقش به نام امام حسین(ع) پیچانده بود، وقتی سر صحبت با مادر این کودک زیبا را آغاز کردم متوجه بیماری کودک شدم، مادر فقط به یک جمله اکتفا کرد که شفای پسرم را خواهم گرفت.

  در گوشه‌ای نشستم و جمع‌بندی مطلبی و صحنه‌هایی که از این مراسم دیده‌ام پرداختم، بسم رب‌الحسین(ع)، فقط برای تو از عشق می‌نویسم، آن هم در روزهایی که درس عاشقی به نهایت خود نزدیک می‌شود، باید عاشق شده باشی تا بفهمی ترک جان و تن در راه عشق یعنی چه؟ باید دلداده باشی تا بتوانی سر دهی، تا درک کنی دلداده را سر به چه کار آید؟ اگر در راه دلدار قدم نزند و دلدار نباشد؛ دلداده که باشی دیگر تفاوت در سن و سال نیست، حتی می‌توانی شیرخوار باشی و سر در راه پدر دهی.

  آری به درستی که غرب حق دارد از شیرخوارگان حسینی بترسد، وقتی که روزنامه «هارتص» با تیتر « بمب‌های خطرناک» به همایش شیرخوارگان حسینی پرداخت و گفت: ایران در حال سربازگیری برای خود است؛ این یعنی قدرت پوشالی که از شیرخواره هم وحشت دارند.

  چه زیبا مقام معظم رهبری فرمودند که اسرائیل تا 25 سال دیگر نخواهد بود، البته الان هم وجود خارجی ندارد و به جایی رسیده است که از طفل‌های خردسال به عنوان سربازان ایران یاد می‌کنند و ترس وجودشان را فرا می‌گیرد.

  گزارش امروز تجربه بسیار زیبا و نابی برایم بود، این اولین باری است که در این مراسم شرکت می‌کردم و با خود اندیشیدم وقتی سخن از ایثار، فداکاری و گذشت از جان می‌شود، آیا به این توجه کرده‌ایم که ما چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ تصمیم امام حسین(ع) برای احیای دین جدش پیامبراکرم(ص) و گذشتن از هرچه که دارد حتی طفل 6 ماهه خود، چه نکاتی را برایمان اثبات می‌کند؟ آیا روزی ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟

  ما نیز ظهور حضرت ولیعصر(عج) را در پیش داریم چقدر آماده چنین فداکاری‌هایی هستیم؟


  نظرات() 

  عزاداری حسینی در عشق‌آباد +تصاویر

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  یکشنبه 18 مهر 1395-12:35 ق.ظ

  به گزارش فارس در ترکمنستان، آئین عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) شب گذشته در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان آغاز شد.

  این مراسم نورانی با اقامه نماز مغرب و عشاء در محل مسجد فاطمه‌الزهرا (س) با حضور ایرانیان مقیم و سفیر ایران در عشق‌آباد و جمع کثیری از علاقه‌مندان محلی اهل بیت (ع) اعم از شیعه و تسنن در عشق‌آباد آغاز شد.

  «محمد جواد ابوالقاسمی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد، به تبیین گوشه‌ای از فلسفه قیام  سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) پرداخت.

  ابوالقاسمی در ادامه با استفاده از تفاسیر قرآن و سخنان اهل بیت(ع) بخشی از فضایل سفر به کربلا، زیات عاشورا، زنده‌نگه داری فلسفه و آرمان‌های عاشورا و نیز شکل‌گیری نهضت و قیام سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را تشریح کرد.

  این مراسم معنوی با مدیحه‌سرایی به زبان فارسی و آذری مداحان ایرانی، قرائت زیارت عاشورا، سینه‌زنی عزاداران حسینی ادامه یافت و  در پایان نیز از سوگواران سالار شهیدان پذیرایی شام صورت ‌گرفت.

  گفتنی است که این مراسم نورانی هر شب در مسجد حضرت فاطمه الزهار(س) در عشق‌آباد برگزار می‌شود.


  نظرات() 

  تصاویر/ مراسم شاه حسین گویان در مشهد

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  یکشنبه 18 مهر 1395-12:33 ق.ظ


  مراسم شاه حسین گویان شب گذشته توسط عزادارن امام حسین ( ع) در شهر مشهد برگزار شد.

  نظرات() 

  چرا رعد برق به هواپیماها آسیب نمی‌زند؟

  نوشته شده توسط : قارانقوش
  شنبه 17 مهر 1395-12:05 ق.ظ

  اخیراً یک کارمند فرودگاه ایسلند تصویری مهیج از یک هواپیما را گرفت که مورد اصابت رعدوبرق قرارگرفته است. چگونه هواپیماها از چنین حملات سنگینی نجات می‌یابند؟
  چرا رعد برق به هواپیماها آسیب نمی‌زند؟

  فرادیداخیراً یک کارمند فرودگاه ایسلند تصویری مهیج از یک هواپیما را گرفت که مورد اصابت رعدوبرق قرارگرفته است. چگونه هواپیماها از چنین حملات سنگینی نجات می‌یابند؟

  هالدور گودموندسون یک رعدوبرق بزرگ را در نزدیکی دفتر خود در شمال غرب فرودگاه بین‌المللی کفلاویک در ایسلند مشاهده کرد. تلفن همراه خود را برداشت و با دوربینش شروع به ضبط این لحظه کرد و امیدوار بود بتواند برق دیگری در آسمان را ثبت کند. ناگهان هواپیمایی از فرودگاه برخاست و وارد تصویر شد و بلافاصله مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفت.

  منظره‌ای فوق‌العاده بود، اما هواپیما بدون هیچ مشکلی در میان باران اوج گرفت. گودموندسون می‌گوید: "منظره جالبی بود، اما کمی هم ترسناک بود."

  چرا رعد برق به هواپیماها آسیب نمی‌زند؟

  پرواز از ریکیاویک به پاریس صحیح و سالم به مقصد رسید و ایرلاین Wow به بی‌بی‌سی گفت که هواپیما هیچ‌گونه آسیبی ندیده است. سخنگوی ایرلاین اشاره کرد که اصابت رعدوبرق به هواپیما پدیده‌ای غیرمعمول نیست. اما چگونه هواپیماها شوک ناگهانی بالغ‌بر حدود یک میلیارد ژول انرژی را تحمل می‌کنند؟

  "پوسته" اطراف کابین و فضای داخلی محفظه هواپیما به‌گونه‌ای طراحی‌شده که برق را هدایت کنند و آن را از خدمه، مسافران و وسایل الکترونیکیِ داخل هواپیما دور نگاه‌دارند. 

  کریس هموند خلبان بازنشسته و عضو انجمن خلبانان خطوط هوایی بریتانیا می‌گوید: "یک ورقه مشبک آهنی در پوسته هواپیما قرار دارد و این‌گونه جریان برق هدایت می‌شود."

  بعلاوه، تجهیزات الکترونیکی و ارتباطات به مخزن سوخت به‌خوبی در مقابل انفجار الکتریکی خارجی محافظت می‌شوند. قبل از آغاز پروازهای هواپیما، تمام این مسائل با شبیه‌سازی حملات رعدوبرق به پوسته و اجزای داخلی هواپیما، به‌دقت مورد آزمایش قرار می‌گیرند. 

  هموند می‌گوید تصویر گرفته‌شده توسط کارمند فرودگاه نشان می‌دهد که همه‌چیز آن‌طور که باید کار می‌کند. در تصویر به نظر می‌رسد که برق از دماغه هواپیما وارد و از دم و بخشی از بال آن خارج‌شده است. اما تمام اجزای داخلی سالم‌اند. 

   مسافران هواپیما متوجه اصابت برق می‌شوند. گزارش‌شده مسافران دو پروازی که مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفتند، صدای بلندی را شنیده‌اند. 

  سالیان گذشته، هواپیماها عایق نبودند. هموند به خاطر می‌آورد که خلبان هواپیمایی به مقصد سان‌فرانسیسکو بود. بعد از برخورد رعدوبرق، تمام صفحات نمایش خاموش شدند. خوشبختانه، هواپیما به سیستم آنالوگ مجهز بود. مادامی‌که کامپیوترها به‌تدریج آنلاین می‌شدند، هواپیما توانست با امنیت کامل فرود آید.

  منبع: BBC
  ترجمه: وب‌سایت فرادید
  نظرات() 
  درباره وبلاگ:  آرشیو:


  آخرین پستها:


  پیوندها:


  پیوندهای روزانه:


  نویسندگان:


  آمار وبلاگ:


  baghro@gmail.com

  The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
   
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic