تبلیغات
انایوردم خطبه سرا - مطالب اردیبهشت 1395
 
یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

مـحسن اقدمی دن یئنی تاپیلان بیر شعر:

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-08:27 ب.ظ


بـیـر  اوزون  یــول

نه اولـوپ دور کی منی یاد ائلـیـیـن اولــدو گیـنه

بوشـا قالـمیـش اودالار، یولداشیله دولــدو گیـنـه

دیـرچه لیـرکن یـورغـیـمـده کـدرین زای آغـاجی،

واردی دوسـتـــلار  ، بــو آغــاچ سولـــدو گیـنــــه

بـیـر عـومـور گئـچـتـی بـیــله ، قمیـله ، قوصـیله

ایـنـدی شنلیک لـر ایـچین، زامـانیم بـولـدو گیـنـه

منی سیخمیشتی کدر باغرینا دوستوم گل  جک

کدریــن قــولـلاری دای،آچـیـلـیــپ شولــدو گیـنـه

شنلیغین شهرینه ارمک چوق هاسادمیش آلپای

من سانیردیم کی بو یـول بیراوزون یولــدو گیـنـه   

شاعر : محسن اقدمی  

 

نظرات() 

شب‌بیداران هنوز در میدان جمهوری پاریس به سر می‌برند

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-08:23 ب.ظ

وییولن مورَن برگردان معصومه خطیبی بایگی

میدان جمهوری پاریس، از 31 مارس، هر شب به اشغال جنبش «شبِ بیدار» (1) درمی‌آید. این جنبش برای اولین بار، زمانی شکل گرفت که جمعی از معترضان برای واداشتن دولت به پس گرفتن لایحه اصلاح قانون کار در خیابان‌ها دست به اعتصاب و تظاهرات زدند. شب بیداران طی 30 روز اشغال میدان جمهوری، سازمان‌یافته شدند و توانستند به‌مرور به رسانه‌ها راه پیدا کنند و رسانه‌های خود را نیز تشکیل دهند؛ اما همچنان داشتن رهبر، سخنگو و فهرست روشنی از مطالبات را رد می‌کنند. بعد از گذشت یک ماه که آغاز جنبش «شبِ بیدار» می‌گذرد، گمانه‌زنی‌ها درباره این خیزش افزایش پیداکرده است.

 

·        اعضای جنبش «شبِ بیدار» چه کسانی هستند؟

بر اساس ساعات شبانه‌روز، افراد مختلفی به جنبش اشغال میدان جمهوری می‌پیوندند. در اواخر بعدازظهر، رهگذران کنجکاو و ساکنین منطقه در این جنبش شرکت می‌کنند؛ اما در طول روز و اواخر شب جمعیتی معترض‌تر به این خیزش می‌پیوندند. دانشجویان بخش عظیمی از اعضای جنبش «شبِ بیدار» را تشکیل می‌دهند؛ ولی از همه گروه‌های سنی، از دبیرستانی‌ها گرفته تا بازنشسته‌ها در این جنبش حضور دارند.

 

·        خواستۀ جنبش «شبِ بیدار» چیست؟

بنا بر اظهارات فردریک لُردُن (2)، مطالبات این جنبش هنوز چندان مشخص نیست. این اقتصاددان روز قبل از اولین اشغال، در آمفی‌تئاتر دانشگاه پاریس 1(تولبیاک) (3) گفت: «ما خواستار هیچ‌چیز نیستیم.» بعد از گذشت یک ماه از اشغال میدان جمهوری، جنبش «شبِ بیدار» قصد دارد دوباره روی قانون کار الخمری (4) متمرکز شود. ازسرگیری اعتراضات به «شبِ بیدار» امکان خواهد داد تا با سندیکاها علیه قانون کار متحد شود. کمیسیون‌های جنبش «شبِ بیدار» موضوعات مختلفی را در دستور کار خوددارند اما در حال حاضر و در نبود مدیریتی مناسب، اقدامات بعدی این جنبش در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته است.

 

·        سندیکاها درباره جنبش «شبِ بیدار» چه فکر می‌کنند؟

اعضای سندیکاها به این جنبش علاقه نشان داده‌اند و کمابیش در آن شرکت می‌کنند؛ اما خود سازمان‌های صنفی که مخالف قانون کار هستند، جانب‌داری «رسمی» یکسانی از «شبِ بیدار» نکرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، اتحادیۀ سندیکایی سولیدر (5) به جنبش «شبِ بیدار» خیلی نزدیک است و توانسته است ازلحاظ منطقی و اداری به این جریان کمک فراوانی کند. کنفدراسیون عمومی کار (6)، بزرگ‌ترین سندیکای کارگری فرانسه که در ابتدا از این جنبش فاصله می‌گرفت، در جریان کنگرۀ مارسی به کمک این جنبش شتافت. فیلیپ مارتینز، مدیرکل کنفدراسیون عمومی کار، در 28 آوریل، طی دیداری که با یکی از نمایندگان داشت بر لزوم ادامه مبارزۀ کارگران تا لغو قانون جدید کار تأکید کرد.

 

·        بنیان‌گذاران جنبش «شبِ بیدار» چه کسانی هستند؟

مشخص کردن این‌که دقیقاً چه کسانی این جریان را پایه‌گذاری کرده‌اند، کار دشواری است. تنها چیزی که می‌توانیم با اطمینان از آن حرف بزنیم، هویت آغازگران این جنبش است. هستۀ مرکزی «شبِ بیدار» متشکل از گروه کوچکی از فعالان مبارزی است که حول فردریک لُردُن اقتصاددان و فرانسوا روفن (7)، روزنامه‌نگار و کارگردان چپ‌گرای فیلم «ممنون رئیس!» (8) و بینان‌گذار مجلۀ مستقل «فکیر» (9) شکل‌گرفته‌اند. این گروه کوچک بعد از تظاهرات 31 مارس به فکر افتادند تا میدان جمهوری را به اشغال خود درآوردند. این گروه که همچنان به اعتراضات «شبِ بیدار» جهت می‌دهند، بی‌اعتمادی بعضی از اعضا را نیز برانگیخته‌اند. ایدۀ شب‌نشینی «همبستگی» (10) در 28 آوریل بعد از بحث «و بعد؟» (11) شکل گرفت، بحثی که در آن فرانسوا روفن اعلام کرد به اتحادیه‌ها نزدیک‌تر می‌شود؛ اما این اظهارنظر را نمی‌توان به‌عنوان «تصمیمی» قطعی در نظر گرفت. در جنبش «شبِ بیدار» همه تصمیم‌گیری‌ها منوط به آرای کمیسیون‌هاست.

کمیسون‌ها دومین عاملی هستند که موجب «سازمان یافتن» یک جنبش می‌شوند، هرچند «شبِ بیدار» به‌طور رسمی فاقد آن است. کمیسیون‌ها در مورد طرح‌ها بحث و تبادل‌نظر می‌کنند و بدون اجازۀ دخالت دادن به مجمع ملی، درنهایت آن‌ها را به رأی می‌گذارند. هفته قبل، تنش‌هایی بروز پیدا کرد و بعضی از اعضای مجمع ملی کمیسیون‌ها را متهم به «خودرایی» کردند.

 

·        آیا جنبش «شبِ بیدار» می‌تواند از میدان جمهوری هم فراتر رود؟

اشغال میدان‌ها در چند شهر فرانسه ازجمله مارسی، لیون، تولوز و نیس با چند صد شرکت‌کننده هم اتفاق افتاد ولی در بین آن‌ها فقط اشغال میدان جمهوری تاکنون ادامه یافته است. جنبش‌های «حومه‌های شهر به پا خیزید» در پاریس موفقیت چندانی به دست نیاوردند.

 

·        آیا جنبش «شبِ بیدار» می‌تواند ازلحاظ امنیتی درخطر باشد؟

بعضی از تظاهرات و فعالیت‌های این جنبش به خشونت و یورش ختم شده است، به‌خصوص در شب تظاهرات 9 آوریل و هفته بعدازآن. مشاجره‌ای که مبارزان جنبش با عضو فرهنگستان فرانسه، آلن فینکل کروت (12) داشتند و استقبال بدی که از او کردند، فریاد اعتراض گسترده‌ای را در نشریات به راه انداخت.

بعد از تظاهرات 28 آوریل یورش‌های جدیدی به وقوع پیوست. آن شب، هشتاد نفر به جرم آشوبگری و خشونت به‌طور موقت بازداشت شدند. دو خودرو به آتش کشیده شد. ادارۀ مرکزی پلیس به عاملان «شبِ بیدار» هشدار داد و آن‌ها را وادار کرد تا از نیروی انتظامات کمک بگیرند و تخلیۀ میدان را در پایان ساعت مقرر (نیمه‌شب یا ساعت 1 بعد از نیمه‌شب) تسهیل کنند؛ بنابراین ادامه یافتن جنبش می‌تواند وابسته به این مسئله باشد.

 

·        سیاست‌مداران دربارۀ جنبش «شبِ بیدار» چه فکر می‌کنند؟

به عقیدۀ دولت فرانسوا اُلاند و شهردار پاریس، جنبش «شبِ بیدار» مطابق میل حزب چپ رفتار می‌کند، اگرچه تاکنون چند بار از سوی پلیس به رعایت نظم و جلوگیری از رفتارهای خشونت‌آمیز دعوت‌شده است. از دیدگاه حزب راست‌گرا نیز، حضور مداوم جنبش «شبِ بیدار» در میدان جمهوری پرسش‌هایی را دربارۀ احتمال سازگارشان‌ این جنبش با حالت فوق‌العاده ایجاد کرده است. بعد از گذشت ده شب شب‌زنده‌داری معترضان، حزب جمهوری‌خواه همانند جبهه ملی خواستار تخلیۀ میدان جمهوری پاریس شدند.

 

 Violaine Morin

منبع: روزنامه لوموند 30 آوریل 2016

نظرات() 

صد سال پس از سایکس – پیکو؛ مصائب یک قرارداد مرگبار

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-08:16 ب.ظ

ضربه‌ای که توافق انگلیس و فرانسه به خاورمیانه و جهان زد

هایکو فلوتائو*/ ترجمه: واهیک کشیش‌زاده 
 

تاریخ ایرانی: روشن نیست که وزارت امور خارجه در لندن و پاریس ۱۶ ماه مه امسال را با خشنودی و شادمانی جشن می‌گیرند و یا آن را به دست فراموشی می‌سپارند، شاید هم بارقه‌ای از انتقاد از خود را نشان خواهند داد. صد سال پیش‌ از این بود که در ۱۶ ماه مه ۱۹۱۶ (برخی از منابع روز ۱۱ ماه مه را ثبت کرده‌اند) دیپلمات انگلیسی مارک سایکس و همتای فرانسوی‌اش فرانسوا ژرژ پیکو قرارداد تقسیم امپراتوری عثمانی را که شکستش در جنگ جهانی اول محتوم به نظر می‌رسید، امضا کردند.

 

هر فرد عرب که اندک آگاهی تاریخی دارد امروز که صد سال از این واقعه می‌گذرد هنوز احساس می‌کند که غرب از پشت به او خنجر زده است، زیرا شش ماه پیش از آن در روز ۳۰ ژانویه ۱۹۱۶ بود که سر هنری مک‌ماهون در خلال چهارمین و آخرین نامهٔ خود به حسین حاکم مکه چنین وانمود کرده بود که بریتانیای کبیر می‌تواند تأسیس یک کشور و یا اتحادی از کشورهای عربی را پس از پیروزی بر حکومت عثمانی متصور شود، که فقط به‌ استثنای چند منطقه می‌تواند از عربستان سعودی تا مرزهای ترکیه کنونی را در بربگیرد.


اما آنچه سایکس - پیکو با به میان کشیدن پای روسیهٔ تزاری که در جنگ حیاتی و مماتی جهانی اول درگیر بود تصویب کردند درست برخلاف آن چیزی بود که سر هنری مک‌ماهون قول داده بود؛ تقسیم غنیمت عثمانی عمدتاً میان بریتانیا و فرانسه.


طبق این قرارداد لبنان و سوریه کنونی تحت قیمومیت فرانسه قرار گرفتند و چنانکه اتحادیه ملل تأسیس‌ شده در سال ۱۹۲۰ نام گرفت٬ اردن، عراق و فلسطین (اسرائیل کنونی) تحت قیمومیت بریتانیا درآمد. در این قرارداد دیگر سخنی از پادشاهی متحد عربی که سر هنری مک‌ماهون قول داده بود در میان نبود. پس‌ از آنکه حکومت بلشویکی تازه تأسیس در روسیه مفاد این قرارداد را در سال ۱۹۱۷ فاش کرد اعراب مثل امروز آن را خیانت و خنجر از پشت خواندند.


یکی از روزنامه‌های معتبر آلمانی چندی پیش نوشته بود که این قرارداد سایکس - پیکو حداقل واجد نظم باثباتی بود که صد سال دوام داشت و امروز در معرض خطر است و ایالات‌ متحده به‌ جز اشغال عراق توسط جورج بوش در سال ۲۰۰۳ مداخله‌ای در منطقه خاور نزدیک نداشته است. اگرچه در صحت این حکم شکی نیست اما اسلاف استعماری ایالات‌ متحده یعنی فرانسه و بریتانیا واجد یک سلسله مداخله‌هایی بودند که جنگی را که جورج بوش در عراق به راه انداخت را می‌توان به‌ آسانی در تداوم آن ارزیابی کرد.


ابتدا باید یادآوری کرد که پیمان سایکس - پیکو زمینهٔ تاریخی خودش را داشته است. بریتانیایی‌ها در سال ۱۸۸۱ در مصر جا خوش کرده بودند. اگر از این منظر به این امر نگاه کنیم این قرارداد مرگبار برای عرب‌ها تنها ادامهٔ سیاست‌های استعماری اروپایی‌ها در خاور نزدیک بود و گذشته از آن آغازگر یک‌ رشته مداخله‌های کشورهای غربی در این منطقه به شمار می‌رفت و جنگی که جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۳ علیه رژیم صدام حسین به راه انداخت نقطهٔ اوج تراژیک آن تاکنون بوده است.


درست یک سال پس از انعقاد پیمان سایکس - پیکو بود که بریتانیایی‌ها پس از تصرف بغداد در سال ۱۹۱۷ مبادرت به ایجاد یک کشور به نام عراق کردند که می‌بایست شامل شیعیان، سنی‌ها و کردهای ساکن این منطقه باشد. کارگزار غیرنظامی بریتانیایی مستقر در بغداد به نام آرنولد ویلسون به لندن تلگرام زد که این طرح «جواز یک فاجعه به‌ تمام‌ معنا» است. او بعدها نوشت که دو میلیون مسلمان شیعی حاضر نخواهند بود تا به حکومت اقلیت سنی تن دهند. یک میسیونر آمریکایی به گرترود بل، محقق و ماجراجوی بریتانیایی ساکن بغداد و همدست حکومت اشغالگر بریتانیایی نوشت که تلاش برای کشیدن یک خط دور عراق و وحدت سیاسی نامیدن آن «مقابله با چهار هزار سال تاریخ» است.


چندی نگذشت که منازعه‌های سیاسی آغاز شد. در سال ۱۹۲۰ کردها در شمال دست به شورش علیه بریتانیایی‌ها زدند که به قیمت کاربرد گازهای سمی توسط بریتانیایی‌ها سرکوب شد. فرانسوی‌ها در سوریه پنج کشور مجزا تشکیل دادند (با لبنان حتی شش کشور). در سال ۱۹۲۰ ابتدا دروزی‌ها و سپس اقلیت‌های مذهبی و قومی دیگر علیه فرانسوی‌ها دست به شورش زدند. پس از شکست فرانسوی‌ها توسط آلمان هیتلری، سوریه در سال ۱۹۴۰ تحت حاکمیت حکومت ویشی ژنرال پاتن قرار گرفت و تنها در سال ۱۹۴۴ بود که استقلال خود را بازیافت.


در فلسطین (اسرائیل کنونی) عرب‌های فلسطینی از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ علیه تلاش‌های سلطه‌گرانهٔ خشونت‌‌زای یهودیان شورش کردند. بریتانیایی‌ها این شورش‌ها را سرکوب کردند، پنج هزار فلسطینی جان باختند و ۱۰ هزار نفر مجروح شدند. یهودیان ۴۶۳ و بریتانیایی‌ها ۱۰۱ کشته دادند.


مهم‌ترین مداخلهٔ غرب که ناگوارترین پیامدها را در برداشت، پشتیبانی غرب از صهیونیست‌های رادیکال بود که مبارزه‌شان علیه فلسطینی‌های ساکن این منطقه به تأسیس حکومت اسرائیل انجامید. بدیهی است که یهودیان پس از سده‌ها پیگرد در اروپا و پس از وقوع هولوکاست از حق امنیت حیاتی برخوردار بودند. اما کشوری که صهیونیست‌ها در فلسطین برپا کردند علیه خواست مردم فلسطینی ساکن در این منطقه عملی شد. در این میان کم نبودند افرادی چون هانا آرنت که اگرچه خواهان تأسیس حکومت یهودی در فلسطین بودند اما هشدار می‌دادند که نمی‌توان آن را علیه خواست مردم ساکن آن تشکیل داد در غیر این صورت کشور اسرائیل به قلعهٔ محصورشده‌ای تبدیل خواهد شد. این پیشگویی چنانکه پیداست تمام و کمال به واقعیت پیوسته است.


این مداخله‌ها به جنگ‌های تمام‌ عیاری انجامید زیرا همه‌ کسانی که در این کار دست داشتند می‌بایست بدانند که عرب‌ها بی‌مقاومت به تشکیل یک حکومت بیگانه در سرزمین‌های آبا و اجدادی خود تن نخواهند داد. چنین بود که در سال‌های ۱۹۴۸/۱۹۴۹ جنگ میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به وقوع پیوست که اسرائیلی‌ها آن را «جنگ رهایی‌بخش» می‌نامند. در سال ۱۹۶۷ جنگ شش‌ روزه، که اسرائیل طی آن کرانه غربی رود اردن را تسخیر کرد - سال ۲۰۱۷ پنجاه‌ سالگی آن است - و از آن‌ پس حکومت اشغالگر سختگیرانه‌ای را پابرجا نگهداشته است. نیروهای مصری در سال ۱۹۷۳ برای بازپس‌گیری شبه‌جزیره سینا از آبراه سوئز گذشتند و اسرائیل در سال ۱۹۸۲ به خاک لبنان تجاوز کرد تا مقر یاسر عرفات و سازمان آزادی‌بخش فلسطین را از این کشور براند. پیش از آن در سال ۱۹۷۰ حسین پادشاه اردن نیروهای فلسطینی عرفات را از امّان که به یک دولت‌ در دولت در این شهر تبدیل‌ شده بود تارانده بود. تأسیس «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» و بعدها شکل گرفتن «سازمان مقاومت اسلامی» حماس نتیجهٔ مستقیم تأسیس حکومت اسرائیل علی‌رغم خواست فلسطینیان بود. اینکه اسرائیل از فرصت در سال‌های ۱۹۴۸/۱۹۴۹ سوءاستفاده کرد و صدها هزار فلسطینی را از خانه و کاشانه خود تاراند به‌ اندازهٔ کافی مستند است اما هنوز در آگاهی افکار عمومی غرب نقش نبسته است.


در خارج از فلسطین نیز غرب دست به مداخله‌هایی زد که متضمن پیامدهای مرگبار برای کل منطقه بوده است؛ مثلاً در سال ۱۹۵۳. در سال ۱۹۵۱ محمد مصدق نخست‌وزیر ایران با ملی کردن صنعت نفت دست انگلیسی‌ها را از آن کوتاه کرد. بریتانیایی‌ها در اوایل این سده به حوزه‌های نفتی آبادان چنگ انداخته و با پرداخت بهای ناچیز و صدور آن به انگلستان بهره‌کشی از آن منابع را آغاز کردند. این بهره‌کشی از آن‌ جهت برای این کشور دریانورد اهمیت داشت که در حین جنگ جهانی اول تمام ناوهای جنگی خود را به یاری نفت ایران از زغال‌سنگ به سوخت نفت تبدیل کرد.


بدیهی بود که بریتانیایی‌ها و آمریکایی‌ها به سلب مالکیت نفت توسط مصدق گردن نمی‌نهادند و در دوران جنگ سرد نخست‌وزیر ایران را به کمونیست بودن متهم کرده و شخصی به نام نورمن شوارتسکوف، پدر ژنرالی که در سال ۱۹۹۱ نیروهای صدام را از کویت بیرون راند، به همراه کرمیت روزولت، مأمور سیا طرح انجام عملیات کودتایی علیه مصدق نخست‌وزیر نافرمان را طرح‌ریزی کردند. با انجام این کودتا مصدق سرنگون و شاه به رأس حکومت بازگشت. نلسون ماندلا قهرمان آزادی‌خواه آفریقای جنوبی یک‌ بار گفته بود که سرنگونی مصدق در سال ۱۹۵۳ بالاجبار به سرنگونی رژیم شاه در سال ۱۹۷۹ و قدرت‌گیری آیت‌الله خمینی انجامید. سقوط حکومت محمد مصدق به ضربه‌ای جبران‌ناپذیر برای مردم منطقه باقی‌ مانده است - ایرانی‌ها و عرب‌ها به یک اندازه، مثل پیمان سایکس - پیکو در سال ۱۹۱۶.


چیزی از قدرت‌گیری آیت‌الله خمینی نگذشته بود که رقیب بزرگ این کشور یعنی صدام حسین در روز ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ به کشور همسایهٔ خود حمله برد. این جنگ خونین هشت سال تمام طول کشید. یقین است که غرب بلاواسطه در ترغیب به انجام این جنگ دست نداشت. اما این‌ که دو کشور نفت‌خیز منطقه خلیج فارس همدیگر را خنثی می‌کردند به سودشان بود. آمریکایی گاه ایرانی‌ها و گاه عراقی‌ها را به نسبت شرایط جنگی مورد حمایت قرار می‌دادند. در این محاسبات یک‌ میلیون کشته جنگی جایی را اشغال نمی‌کرد. مسئله نفت و سلطه بر مخازن نفتی بود. یکی از دلالان نفتی غربی در آن روز گفته بود: «ما جنگ ایران - عراق را آغاز کردیم و من می‌گویم، ما این جنگ را آغاز کردیم تا یک کشور را به دست کشور دیگر نابود کنیم.» سر آخر پس از هشت سال جنگ هر دو کشور رقیب دست کشیدند. غرب به هدف خود رسیده بود: هیچ کدام از طرفین نه ایران و نه عراق نمی‌توانستند در حکم حاکم مطلق منابع نفتی ظاهر شوند.


و جنگی که در سال ۱۹۹۱ برای بیرون راندن عراق از کویت اشغالی توسط رژیم صدام انجام گرفت. درست است که شورای امنیت سازمان ملل متحد به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای وارد شدن در جنگ با عراق مأموریت داد و در ظاهر یک جنگ سازگار با حقوق بین‌الملل ارزیابی می‌شود. اما آیا نحوهٔ انجام جنگ هم با حقوق بین‌الملل سازگار بود؟ نورمن شوارتسکوف هفته‌های متمادی این کشور را با بمباران‌های بی‌وقفه با خاک یکسان کرد تا گویا با تخریب زیرساخت‌های نظامی کشور راه‌های مبادلاتی تسلیحاتی را قطع کند. اما آیا برای رسیدن به این مقصود لازم بود پل‌های بغداد را که بیش از ششصد کیلومتر از مناطق جنگی دور بود تخریب کند؟


تنها پس‌ از آنکه سروصدای جنگ خوابید روشن شد که: هدف کارزار بمباران آمریکایی‌ها این بود که تا حد ممکن زیرساخت‌های غیرنظامی عراق را نابود کند و نگذارد این کشور نسبتاً پیشرفتهٔ عربی به این زودی‌ها به جبران خسارات جنگی نائل آید. تأثیر مطلوب آن حذف یکی از مخالفان جدی اسرائیل در میان اعراب از صحنه بود.


و بالاخره ماه مارس مرگبار سال ۲۰۰۳؛ دوازده سال پیش از آن نورمن شوارتسکوف پسر تلاش کرده بود رئیس‌جمهور، جورج بوش را متقاعد سازد که اجازهٔ ورود مستقیم به بغداد و سرنگونی قطعی صدام را داشته باشد. اما جورج بوش پدر پیشاپیش می‌دانست که چنین کاری بدون کسب حمایت شورای امنیت سازمان ملل چه پیامدهایی می‌توانست در برداشته باشد: هرج‌ومرج در کشور. اما بوش پسر کاری به عقل پدر نداشت. او با یک کارزار بی‌مانند فریب و نیرنگ رسالت «تغییر رژیم» در عراق را آغاز کرد: صدام حسین سلاح‌های امحاء جمعی انبار کرده، صدام حسین در پی تأمین اورانیوم از آفریقای غربی بوده، در خیابان‌های بغداد دسته‌های القاعده دست به زورگیری می‌زنند، اتهامی بسا کذب، زیرا هیچ حاکم مستبدی در تراز صدام حسین به‌هیچ‌وجه به رقیب سیاسی‌اش اجازه چنین کاری را نمی‌داد.


آمریکایی‌ها از لحاظ نظامی دست بالا را داشتند و پیروز شدند، اما کشور را از نظر سیاسی به هرج‌ومرج انداختند. پل برمر کارگزار غیرنظامی عراق حزب حاکم بعث و ارتش را منحل کرد و بدین ترتیب هزاران نفر از کارمندان دولتی و ارتشیان کارشان را از دست دادند، گروه‌های تروریستی مثل «القاعدهٔ میان‌دورود» و گروه‌هایی مثل «حکومت اسلامی شام» که از صفر آغاز کردند تلاش کردند تا از خلأ ایجادشده استفاده کرده و آن را پر کنند. هرج‌ومرج به اوج خود رسید و سوریه را نیز که جورج بوش عجالتاً از تغییر رژیم آن صرف‌نظر کرده بود، زیرا زیر بار هرج مرج ایجاد شده در عراق مانده بود، فراگرفت. نتیجه اینکه دخالت نظامی آمریکایی‌ها در عراق سال ۲۰۰۳ تاکنون بزرگترین مداخلهٔ غرب پس از انعقاد پیمان سایکس - پیکو بوده است. شاید غربی‌ها این تداوم مرگبار را تشخیص ندهند، اما از حافظهٔ تاریخی مردم دنیای عرب‌ها نازدودنی است.


مسئلهٔ مداخله‌های غرب در خاور نزدیک موضوع کتاب‌های فراوانی بوده است، اما یک پرسش غیرتاریخی همچنین باقی است و اینکه: بدون پیمان سایکس - پیکو و مداخله‌های غربی متعاقب آن، امروز این منطقه چه وضعیتی می‌داشت؟ دنیای صلح‌جوی عربی؟ جوامع عربی تا به امروز عمدتاً جامعه دودمانی و طایفه‌ای باقی‌ مانده است. درگیری‌های حاکم در این کشورها نه منازعات میان کشورهای ملی، بلکه میان همین طوایف، دودمان‌ها و فامیلی است. این انتظار که خاور نزدیک بدون مداخلهٔ غربی ساختاری مسالمت‌جو باقی می‌ماند توهمی بیش نیست. افزون بر آن پس از انعقاد پیمان سایکس - پیکو در سال ۱۹۱۶ و به‌ تدریج با کشف منابع نفتی بی‌شک مقدمهٔ مداخله‌های مکرر کشورهای گوناگون فراهم شد. به یک‌ سخن نمی‌شد انتظار داشت که صلح جاودانی در این منطقه برقرار باشد.

سر آخر اینکه هر چقدر هم‌ پیمان سایکس - پیکو برای توسعهٔ حوزهٔ کشورهای عربی پیامدهای وخیمی در برداشته، اما در همان حال یک شانس و امکان را هم با خود داشته است؛ شکل‌گیری تدریجی ساختار دمکراتیک در کشورهای تازه تأسیس. اما حکام عربی کشورهای ملی تازه تأسیس هیچ‌وقت در خدمت مردم خود نبوده‌اند. حفظ قدرت همواره هدف اصلی آنان بوده است. عرب‌ها از ایجاد همبستگی برای نمونه علیه نظم ایجادشده در پی این پیمان غفلت کردند. شاهان و حکام کشورهای ملی ایجادشده از سوی غرب در این منطقه تنها به فکر منافع خود بودند. آری مداخله‌های مرگبار غرب پس از سال ۱۹۱۶ واقعیت دارد. اما عرب‌ها نیز علیه این زورگویی مرزی همبستگی از خود نشان ندادند، بدین خاطر هم اعتراض نخبگان حاکم در کشورهای عربی علیه این پیمان خنک و بی‌مزه است.

 

* خبرنگار سابق روزنامهٔ «زود دویچه سایتونگ» در خاورمیانه مستقر در قاهره

نظرات() 

چه کسی رئیس مجلس خبرگان پنجم می‌شود؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-08:12 ب.ظ

 خزر، کمتر از یک هفته دیگر تا تعیین تکلیف هیئت‌رئیسه دوره اول مجلس خبرگان رهبری پنجم باقی مانده است. حال گمانه زنی ها درباره اینکه چه کسی رئیس می شود بالا گرفته؛ این مسئله باتوجه به راه نیافتن آیت الله محمد یزدی رئیس کنونی خبرگان به مجلس خبرگان آینده، داغ تر و حساس تر نیز شده است.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرده که فعلا قصد کاندیداتوری برای ریاست خبرگان را ندارد. با این وجود نمی‌شود او را از معادله ریاست خبرگان کنار گذاشت. در کنار آیت الله هاشمی، چهره‌هایی نظیر آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس هیأت حل اختلاف قوای سه گانه و آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز به عنوان جدی ترین گزینه های تصدی ریاست خبرگان مطرح هستند.برخی نیز آیت الله امینی را گزینه جدی ریاست خبرگان می دانند و گفته می شود این موضوع مورد حمایت آیت الله هاشمی است.
 
آیت الله احمد خاتمی بر این باور است که رئیس خبرگان پنجم دست کم در دو سال اول از جنس آیت الله مشکینی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله یزدی و امثال اینها خواهد بود. 
 
حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که آیت‌الله‌ شاهرودی و آیت‌الله موحدی کرمانی برای ریاست خبرگان اصلح هستند. 
 
در این میان برخی هم هستند که طرح اسامی مختلف جهت تصدی ریاست خبرگان را عجولانه می دانند. آیت‌الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح‌شدن نام همه افرادی که به عنوان رئیس احتمالی و آتی مجلس خبرگان رهبری از آن ها در رسانه ها نام برده می شود را صرفا گمانه زنی می داند. 
 
برخی معتقدند که به دلیل راه‌نیافتن آیت الله محمد یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی به خبرگان آینده و همچنین راه‌یافتن تمامی گزینه‌های مورد حمایت آیت‌الله هاشمی از تهران به این مجلس، مسیر برای ریاست رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هموار شده است. اما باید توجه داشت که همه افراد حاضر در لیست متبوع آیت الله هاشمی، دقیقا همسو با ایشان نبودند. نمونه بارز آن آیت‌الله موحدی کرمانی است که خود گزینه جدی و مهم برای تصدی این مقام است.
 
باید توجه داشت که فضای کلی حاکم بر خبرگان پنجم تفاوت چندانی با دوره قبل نداشته و افرادی که به لحاظ مشی سیاسی تا حدودی با آیت الله هاشمی رفسنجانی تعارض و زاویه داشتند، در دوره پنجم نیز در تقریبا اکثریت حضور را دارند و این می‌تواند کار را بر آیت الله هاشمی سخت کند. با احتساب این مورد، می‌توان از گزینه‌هایی نظیر حضرات آیات موحدی کرمانی، جنتی و هاشمی شاهرودی به عنوان شانس های اصلی جلوس بر کرسی ریاست خبرگان نام برد. هرچند بارها و بارها اعلام شده که جناح‌های سیاسی در انتخاب ریاست و عنوان‌‌های دیگر این مجلس چندان نقشی ندارند و مصلحت‌گرایی، مآل اندیشی و عقلانیت کامل بر هر عامل دیگری، تسلط داشته و کارساز است.
نظرات() 

قلعه رودخان دژ مستحکم گیلان

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-04:11 ب.ظ


تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

رودخان نام قلعه ای است متعلق به دوره سلجوقیان است

 

دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.

رودخان نام قلعه ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و 2.6 هکتار مساحت و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد. دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند. 

این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. فاصله مستقیم قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است. اما از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریباً ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است.

این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

دژ با ارزش رودخان بنابر ساختار، معماری و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی که دارد، در ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ خورشیدی، به شماره ۳/۱۵۴۹ در سیاههٔ یادمان‌های دیرین ایران (فهرست آثار تاریخی و ملی) ماندگار شد.

عکس های قلعه رودخان،قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده است

 
تاریخچه قلعه رودخان
برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است.

بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود، درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین تجدید بنا شده است. امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای بیه‌پس اولین قدرت منطقه‌ای بود که از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد، و قلعه رود خان را بازسازی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند گریخت و نهایتاً دستگیر و در تبریز اعدام شد. 

 تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

قلعه رودخان در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شهر فومن در استان گیلان و بالای روستای رودخان واقع شده است.

 
موقعیت جغرافیایی قلعه رودخان
قلعه رودخان در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شهر فومن در استان گیلان و بالای روستای رودخان واقع شده است. برای رسیدن به این جای بی نظیر با عبور از روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد به روستای قلعه رودخان خواهید رسید که در آنجا با یک استراحت کوتاه در زیر درختان فوق العاده اش، باید از حیدرآلات گذشته و با طی کردن مسافتی سه کیلومتری جاده‌ی خاکی به قلعه رودخان می رسید.  

تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

  قلعه رودخان در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده است

   تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

 برخی از کارشناسان، ساخت قلعه رودخان را در دوران ساسانیان میدانند

   تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

در موزه ی گنجینه رشت می توانید از کتیبه ی قلعه رودخان دیدن نمایید

    تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان

 قلعه رودخان ۲٫۶ هکتار مساحت دارد

    تصاویر قلعه رودخان فومن, قلعه رودخان


نظرات() 

آشنایی با قلعه رودخان + تصاویر قلعه رودخان

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-04:08 ب.ظ


قلعه رودخان,قلعه رودخان گیلان,عکس قلعه رودخان

بنیاد قلعه رودخان را به دوره ساسانیان نسبت داده اند

 

قلعه رودخان از  بزرگترین دژهای نظامی

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاكم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی و زندگی سربازان) تشكیل شده است. از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد كه توجه هر بیننده ای را به خود جلب می كند. مساحت قلعه رودخان بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع است.

قلعه رودخان

قلعه رودخان میراث مهمی است از دژهای نظامی حكومتی در گیلان. قلعه رودخان، این قلعه مهم تاریخی كه مدت ها مركز فرمانروایان گیلان بوده است، از بزرگترین و باعظمت ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می شود. برخی از كارشناسان، بنیاد قلعه رودخان را به دوره ساسانیان نسبت داده اند. قلعه رودخان در زمان سلجوقیان تجدیدبنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان به شمار می رفته است.

 

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان در فاصله ۲۰ كیلومتری جنوب غربی فومن واقع شده است. مساحت قلعه رودخان بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع و در ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه كوه واقع شده است.

برای رسیدن به قلعه رودخان بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهای گشت، كردمحله، سیاه كش، شمس تالان، گوران پس، هولس كام، سیدآباد و قلعه رودخان به روستای حیدرآلات می رسیم كه از این روستا تا محل قلعه رودخان حدود ۵ كیلومتر فاصله است. در حال حاضر بیشتر مساحت آن در قالب طرح پارك جنگلی، سنگ چین و شن ریزی شده است.

 

قلعه رودخان,عکس قلعه رودخان,قلعه رودخان گیلان

عکس قلعه رودخان

 

برای نخستین بار در سال ۱۸۳۰ میلادی آلكساندر شودزكو خچكو محقق لهستانی الاصل هنگام تحقیق در گیلان متوجه قلعه رودخان شد و در یادداشت های خود موقعیت این بنا را به ثبت رساند. او درباره قلعه رودخان می نویسد: «دژی است بر بالای كوهی در قسمت علیای رودخانه ای به همین نام، بام آن سنگی است و طرفین ورودی دارای دو برج دفاعی مستحكم است و بر كتیبه سردر ورودی آن حك شده است كه این قلعه برای نخستین بار در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هـ.ق برای سلطان حسام الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است.»

 

دلیل نام گذاری قلعه رودخان
چون این قلعه تاریخی در کنار رودخانه ای بنا شده، معادل باستانی "دژ رودگان" یا "روگان" (دژی که در کنار رود قرار دارد) یا تغییر یافته آن به نام قلعه رودخان خوانده می شود. این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده میشود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است. قلعه رودخان در دوران های تاریخی به نام های «قلعه هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.

 

پیشینه تاریخی قلعه رودخان

 

عکس قلعه رودخان,تصاویر قلعه رودخان,عکسهای قلعه رودخان

 قلعه رودخان در فاصله ۲۰ كیلومتری جنوب غربی فومن واقع شده است

 

با اینکه قلعه رودخان، مدت ها تخت سلطنت و مرکز حکمرانی حکام گیلانی بیه پس بوده، در متون تاریخی و جغرافیایی گیلان تا قبل از قرن دهم هجری نامی از قلعه رودخان به میان نیامده است. تنها عبدالفتاح فومنی در کتاب تاریخ گیلان (ص183) یک بار از کوه قلعه رودخان یاد می کند و می نویسد: «امیره شاهرخ و کامیاب، پسران امیره سالار و بنی اعمام حسین خان بودند که به دستور حسن خان کهدمی در کوه قلعه رودخان کشته شدند.»

 

قلعه رودخان در فومن,پیشینه قلعه رودخان,قلعه رودخان

تصاویر قلعه رودخان

 

سلاطین اسحاقوند که از سال 550 تا 1002 ه - ق بر قسمت اعظم این مناطق حکمرانی داشته و نسبت خود را به اشکانیان می رساندند، از قلعه رودخان با توجه به موقعیت دفاعی ممتاز و سوق الجیشی آن، به عنوان مقر فرمانروایی خود استفاده کرده و به دفعات در تجدید بنا و مرمت آن همت گماشته اند، به طوری که قلعه رودخان در فاصله سال های 918 تا 921 ه-ق به دستور سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاء الدین اسحاقی مرمت گردیده و از آن زمان به بعد، به نام "قلعه حسامی" نیز معروف شده است. هدایت خان حاکم فومن، در سال 1175 ه- ق در زمان قیامش علیه کریم خان زند به تعمیر قلعه رودخان پرداخت و با تجهیز آن به توپ های جنگی، آن را برای دفاع از خود آماده نمود.


توصیف قلعه رودخان

 

پیشینه قلعه رودخان,قلعه رودخان در فومن,عکس قلعه رودخان

قلعه رودخان گیلان

 

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاكم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی و زندگی سربازان) تشكیل شده است. ارگ قسمت غربی شامل دروازه ورودی، چشمه، حوض، آب انبار و سردخانه، حمام، آب ریزگاه، شاه نشین و تعدادی واحد مسکونی که به وسیله برج و باروهایی محصور شده اند. قلعه رودخان کلاً دارای دو ارگ و شانزده قراول خانه است؛ ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده، قراول خانه ها، به صورت دو طبقه با نورگیرها و روزنه های متعدد مسلط بر محیط اطراف است. در ورودی یا دروازه قلعه رودخان، شمالی است و در دو طرف آن دو برج توپر بسیار عظیم ساخته شده است که در گذشته بر بالای آن کتیبه ای نصب شده بود، این کتیبه در حال حاضر در موزه رشت نگهداری می شود.

 

قلعه رودخان و طبیعت منطقه اطراف آن

 

قلعه رودخان کجاست,درخصوص قلعه رودخان,عکس قلعه رودخان

عکس قلعه رودخان

 

از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی وجود دارد كه توجه هر بیننده ای را به خود جلب می كند. رفت و آمد با وسیله نقلیه تا فاصله یك و نیم كیلومتری قلعه رودخان امكان دارد.

 

قلعه رودخان گیلان,قلعه رودخان,عکس قلعه رودخان

قلعه رودخان ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد

 

در مسیر صعود به قلعه رودخان، درختانی با قدمت زیاد، به سمت آسمان سربرافراشته اند و نور از لابه لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد. قلعه رودخان ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در سمت راست قلعه رودخان، رودخانه ای به همین نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است.

 

مشكلات موجود در قلعه رودخان
نبود راه ارتباطی مناسب تا پای قلعه رودخان بخصوص چند كیلومتر انتهایی جاده كه به صورت خاكی و بدون زیرسازی است، برای گردشگران مشكل آفرین است. نداشتن پاركینگ مناسب برای اتومبیل ها، نبودن امكانات پذیرایی مانند رستوران، چایخانه و اقامتگاه، فقدان هرگونه امكانات رفاهی و تسهیلاتی در پای قلعه رودخان از مشكلات موجود بر سر راه مسافران قلعه است.

 

عکسهای قلعه رودخان,قلعه رودخان در فومن,پیشینه قلعه رودخان

قلعه رودخان در فومن

 

متاسفانه مردم ساكن در نواحی مجاور قلعه رودخان كه از دامداری و كشاورزی امرار معاش می كنند از شرایط نامطلوب اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی رنج می برند. این در شرایطی است كه همین مردم در كنار بنای باعظمتی زندگی می كنند كه از تمدنی كهن حكایت دارد و شرایط به وجود آمده از نظر گردشگری در منطقه می تواند تحولی عظیم در بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم منطقه پدید آورد.

 

قلعه رودخان، تحت تاثیر حوادث طبیعی
رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاهان در لابه لای دیواره های قلعه رودخان و پوسیدگی آنها شده است. با این حال قلعه رودخان در مقایسه با قلعه های دیگر سالم مانده است. حوادث طبیعی و دستبردهای انسانی هرچند كه آسیب های زیادی به پیكره عظیم قلعه رودخان وارد كرده اند ولی از عظمت و بزرگی آن كاسته نشده است.

 

مرمت قلعه رودخان

 

قلعه رودخان در فومن,عکسهای قلعه رودخان,عکس قلعه رودخان

قلعه رودخان در ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه كوه واقع شده است

 

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، بنا به ضرورت عملیات مرمت و استحکام بخشی، بنای قلعه رودخان را در دستور کار خود قرار داده است. با عنایت به شواهد موجود، بنای قلعه رودخان از رویش گیاهان هرز و ریشه درختان خودرو، بیشترین صدمه را متحمل می شود؛ به همین منظور گیاه زدایی داخل قلعه و قطع درختانی که برج ها و دیوارها را در معرض خطر جدی قرار می دهند، طی چند مرحله انجام شده، ولیکن با توجه به وسعت زیاد قلعه رودخان و شرایط اقلیمی منطقه، این اقدام می باید کماکان ادامه داشته باشد.

 

پیشینه قلعه رودخان,قلعه رودخان تاریخچه,قلعه رودخان

عکسهای قلعه رودخان

 

کار پژوهش داخل بنای قلعه رودخان (طی سال های 79، 82، 83)، با جدیت تمام انجام شده، گیاه زدایی و باز کردن مسیر کاوش، قبل از شروع هر فصل پژوهش، ادامه داشته که تاکنون چهار فصل گمانه زنی و پیگردی باستان شناسی، به منظور دستیابی به نکات تازه ای پیرامون سال ساخت بنا، انجام گرفته است.

 

مواد فرهنگی حاصل از این کاوش ها در قلعه رودخان، عبارت اند از: سفال های دست ساز و چرخ ساز (لعابدار و بدون لعاب) که قدمت آنها احتمالاً به دوره صفویه می رسد و چندین نوع کاشی که شامل: کاشی های مثلثی با لعاب یک دست قهوه ای سوخته، کاشی های شش گوش بزرگ به رنگ فیروزه ای و کاشی های تزئینی با لعاب آبی و نقش گل های سفید شاه عباسی که مربوط به دوره صفویه است.

 

نظر به ویژگی های استثنایی بنای قلعه رودخان و طبیعت بسیار زیبا و جذاب آن، لازم است با اقدام هماهنگ سازمان ها و ادارات دولتی نظیر؛ منابع طبیعی، محیط زیست، راه و ترابری، میراث فرهنگی وگردشگری، قلعه رودخان و محیط پیرامون آن، به یکی از قطب های مهم گردشگری کشور، تبدیل شود.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

منابع:
rasekhoon.net
fararu.comدور دنیا با یک کلیک

نظرات() 

چگونه اعضای کانال تلگرام را افزایش دهیم؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:54 ب.ظ


افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است. در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد.با ما همراه باشید.

 

در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول نظیر ربات ها و نرم افزارهایی که در این روزها در اینترنت فراوان یافت می شود ، نه تنها موثر نخواهد بود بلکه در بیشتر موارد باعث هدر رفتن زمان و پول شما خواهد شد. روش هایی که در این مطلب برای افزایش اعضای کانال تلگرام معرفی شده است ، همه کاملا استاندارد، موثر و کاربردی‌ست.پس بهتر است به جای فکر کردن به راه های میانبر و روش های غیر معمول ، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

 

مالک و سازنده کانال به عنوان مدیر اصلی می تواند در بدو ساخت کانال تا ۲۰۰ نفر از مخاطبین دوجانبه (Mutual Contacts یعنی مخاطبینی که شما شماره آنها را دارید و آنها نیز شماره شما را دارند) خود را به کانال اضافه کند. این عمل برای استارت کار و شروع فعالیت کانال به عنوان یک محرک مناسب از طرف تلگرام به سازنده کانال داده شده است تا کار رشد کانال سرعت بیشتری پیدا بکند. اما مشکل بزرگ این روش این است که عضویت افراد بدون اطلاع و جلب رضایت آنها صورت می گیرد و ممکن است باعث ناراحتی و به طبع ترک کانال توسط آنها شود.

 

خیلی از دوستان در این مدت از من سوال می کنند که مثلاً چطور یک لیست شماره (مثل فایل اکسل، متنی و …) را وارد اعضاء کانال کنیم؟ یا مثلاً چطور بیشتر از ۲۰۰ نفر را به کانال اضافه کنیم؟ و سوالاتی از این دست. باید به اطلاع همه دوستانی که این سوال ها را دارند برسانم که می توان فقط و فقط ۲۰۰ نفر از مخاطبین Mutual را به کانال اضافه کرد. اضافه کردن لیست شماره و یا مخاطب بیشتر توسط مدیر فعلاً امکان پذیر نیست و شاید در نسخه های بعدی تلگرام چنین قابلیت هایی به آن اضافه شود که بنظر خودم دور از انتظار است.

 

۱- ارائه و تولید محتوای مناسب و ارزشمند
باید اعتراف کنم که بهترین راه جذب مخاطب برای کانال تولید محتوای ارزشمند است طوری که مخاطبین فعلی کانال مجاب به بازنشر آن در گروه های دیگری که در آنها عضو هستند شوند و افراد عضو در آن گروه ها با دیدن مطالب بازنشر شده از کانال شما و پسندیدن آن به عضویت در کانال شما تشویق شوند. برای این منظور توجه به توصیه های زیر می تواند مفید باشد:

تصویر لوگو و توضیحات (Description) مناسبی برای کانال خود انتخاب کنید.
در انتهای هر پستی (متن یا تصویر) که در کانال منتشر می کنید شناسه (ID, Username) کانال یا URL (لینک) آن را قراردهید تا اگر پست های کانال در جایی دیگر توسط اعضاء فوروارد میشوند لینک کانال هم فرستاده شود.

 

اگر در گروههایی عضو هستید مطالب کانال خود را با لینک زیر آن در گروهها منتشر (Forward) کنید تا توسط اعضاء گروه ها دست به دست شود. این عمل یکی از موثرترین راه ها می باشد. البته بیاد داشته باشید در تبلیغ کانال حتما از عکس و تصویر و لینک دعوت استفاده کنید.

 

۲- انتخاب موضوع و هدف مناسب
ابتدا هدف خود از ساخت کانال مشخص کنید و به هیچ عنوان بعد از مدتی لینک و موضوع کانال و تغییر ندهید، سعی کنید مطالب مرتبط با نام و پیشینه کانال منتشر کنید تا از ریزش اعضاء جلوگیری شود. مثلاً اگر در کانالی که از اسم و توضیحات آن برمی آید که یک کانال علمی باشد مطلب طنز یا سیاسی ارسال شود ممکن است برخی از اعضاء از این موضوع خوششان نیاید و کانال را ترک کنند.
همچنین موضوع کانال خود نقش کلیدی در آینده آن دارد. به طور مثال کانال های سرگرمی و حاوی مطالب طنز بهتر از کانالهای تجاری، علمی و … در جذب اعضا موفق هستند.

 

۳- انجام تبادل لینک با دیگر کانال ها بخصوص کانال های پربازدید
راه دیگری که می تواند خیلی سریع به رشد اعضاء کانال تان کمک کند انجام تبلیغ در کانال های پر مخاطب در خود تلگرام میباشد که اینکار خود به دو روش تبلیغ متقابل و تبلیغ پولی انجام می گیرد.

 

در روش تبلیغ متقابل (که به مبادله لینک هم معروف است) شما می توانید با مدیر کانال دیگری بر سر این موضوع که شما تبلیغ کانال وی را در کانال خود قرار دهید و در عوض وی نیز کانال شما را در کانال خود تبلیغ کند توافق کنید. کاری که این روزها در بسیاری از کانال ها مشاهده می کنید. البته کانال ها معمولا با تعداد اعضاء برابر تبادل لینک را انجام می دهند.

 

نکته مهم دیگر اینکه تبادل لینک در یک دوره ابتدائی جذابیت دارد ولی استفاده بیش از اندازه از آن باعث افت کیفیت کانال و خود دلیلی برای ترک کانال توسط اعضاء می شود. سعی کنید در روز یک یا نهایتاً دوبار اینکار را انجام دهید.
در روش دوم که مختص کانال های با اعضاء بالای ۱۰۰ هزار نفر است مدیران کانال با دریافت مبالغی اقدام به تبلیغ کانال شما در کانال خود خواهند کرد.

 

۴- تبلیغ کردن کانال در رسانه های دیگر
یکی از راه های موثر دیگر در افزایش اعضای کانال تلگرام انتشار اطلاعات و نشانی URL کانال در وب سایت های اینترنتی است. برای اینکار می توانید با جستجو در گوگل و پیدا کردن وب سایت هایی که لیست کانال های تلگرام را به اشتراک می گذارند در آن وب سایت ها اقدام به به اشتراک گذاری اطلاعات کانال خود کنید مثلاً بصورت ارسال نظر (Comment) و …
همچنین استفاده از دیگر شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، گوگل پلاس، لاین و … نیز می تواند مفید باشد.

 

۵- نگه داشتن عضو مهمتر از جذب عضو جدید
یکی از مهمترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام حفظ آنها در کانال است. یعنی شما باید بتوانید درکانال جاذبه ای ایجاد کنید که اگر عضو جدیدی به کانال وارد شد به ماندن در کانال تشویق شود. در همه کانال ها همواره جذب عضو وجود دارد اما در بسیاری از آنها ریزش اعضاء بقدری است که نتنها رشدی در تعداد اعضاء دیده نمی شود بلکه کاهش در تعداد اعضاء قابل لمس می شود.

 

۶- کار تیمی مستمر
کانال تلگرام این قابلیت را دارد که چند مدیر (Admin) انتخاب کنید، اگر افراد مورد اعتمادی میشناسید آنها را ادمین کنید تا به شما در انتشار مطالب کانالتان کمک کنند. با تولید مطالب با کیفیت بیشتر بطبع احتمال انتشار آنها در دیگر گروهها و جذب عضو بالاتر خواهد رفت. البته سعی کنید ادمین های کانال زیاد نباشند چون ممکن است از آن طرف بام بیوفتید و با تولید محتوای زیاد عده ای از اعضاء بدلیل عدم وقت برای چک کردن همه آنها کانال را ترک کنند.

 

دیگر اینکه اگر کانال دارای چند مدیر است حتما طبق یک برنامه جاری همیشه یک مدیر آنلاین داشته باشید. همچنین با مدیران خود همفکر شده و مشورت کنید تا بتوانید مطالب بهتر و ارزشمندتری منتشر کنید.

 

و چند نکته مهم دیگر
سعی کنید حتماً نوع کانال عمومی باشد، هر کاربر می تواند ۴ کانال عمومی (Public) داشته باشد. زیرا کانال های عمومی در نتایج جستجو کاربران نمایش داده می شوند و این خود می تواند یکی از راه های جذب عضو باشد.

 

تا جای ممکن سعی کنید لینک کانال را کوتاه و با معنی انتخاب کنید تا کاربران بتوانند آن را براحتی بخاطر سپرده و در تایپ آن مشکلی نداشته باشند. هرچند که الان انتخاب شناسه مناسب بدلیل کثرت کانال ها کار سختی شده است.

 

تکرار مطالب باعث افت جذابیت کانال می شود. بنابراین از ارسال مطالب تکراری خودداری کنید.

 

مطالب را براساس یک زمانبندی مشخص شده انتشار بدهید. جوری نباشد که در یک ساعت ۱۰۰ مطلب منتشر کنید و در بقیه روز هیچ مطلبی منتشر نکنید.همچنین سعی کنید از ساعت ۱۲ شب تا حدود ۹ صبح مطلبی در کانال تلگرام خود منتشر نکنید. در صورت رعایت این موضوع امکان خارج شدن کاربران از کانال بسیار بالا خواهد رفت.

 

جمع بندی
تمام مواردی که در بالا گفته شد ، روش های درست و مناسب برای افزایش اعضای کانال تلگرام است با این حال، بهترین راه افزایش اعضای کانال تلگرام تولید محتوای ارزشمند است و داشتن کمی صبر و مداومت در تولید محتوا خود باعث رشد بمرور که روز بروز سریع تر خواهد شد می شود.
منبع:gadgetnews.irچند گام بالاتر

نظرات() 

علل و درمان ناباروری

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:34 ب.ظ


درمان ناباروری مردان, علل ناباروری

 ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود

 

ناباروری را این طور تعریف کرده اند: ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه زناشویی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری. اخیرا گام های بلندی در رابطه با تشخیص و درمان ناباروری برداشته شده است و حدود 65 درصد از زوج های نابارور با استفاده از روش های درمانی موجود، صاحب فرزند شده اند.

 ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود. علل ناباروری می تواند مربوط به زن یا مرد و یا هر دو باشد. حدود 40 درصد از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، 40 درصد مربوط به زنان و حدود 10 درصد مربوط به هر دو است. در 10 درصد از زوج ها نیز عامل ناباروری مشخص نیست، به عبارت دیگر در این زوج ها هر دو نفر با توجه به انجام آزمایش های موجود مشکلی ندارند، ولی به علل نامشخصی بچه دار نمی شوند.

1- اختلال در تخمک گذاری
اختلال در تخمک گذاری، علت عمده ناباروری در زنان است. بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نمی شود. بعضی از زن ها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا به طور نامنظم و کم تخمک گذاری کنند و بنابراین ممکن است یا عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم باشد و حتی بعضی خانم ها با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم هستند، دارای اختلال در تخمک گذاری هستند.

2- اختلال در لوله های رحمی
در بعضی زنان، لوله های رحمی به طور کامل و یا ناقص بسته است، در نتیجه اسپرم به تخمک نمی رسد. بسته بودن لوله های رحمی می تواند به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی پس از عمل جراحی باشد. همچنین ممکن است این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند.

3- اندومتریوز
آندومتریوز حالتی است که در آن دیواره داخلی رحم (آندومتر) رشد می کند و از رحم بیرون می رود و لوله های رحمی را نیز می پوشاند و حتی آنها را می بندد و در عمل تخمک گذاری، اختلال به وجود می آورد.

4- اختلال در گردن رحم یا رحم
ناهنجاری های گردن رحم می تواند سبب ناباروری شود که از آن جمله می توان به مشکلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت های گردن و رحم و یا کیفیت نامناسب ترشحات رحم اشاره کرد. از طرفی تومورهای بدخیم رحم و یا بعضی جای زخم های موجود در دیواره رحم مسبب ناباروری است.

 
5- مشکلات دستگاه ایمنی بدن
مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک نقش مهمی در ایجاد ناباروری دارند. تشخیص و درمان این گونه بیماران مشکل است. در بعضی خانم ها، ماده ای به نام آنتی بادی علیه اسپرم مرد ترشح می شود که اسپرم ها را از بین می برد و یا آنها را غیرفعال می کند و یا حتی سبب سقط خودبخودی جنین در بعضی از بارداری ها می شود.

1- اختلالات مربوط به اسپرم
به طور طبیعی، در بیضه مرد اسپرم تولید می شود و به هنگام انزال از وی خارج می شود. موارد زیر، شانس لقاح را کم کرده و مرد نابارور محسوب می شود:
گاهی ممکن است پس از معاینات دقیق پزشکی، زن و شوهر کاملا سالم تشخیص داده شوند، ولی به علل ناشناخته ای بارور نشوند

- تعداد کم اسپرم
- عدم بلوغ اسپرم
- شکل غیرطبیعی اسپرم
- حرکت نامناسب اسپرم

درمان ناباروری مردان, علل ناباروری

علل ناباروری می تواند مربوط به زن یا مرد و یا هر دو باشد


 عواملی که بر تعداد،  شکل، بلوغ و حرکت اسپرم تأثیر منفی می گذارند عبارتند از:


- بیماری های عفونی: بیماری های عفونی مانند بیماری اوریون سبب عفونت مجاری تناسلی یا التهاب و از بین رفتن بیضه ها در مرد می شوند.


- اختلالات هورمونی: تولید نامناسب هورمون های FSH و LH بر تولید هورمون مردانه یا تستوسترون و تولید اسپرم تأثیر منفی دارند.


- مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن: در بدن بعضی مردان، علیه اسپرم خودشان ماده ای به نام آنتی بادی تولید می شود که سبب کاهش حرکت اسپرم یا به هم چسبیدن آنها می شود.

2- ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن
بعضی عوامل نظیر بسته بودن لوله های خروج اسپرم (دفران، اپیدیدیم) سبب ناباروری در مردان می شود. بسته شدن لوله های خروج اسپرم می تواند به علل مادرزادی، نقص ژنتیکی، عفونت ها یا التهاب های دستگاه ادراری- تناسلی باشد. البته جای جراحی های قبلی نیز می تواند این لوله ها را ببندند.


از جمله عوامل دیگر ناباروری در مردان واریکوسل است. در این حالت رگ های درون کیسه بیضه گشاد می شود و کیفیت اسپرم کاهش می یابد.

3- عوامل دیگر
عوامل دیگری نظیر ناتوانی جنسی و یا انزال زودرس نیز می تواند عامل نازایی  در مردان باشد.
علل ناباروری ژنتیکی

علل ناباروری اعم از مشکلات هورمونی و چاقی تا غیر طبیعی بودن سلول های جنسی (تخمک و اسپرم) همگی می تواند به نوعی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی باشند، برای مثال استعداد چاقی، ابتلا به عفونت و حتی لزوم انجام یک جراحی که به ناباروری می انجامد، همگی می توانند به عوامل ژنتیکی مربوط باشند. امروزه مطالعات بر روی ژن های خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیکی بر ناباروری را آشکار ساخته اند.

بعضی از عوامل ژنتیکی بر ناباروری مردان تاثیر می گذارند، در حالی که بعضی عوامل دیگر بر روی هر دو جنس و یا فقط بر روی زنان تاثیر گذارند، برای مثال جابجایی های کروموزومی می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد، اما سندروم کلاین فلتر که در آن ترکیب کروموزوم های جنسی به صورت XXY در می آید تنها مختص مردان است و سندروم ترنر که در آن بیمار فقط دارای کروموزوم جنسی X است، تنها مختص زنان است.    


عوامل ناشناخته
گاهی ممکن است پس از معاینات دقیق پزشکی، زن و شوهر کاملا سالم تشخیص داده شوند، ولی به علل ناشناخته ای بارور نشوند. اگرچه معمولا بعد از دو سال تعداد زیادی از این زوج ها بچه دار می شوند، اما تعدادی از آنها حتی بعد از گذشت سه سال بدون استفاده از روش های پیشگیری بچه دار نمی شوند، در این صورت باید تحت درمان قرار بگیرند.  

ناباروری,ناباروری مردان, ناباروری زنان

یکی از علل ناباروری در مردان واریکوسل است

  
روش های درمان ناباروری
متناسب با دلایل مختلفی که برای ابتلا به ناباروری در مردان و زنان وجود دارد، شیوه های مختلفی برای درمان وجود دارد.

تحریک تخمک گذاری
این شیوه در مورد زنانی به کار گرفته می شود که مبتلا به اختلال در تخمک گذاری هستند و برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک به منظور انجام سیکل درمانی، نیازمند استفاده از روش هایی مانند IUI، IVF و ICSI می شوند. به این ترتیب آنها در دوره های درمانی که پیش رو دارند، با استفاده از دارودرمانی و هورمون درمانی اختلال تخمک گذاری را پشت سر می گذارند.

میکرو اینجکشن
در شیوه میکرواینجکشن که یک شیوه تخصصی و موثر برای درمان ناباروری با علت مردانه است، پیش از هر چیز تخمدان ها توسط داروهای محرک تخمک گذاری تحریک می شوند و پس از آماده سازی تخمک ها، یک اسپرم در شرایط آزمایشگاهی خاص به داخل تخمک تزریق می شود و تقریبا پس از 48 ساعت، جنین های تقسیم شده و مناسب به داخل رحم زن انتقال داده می شود.

لقاح خارج رحمی
IVF که از آن با عنوان لقاح خارج رحمی یاد می شود، یکی از شیوه هایی است که برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این شیوه ، باروری در محیط آزمایشگاه انجام می شود. این روش در شرایطی که لوله های رحمی آسیب دیده باشند یا اختلال در عملکرد آنها مشاهده شود، از سوی پزشک متخصص به بیمار توصیه می شود. این شیوه نه تنها در مورد زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمدانی، بلکه در برخی موارد درباره ناباروری ها با علت مردانه نیز به زوج ها توصیه می شود.

IUI
در شیوه درمانی IUI ، اسپرم های فعال پس از جداسازی و آماده سازی به شکل مصنوعی همزمان با تحریک تخمک گذاری به رحم هدایت می شوند. در این شیوه از آنجا که تحریک تخمک گذاری با سونوگرافی های متعدد در روزهای متوالی یا با اندازه گیری هورمون های جنسی موجود در ادرار مشخص می شود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم این اتفاق انجام می شود، بنابراین احتمال بارداری و باروری زیاد است.

روش های جایگزین
گاهی پیش می آید که زوج ها پس از بررسی های مختلف و تجربه روش های درمانی متعدد به این نتیجه می رسند که  باید از شیوه های جایگزینی برای درمان ناباروری و نازایی از قبیل استفاده از تخمک ، جنین اهدایی و یا رحم جایگزین استفاده کنند. در این شرایط در صورت احراز ضرورت درمان به روش جایگزین، مرکز درمانی برای انتخاب اهداکنندگان و دریافت کنندگان شرایطی را در نظر می گیرد که در صورت برآورده شدن آنها، مشاوره نهایی برای انجام کار با متخصصان رشته های مختلف زنان و زایمان، جنین شناسی، آندرولوژی، غدد، داخلی، ژنتیک، عفونی و روانپزشکی انجام می گیرد.


به چه مراکزی برای درمان ناباروری مراجعه کنیم؟
زوج ها برای درمان ناباروری باید به مراکز معتبر و مجاز در زمینه درمان ناباروری مراجعه کنند. مراکزی که در آنها متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین شناس وجود داشته باشند و مشکلات و عللی که باعث ناباروری در مردان و زنان می شود به طور کامل بررسی شود.

بهترین مراکز، مراکزی هستند که تمامی این بخش ها در آنها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام کنند. در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایش های مختلف و تکمیل پرونده اش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول، تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند.

به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آنها 10 درصد است و مراکزی که موفقیت در آنها بیش از 30 درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. بنابراین با مشاوره با پزشک و انجمن ناباروری می توان با مراکز معتبر و صاحب نام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آنها مراجعه کرد.


نکته مهم
زوج های نابارور باید توجه داشته باشند که در حال حاضر 50 مرکز برای درمان ناباروری با حضور متخصصان مختلف در کشور فعالیت می کنند که انتخاب بهترین آنها باید با مشاوره و بررسی با صاحب نظران این حوزه انجام شود، چرا که مراجعه به مرکزی که توانایی کامل در تشخیص و انتخاب درمان مناسب برای زوج ها را نداشته باشد، صرفا تلف کردن وقت مفید، صرف هزینه های گزاف و در نهایت تشخیص نادرست علت ناباروری و دستکاری های بیهوده بدن زن و شوهر است که هر کدام می تواند اثرات منفی بر روند درمان ناباروری آنها داشته باشد.


منابع:
پژوهشکده رویان
مجله شهرزاد

تبیانبارداری و زایمان راحت با...

نظرات() 

پل وِرِسک یکی از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن ایران

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:28 ب.ظ


مشخصات پل ورسک,ساخت پل ورسک

پل ورسک از جمله پل های استراتژیک ایران است

 

پل ورسک در شمار مهمترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران محسوب می شود که در مهرماه ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۳۴ ثبت آثار ملی شده است.


ورسک از جمله پل های استراتژیک ایران است که توسط شرکت سوئدی-دانمارکی کامپساکس و با تضمین ۷۰ ساله احداث شد. این پل فقط مخصوص عبور قطار است و در حال حاضر قطارهای مسافری تهران-ساری و تهران-گرگان پس از گذشت بیش از ۷۰ سال هر روز چندین مرتبه از روی آن می گذرند. همچنین قطارهای باری و سوختی نیز از روی آن عبور می کنند. امروزه پل ورسک علاوه براهمیت ویژه در صنعت حمل ونقل، از جاذبه های سیاحتی ایران نیز محسوب می گردد.

   
تاریخچه پل ورسک :
در زمان حکومت رضاشاه و در اول اردیبهشت سال ۱۳۱۲ یورگن ساکسیلد به عنوان مدیرعامل شرکت دانمارکی کامپساکس (Kampsax) قرارداد احداث راه آهن شمال- جنوب ایران را امضاء کرد. تا قبل از آن برخی شرکت های آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در ساخت راه آهن از میان کوه های البرز ناکام مانده بودند. یورگن ساکسیلد در این قرارداد تعهد داد تا احداث ۹۰۰ کیلومتر خط راه آهن را در مدت شش ماه به پایان برساند و برای ساخت هر متر راه آهن، معادل پنج دلار طلا (حدود ۱.۵ گرم طلای خالص) دریافت کند.

پس از آن بهترین مهندسان اروپا به ایران آمده و پس از تهیه عکس هوایی از کوه های البرز متوجه شدند که راه آهن باید از روستای عباس آباد (که بعدها به ورسک تغییر نام داد) عبور می کرد و قطار پس از عبور از روستای ورسک باید با طی مسافت ده کیلومتر و نیز ۶۰۰ متر صعود، از کوهستان عبور و به سمت تونل گدوک حرکت می کرد که حرکت در چنین شیب تندی برای قطار ناممکن بود. پس آنان تصمیم گرفتند مسیر را به شکل سه پله بر روی دامنه کوه اجرا کنند که به سه خط طلا معروف شد.


همچنین وجود دره ورسک از چالش های دیگر این پروژه بود که مهندسان کامپساکس را مجبور کرد تا پلی با دهانه بزرگ را روی آن در نظر بگیرند. سرانجام کار ساخت این پل در اواسط آبان سال ۱۳۱۳ در شهرستان سوادکوه استان مازندران، توسط شرکت مهندسی دانمارکی کامپساکس، به عنوان برنده مناقصه ساخت پل، و توسط مهندسان آلمانی و اتریشی آغاز شد و در ۵ اردیبهشت سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد.

مشخصات پل ورسک,ساخت پل ورسک

پل ورسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است

 
مهندس پل ورسک کیست؟
براساس گزارش روزنامه اطلاعات مورخ ۱۳۱۵/۲/۵ و آرشیو شرکت کامپساکس، لادیسلاوس فون رابسویچ (L. Von Robcevidc) مهندس سازنده پل ورسک می باشد. رابسویچ (۱۸۹۳ ٓ۱۹۷۵. م) که اهل اتریش است و مهندس ورسک نامیده می شد در مصاحبه خود با خبرنگار روزنامه اطلاعات می گوید: «روزی که این مدل را برای احداث پل ورسک تهیه کردم مهندسان دیگر با نظر حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و احداث آن را در شمار یکی از فتوحات علم مهندسی به حساب آوردند. امروز که این پل احداث گردیده همه من و رفقایم را تحسین می کنند و آن را در شمار بهترین پل های قشنگ و شاهکار مهندسی می دانند» سمت مهندس رابسویچ رئیس نظارت ساختمان پل بوده است و او به همراه خانواده اش در خانه ای واقع در دره ورسک و نزدیک پل اقامت داشت. همچنین رابسویچ مسئولیت احداث تونل های مسیر راه آهن را نیز به عهده داشت و از بنیان گذاران روش تونل زنی جدید اتریشی (NATM) بود.


همچنین سرپرستی مهندسان محاسب و طراح پل برعهده هانس اتو ناتر (Hans Otto Nater) مهندس سوئیسی بوده است که در طراحی و احداث پل و ایستگاه راه آهن برن سوئیس نقش داشت. هانس ناتر (۱۸۵۶ ٓ۱۹۵۴. م) نابغه ریاضی و پل سازی، فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک زوریخ(سوئیس) بود که طراحی و انجام محاسبات پل های راه آهن سراسری ایران و نیز پل ورسک توسط گروهی از مهندسان تحت نظارت او انجام شد. در ۱۷ شهریور ۱۳۱۷ مجلس شورای ملی تصویب کرد تا هانس ناتر با حقوق ماهانه ۱۷ هزار ریال به مدت یک سال به استخدام وزارت طرق درآید. همچنین مقرر شد نصف حقوق وی به صورت ریال و نصف دیگر آن که معادل ۱۰۵ لیره کاغذ و ۱۱ شیلینگ انگلیسی بود از قرار هر لیره ۸۰.۵۰ ریال در آخر هر ماه پرداخت شود. همچنین صد لیره کاغذ بابت هزینه مسافرت به سوئیس و صد لیره کاغذ برای برگشت به وی پرداخت شود. در سال ۱۳۱۸ از خدمات وی رسماً تقدیر شد. هانس ناتر بعد از جنگ دوم جهانی سه بار به ایران مراجعت کرد، ولی بر اثر بیماری و شدت ضعف مجبور به بازگشت به سوئیس شد.


ساکسیلد در کتاب خاطرات خود که آن را در سال ۱۳۵۰ با نام «خاطرات یک مهندس دانمارکی» چاپ کرد، برای طرح جلد کتابش از نمای پل ورسک استفاده کرد.  

پل ورسک،عکس پل ورسک,پل ورسک در مازندران

 پل ورسک در ارتفاعات روستای ورسک در شهرستان سواد کوه در استان مازندران قرار دارد

 
مشخصات فنی پل ورسک:
این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده است. به بیان دیگر این بنا از ملات غیر مسلح ساخته شده است.


حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی اصلی و ۱۱۰ متر ارتفاع از ته دره است، جمعاً ۴۵۰۰ مترمکعب است. طول کلی پل ۸۶ متر است.هزینه ساخت آن در آن زمان، بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است. برای ساخت این پل عظیم چند طرح مبتنی براستفاده از مصالح بنایی که بیشتر مقرون به صرفه بوده، به تصویب رسید.


مکان پل ورسک:
این پل در درّه ورسک در روستای ورسک عباس آباد، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. این پل دو کوه عظیم و سخت گذر عباس آباد را به یکدیگر اتصال می دهد.  

پل ورسک،عکس پل ورسک,پل ورسک در مازندران

  پل ورسک که از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید در سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد


جنگ جهانی دوم:
در سال ۱۹۴۳ که حمله متفقین به ایران قریب الوقوع بوده و آلمانها به شدت از این موضوع که متفقین ایران را تحت تصرف در بیاورند و در پی آن کمکهای نظامی و غذایی به استالینگراد برسانند، شخصی به نام ژنرال مایر نامه ای را از طرف شخص هیتلر به دست رضاشاه می رساند که در آن نامه، هیتلر از رضاخان درخواست می کند تا ایران، تمامی پلها و تونلهایی را که آلمانیها در مسیر راه آهن سراسری برای ایرانیها ساخته اند، از جمله پل ورسک را منفجر کرده تا در صورت حمله متفقین به ایران، اعزام نیرو و غذا از جنوب ایران به شمال آن و به سمت مرزهای روسیه با تاخیر و مشکلات فراوانی همراه گردد و آلمانها فرصت کافی برای نابودی استالینگراد را داشته باشند. در ادامه هیتلر به رضا شاه قول می دهد تا پس از پایان جنگ و پیروزی کامل بر روسها، به پاس زحمات رضاشاه در جریان جنگ، همان راه آهن، پلها و تونلها و چه بسا بهتر از آن را برای ایران خواهد ساخت. اما رضاشاه در جواب نامه هیتلر از ژنرال مایر خواست تا ضمن ارسال سلام او به پیشوا به هیتلر اطمینان خاطر دهد که ایران عضو کنوانسیون ژنو بوده و در این جنگ نیز اعلام بی طرفی نموده است. به این ترتیب هیچ کشوری حق ورود به خاک ایران را در زمان جنگ ندارد.


نام پل ورسک در کتاب رکورد گینس، در بخش پل های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر به ثبت رسیده است.


منابع: tebyan.netدور دنیا با یک کلیک

نظرات() 

بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی یکی از بقعه‌های تاریخی شهر سروستان

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:26 ب.ظ

بقعه  شیخ یوسف سروستانی کجاست,آرامگاه  شیخ یوسف سروستانی

بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی یکی از بقعه‌های تاریخی شهر سروستان میباشد

 

بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی یکی از بقعه‌های تاریخی شهر سروستان درشهرستان سروستان و استان فارس می‌باشد. در این بنا بقعهٔ «شیخ یوسف سروستانی» (وفات: ۶۸۰ هجری) و «محمد بن حسن‌علی البیظاوی» (وفات: ۷۱۰ هجری) قرار گرفته‌است. بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی از چندین ستون سنگی و دو چهارتاقی تشکیل پیدا کرده‌است. این بنا به طرز زیبایی در وسط شهر سروستان قرار دارد. از لحاظ معماری به دوره ایلخانی بر می‌گردد و تزئینات بنا متأثر از تزئینات رایج آن دوران می‌باشد. در اقلیم پارس آمده است که این بقعه که محل زندگی و تدریس شیخ یوسف بن یعقوب بوده شامل دو چهار طاقی و چندین ستون سنگی و رومی‌هایی از سنگ تراش است.

 

معماری بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی مانند معماری بناهای ساسانی است و شیوه سنگ تراشی آن همانند خداینانه مسجد جامع عتیق شیراز است. در درجه اول اهمیت عنصر تزئین بنا حجاری است که تزئینات عمده حجاری شامل کتیبه‌ها به خط کوفی، ثلث، نسخ و نقوش اسلیمی یعنی پیچ در پیچ می‌باشد. علاوه بر این عناصر تزئینی هنر کاشیکاری در این بنا به کار رفته که متأسفانه امروز آثاری از این هنر در بنا موجود نیست. بنا به مدارک جزیی که به دست آمده چنین استنباط می‌شود که در طرفین گوشواره‌ها یعنی بخش‌های کچکی شکل از کاشی‌های زرین فام یا نقوش گیاهی و کاشی‌های با لعاب فیروزه‌ای به شکل صلیب استفاده گردیده است. در این بنا، دو در ورودی به محل قبور وجود دارد.

بقعه  شیخ یوسف سروستانی کجاست,آرامگاه  شیخ یوسف سروستانی

معماری بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی مانند معماری بناهای ساسانی است

  

سر در ضلع شرقی از سنگ تراشیده است و دارای طاقی مقرنس کاری است. در ضلع شمالی بنا نیز بقایایی از پلکان مارپیچ وجود دارد. سر در غربی در ابتدا در بخش شمالی بنا بوده که به دلیل حوادث طبیعی ویران شده و سپس به تشخیص معماران این سر درب را به جبهه غربی انتقال داده و به همان صورت و با همان مصالح بر پا داشته‌اند. سر در این عمارت با نگارش چند آیه از قرآن به خط ثلث بر روی کاشی کاری‌های معرق، مزین شده است. سر در جنوبی نیز که بر محور اصلی ساختمان بنا شده و متعلق به سال ۷۱۴ هـ. ق است، از سنگ تراشیده ساخته شده است. این سر در دارای چندین کتیبه به خط نستعلیق می‌باشد که یکی از آن‌ها مربوط به عهد پادشاهی نادر شاه افشار می‌باشد. این بنا دارای دو گنبد است که گنبد اصلی آن دارای دوازده ستون است که از سنگ‌های طبیعی خوش تراش بنا شده است و دوازده ستون آن نیز از سنگ‌های یکپارچه ساخته شده است.

 

قطر این گنبد ۶ متر است و یک بار مرمت شده اما بخش‌های پایینی و دوازده ستون آن هم چنان دست نخورده باقی‌مانده است. از لحاظ ایستایی بنا کل وزن ساختمان به طرز ظریف و ماهرانه‌ای بر روی دوازده ستون سنگی آهکی قرار گرفته و استاد کار وی استاد علی الفازی بوده است. گنبد دیگر این بنا که گنبدی کوچک است، از سنگ‌های لاشه و آجر ساخته شده است. در ضلع شمالی گنبد دوازده ستون، دیواری قدیمی وجود داشته که هم اینک دیوارهایی در دو طرف آن احداث شده است. آنگونه که در منابع ذکر شده در بنای امروزی سه مرحله ساختمان تشخیص داده شده است: 

بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی,بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی

 بقعه شیخ یوسف سروستانی محل زندگی و تدریس شیخ یوسف بن یعقوب بوده است

  

۱- قسمتی از دیوار قدیمی که در طرح چهار خانه است و در شمال گنبد دوازده ستون واقع است که از مرحله اول بجا مانده است.

 

۲- در دو طرف این دیوار در مرحله دوم با مرحله اصلی ساختمان دیوارهای کشیده‌اند. در این مرحله ساختمان گنبددار کوچک‌تر تغییراتی جزئی از جمله اضافه کردن چند پایه و ستون بوجود آمده است.

 

۳- در این مرحله در ساختمان منضمات نسبتاً جدیدی در بنای گنبددار کوچک‌تر و منضماتی بر ساختمان دروازه شرقی ایجاد گردیده است و در گوشه شمالی بنا بقایای از یک پلکان دوّار دیده می‌شود که احتمالاً متعلق به مناره‌ای بوده است. ساختمان گنبددار بزرگ از سنگ‌های طبیعی خوش‌تراش بنا شده و ستون‌ها از سنگ‌های یک تکه ساخته شده است و ساختمان گنبددار کوچک از سنگ‌های لاشه و آجر ساخته شده است. در وسط چهار طاق اصلی، سنگ قبری مربوط به شیخ یوسف قرار دارد که بر روی آن نگاشته شده است: «توفی الشیخ یوسف بن یعقوب السروستانی سنه اثنین و ثمانین بعد ستمائه» و در پایان نیز تاریخ ۶۸۰ هجری ذکر شده است.  

بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی,بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی

بقعه شیخ یوسف سروستانی متشکل از چندین ستون سنگی و رومی‌هایی از سنگ تراش است

 

  سنگ قبر دیگری متصل به بقعه شیخ است که بر روی آن نام محمد بن حسن علی البیضاوی مورخ ۱۱ رمضان ۷۱۰ هجری نگاشته شده است. بر سر در جنوبی نام استاد علی بن حسین علی الفازی و تاریخ محرم ۶۸۰ هجری مرقوم شده است. تاریخ سر در جنوبی ۷۱۴ ذکر شده و پایین آن روی لوحه سنگی به غرس درخت سروی در سال ۷۳۱ در صحن بقعه اشاره شده است. مادام دیولافوا نیز در سفرنامه خویش درباره مقبره شیخ یوسف آورده است که «.... در این بقعه تغییراتی حاصل شده و وسعت حیاط آن هم افزایش یافته است یک قسمت از بنا با سنگ ساخته شده است که در تالار مقبره هم ستون‌های سنگی دیده می‌شود. هزاره‌ها هم از کاشی‌های پوشیده شده که انعکاس فلزی دارند و از ستاره‌های مینایی فیروزه‌ای صلیب مانند قشنگ و خوش نما هستند ولی اگر ستاره‌های کاشی را با هم مقایسه کنیم پیداست که مینایی فلزی رنگ آنها گاهی زیاد و گاهی کمتر حرارت دیده است و کاشی‌های خوب آن هم به قشنگی کاشی‌های مینایی مسجد کاشان یا ورامین نیستند و واضح است که در موقع انحطاط این صنعت ساخته شده‌اند.»


اهمیت تاریخی
مزارشیخ یوسف سروستانی، مربوط به سدهٔ ۷ ه. ق. است و در میدان اصلی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ با شمارهٔ ثبت ۳۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظرات() 

گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای نایب رئیسی

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:15 ب.ظ


نماینده منتخب مردم خمینی‌شهر در مجلس دهم گفت: برای اصلاح‌طلبان گزینه ریاست مجلس عارف است و برای نائب‌رئیسی هم پزشکیان و تاجگردون معرفی شده‌اند؛ پشت‌صحنه هم محمدرضا تابش نماینده اردکان مسئول لابی‌گری شده و بحث رقابت جدی است.

نماینده منتخب مردم خمینی‌شهر در مجلس دهم گفت: برای اصلاح‌طلبان گزینه ریاست مجلس عارف است و برای نائب‌رئیسی هم پزشکیان و تاجگردون معرفی شده‌اند؛ پشت‌صحنه هم محمدرضا تابش نماینده اردکان مسئول لابی‌گری شده و بحث رقابت جدی است.

به گزارش فارس، سید جواد ابطحی امروز در اصفهان در خصوص انتخاب ریاست مجلس اظهار کرد: فضای رقابت بین علی لاریجانی و محمدرضا عارف جدی است و بر اساس صحبت‌های برخی از اصلاح‌طلبان طی روزهای گذشته، مشخص است که آن‌ها برای ورود به صحنه جدی هستند.

وی افزود: البته گزینه ریاست حتماً عارف است و برای نائب‌رئیس هم مسعود پزشکیان و غلامرضا تاجگردون معرفی شده‌اند؛ پشت‌ صحنه هم محمدرضا تابش نماینده اردکان مسئول لابی‌گری شده و بحث رقابت جدی است.

منتخب مردم خمینی‌شهر در مجلس دهم تصریح کرد: اقبال نمایندگان اصولگرا و بخشی از مستقلان و برخی دیگر، با توجه به تجربه‌ لاریجانی و عدم تجربه عارف به سمت رئیس فعلی مجلس است.

ابطحی در رابطه با جمع‌بندی اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس ادامه داد: صحبت‌هایی که از گوشه‌کنار و از برخی اصلاح‌طلبان شنیدیم، آن‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که عارف سابقه نمایندگی مجلس نداشته و آرا دو طرف نیز شکننده است؛ بر این اساس احتمال می‌رود گروهی از آن‌ها نیز روی آقای لاریجانی به توافق برسند اما در خصوص نائب رئیس کوتاه نخواهند آمد.

وی خاطر نشان کرد: هر گروه تلاش خود را انجام می‌دهد و به اعتقاد بنده عقلای اصلاح‌طلب‌ها به این نتیجه رسیدند که ریاست بر عهده لاریجانی باشد بهتر است.

* اختلافات در اردوگاه اصلاح‌طلبان و اعتدال جدی است/ روحانی وسیله‌ای برای تحقق اهداف اصلاحات بود

منتخب مردم خمینی‌شهر در دهمین دوره انتخابات مجلس در خصوص طرح کاهش سبد رأی روحانی و تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای عبور از وی اظهار کرد: این صحبت‌ها را واقعی می‌دانم، از ابتدا اعتقاد داشتند که روحانی یک رحم اجاره‌ای برای اصلاحات است و اعتقاد داشتند که همه ‌سنگرها را از جمله شورای شهر را فتح کنند تا بتوانند اصلاحات را در همه صحنه‌ها حاکم بکنند، قطعاً صحبت‌هایی در این باره جدی است.

ابطحی افزود: صحبت‌های آقایان بیانگر تائید این بحث است، نظرسنجی‌ها نیز همین مسئله را نشان می‌دهد مگر اینکه آقای روحانی طی یک سال باقی‌مانده اقدام اساسی انجام دهد و به وعده‌ها و امیدهایی که پراکنده است، عمل کند. ما نیز خشنود می‌شویم که مردم از مواهب نظام بهره‌مند شوند و مشکلات بیکاری جوانان، ازدواج و ... حل شود.

وی در ادامه تصریح کرد: برجام به هر نحوی تمام‌شده، مردم مطالبات جدی از دولت دارند و باید به نتیجه برسد، اگر دولت روحانی دولتی باشد که شکست بخورد، امثال ظریف و عارف نیز شکست‌خورده‌اند و شکی در این  مسئله نیست. مردم این‌ها را یک مجموعه می‌دانند که با یکدیگر همکاری می‌کرده‌اند، هرکسی به مردم خدمت کند، مردم از وی اقبال خواهند داشت.

ابطحی در پایان خاطرنشان کرد: صحبت‌های امثال زیباکلام بازی سیاسی تلقی نمی‌شود و اختلافات بین آن‌ها جدی است.


نظرات() 

رقص خانم‌سخنگو دربرابر خبرنگاران!+عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:13 ب.ظ


سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه، هنگام پخش یک آهنگ مشهور روسی به نام «کالینکا»، به انجام حرکات موزون پرداخت!
صراط: سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه، هنگام پخش یک آهنگ مشهور روسی به نام «کالینکا»، به انجام حرکات موزون پرداخت!

به گزارش العالم، "ماریا زاخاروا"، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه، در حاشیۀ نشست "روسیه – آسیا" و در هنگام استقبال از اصحاب رسانه حرکات موزون خود را به نمایش گذاشت!

رقص خانم‌سخنگو دربرابر خبرنگاران!+عکس

خبرگزاری "راشا تودی" اعلام کرده است که رقص زاخاروا برای عمل به وعده ای بوده که قبلا داده است. البته این خبرگزاری توضیح نداده که این وعده چه بوده است.
برچسب ها: سخنگو ، خبرنگاران ، روسیه ، صراط
نظرات() 

یک همجنسگرا وزیر نیروی زمینی آمریکا شد+عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:10 ب.ظ

مجلس سنای آمریکا انتصاب اریک فنینگ به سمت وزیر غیر نظامی نیروی زمینی ارتش این کشور را مورد تائید قرار داد و این در حالی است که وی دگر باشی جنسی خود را پنهان نمی کند.

download اریک فنینگ معاون اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا
مجلس سنای آمریکا انتصاب اریک فنینگ به سمت وزیر غیر نظامی نیروی زمینی ارتش این کشور را مورد تائید قرار داد و این در حالی است که وی دگر باشی جنسی خود را پنهان نمی کند.

به گزارش اسپوتنیک از خبرگزاری "ریا نووستی"، پیشتر اریک فنینگ معاون اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا بود. حالا فنینگ کار یروی زمینی ارتش ایالات متحده را هماهنگ خواهد کرد.

 
نظرات() 

درمان درد دندان تنها در چند دقیقه

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:07 ب.ظ

دندان‌درد از جمله دردهای غیر قابل تحمل است که با ترفندهایی خانگی در چند دقیقه قابل درمان است.

شاید شما نیز تجربه کرده باشید که دندان دردی ساده می‌تواند روزتان را خراب کرده و اعصابتان را به هم بریزد. آبسه و شکستگی دندان، عفونت، آسیب و مشکلات لثه، افراط در آدامس جویدن و دندان قروچه‌های مکرر مهم‌ترین عوامل بوجودآورنده دندان درد هستند.

گاهی اوقات دندان درد خفیف با حساس شدن دندان به گرما و سرما و در صورت شدید شدن با دردهای شدید و غیر قابل تحمل بروز می‌کند. با آنکه رجوع به پزشک بهترین راه برای کاهش درد است اما می‌توان با درمان‌های خانگی در مدت زمانی کوتاه از دندان درد خلاص شد.

اولین قدم برای درمان دندان درد، نگه داشتن سر به سمت بالا است زیرا فشار را از اطراف دندان‌ها کاهش می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید یک حبه سیر را له کرده و روی دندان دردناک خود قرار دهید. سیر به علت خواص ضدعفونی‌کننده و بی حس کنندگی می‌تواند به راحتی دردتان را کاهش دهد.

راه دیگر قرار دادن یک چای کیسه‌ای مصرف شده روی دندان یا استفاده از کمپرس آب سرد است. برای این کار می‌توانید چند قطعه یخ را درون پارچه‌ای تمیز قرار داده و آن را بروی نواحی اطراف دندان دردناکتان قرار دهید، سرما می‌تواند آستانه دردتان را افزایش داده و درد را قابل تحمل‌تر کند.

یادتان باشد به هیچ وجه یخ را مستقیم روی دندان یا لثه‌تان نگذارید.

به خاطر داشته باشید که هیچ گاه آسپرین یا هر مسکن دیگری را بر روی دندان یا لثه خود قرار ندهید و به جای این کار اشتباه آن را میل کنید.

البته مصرف قرص و دارو برای کاهش دندان درد باید تحت نظر پزشک انجام شده و آخرین راه باشد چراکه که این کار علاوه بر افزایش درد دندان و لثه به مدت چند روز حساسیت، آسیب و گاهی احساس سوختگی و تورم دندان را به همراه دارد.

منبع: Healthy Food Team

نظرات() 

رخدادی کم نظیر: تصویربرداری از سه پلنگ در جنگل سوادکوه

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:04 ب.ظ

در رخدادی کم نظیر از سه پلنگ در مناطق جنگلی سوادکوه تصویر برداری شد

download در رخدادی کم نظیر از سه پلنگ در مناطق جنگلی سوادکوه تصویر برداری شد
یکی از سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه گردشگری و محیط زیست سوادکوه در رخدادی کم نظیر موفق شدند با استفاده از دوربین های تله ای تصاویر زیبایی را از سه پلنگ بصورت همزمان در مناطق جنگلی این شهرستان به ثبت برسانند.
 
در این فیلم حدودا یک دقیقه ای که در طول شب به ثبت رسیده سه پلنگ از مقابل دوربین تعبیه شده عبور می کنند که به نظر می رسد این تصاویر متعلق به یک پلنگ ماده و دو توله یک ساله اش است که پشت سر مادرشان حرکت می کنند.
 
بهمن آقایی آرایی سرپرست گروه گردشگری – محیط زیستی اسپرز سواد کوه در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: «طی یک سال اخیر به موجب کاهش جکعیت گرازهای وحشی در منطقه سوادکوه شاهد افزایش حمله پلنگ ها به دام های محلیان بودیم تا جاییکه خسارت های زیادی به دام های ایشان وارد آمد.
 
با این حال دامداران عزیز همچون گذشته، همکاری خوب و ارزشمندی جهت تکمیل پروژه سرشماری پلنگ مازندران با گروه اسپرز و محیط زیست شهرستان سوادکوه داشتند. ثمره این تلاش ها در اردیبهشت سال جاری به بار نشست و هفته گذشته (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵) شاهد ثبت فیلم عبور سه پلنگ توسط دوربین های بکار رفته گروه اسپرز بودیم.
 
لذا امیدواریم در این زمان حساس شاهد ورود بموقع سازمان های ذی ربط بویژه سازمان حفاظت محیط زیست جهت برقراری طرح حمایتی ویژه باشیم و حق السهمی برای این عزیزان محلی در نظر گرفته شود تا همچون سال های اخیر موجبات احیای این میراث سرزمینی فرهم آید.
 
امید است با توکل بر خدا و با تکیه بر تلاش فرزندان لایق این آب و خاک و حمایت مسئولین محترم، آینده ای روشن برای فردای ایران اسلامی رقم بزنیم. از خداوند منان توفیق روزافزون برای حافظین این آب و خاک خواستار می باشیم.
 
با تشکر از همکاری و تلاش های بی وقفه همه محلیان عزیز بویژه آقای حسین غلامعلی تبار در تکمیل پروژه سرشماری پلنگ سوادکوه توسط گروه اسپرز.»
نظرات() 

ائتلاف بعید لاریجانی و عارف

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 31 اردیبهشت 1395-03:02 ب.ظ

یک نماینده اصولگرای مجلس هشتم با این پیش‌بینی که ائتلاف میان لاریجانی و عارف بعید است گفت، به نظر می‌رسد دو فراکسیون جریان‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب هر کدام به صورت لیستی برای انتخابات هیأت رئیسه مجلس دهم ورود پیدا می‌کنند.

download جهانبخش محبی‌نیا

به گزارش جمهوریت ، جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا  در مورد احتمال ائتلاف لاریجانی و عارف برای ریاست مجلس دهم گفت: اگر ائتلاف رخ بدهد رویکرد خوبی است، ولی به نظر می‌رسد که این اتفاق بعید باشد.

وی توضیح داد: با توجه به آرایش سیاسی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا برای انتخابات هیأت رئیسه و تعیین رئیس مجلس دهم ائتلاف بعید است. از این رو احتمالا شاهد رقابت جدی این دو در صحن علنی مجلس خواهیم بود؛ مگر اینکه اتفاقی در ساعات پایانی ورود به موضوع انتخابات رخ دهد که این انتخابات در عالم سیاست قابل پیش‌بینی نیست.

منتخب مردم شاهین دژ و میاندوآب در مجلس دهم گفت که شاید در ساعات پایانی ورود به موضوع انتخابات هیأت رئیسه و تعیین مجلس دهم اتفاقی برای ائتلاف رخ دهد تا تنش های سیاسی کم شده و مجلس به سمت و سوی کار کارشناسی رود؛ موضوعی که در حوزه سیاست بعید به نظر نمی رسد.

محبی نیا در ادامه با بیان اینکه کاندیداهای ارکان هیأت رئیسه به خصوص نائب رئیسی زیاد است گفت: احتمالا دو فراکسیون اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس تدابیری بیندیشند تا کاندیداهای ارکان هیأت رئیسه به صورت لیستی مشخص شده و لیستی برای انتخاب منتخبان در جلسه علنی منتشر شود.

نظرات() 

امریکا "طاغوت اعظم" و "شیطان اکبر" است

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-04:54 ب.ظ
رهبر معظم انقلاب:
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: امروز مهمترین وظیفه علما، روشنفکران و نخبگان، «روشنگری» و «جهاد تبیینی» در قبال فریبکاری های طواغیت است و امت اسلامی نیز باید فریب وعده های قدرتها را نخورد و از تهدیدهای آنها هم نهراسد.
صراط: حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع شرکت کنندگان در سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، ایمان به خدا و کفر به طاغوت را مبنای اصلی و واقعی اقتدار دانستند و با تاکید بر اینکه امریکا «طاغوت اعظم» و «شیطان اکبر» است، گفتند: امروز مهمترین وظیفه علما، روشنفکران و نخبگان، «روشنگری» و «جهاد تبیینی» در قبال فریبکاری های طواغیت است و امت اسلامی نیز باید فریب وعده های قدرتها را نخورد و از تهدیدهای آنها هم نهراسد.

رهبر انقلاب اسلامی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان و دست اندرکاران این مسابقات، قرآن را محور «وحدت امت اسلامی» خواندند و افزودند: در شرایطی که سیاست های استکبار بر ایجاد اختلاف و درگیری میان مسلمانان است، امت اسلامی باید با تمسک به این نعمت بزرگ الهی در مسیر وحدت و انسجام حرکت کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای یکی از برکات جلسات قرآنی را انسِ قشرهای مختلف مردم به‌ویژه جوانان با قرآن برشمردند و خاطر نشان کردند: امت اسلامی، امروز بیش از هرزمان دیگر نیازمند تعالیم و مفاهیم و معارف قرآن است زیرا واقعیات زندگی مسلمانان، فاصله زیادی با قرآن دارد.

ایشان با اشاره به تلاش گسترده قدرتهای طاغوتی برای ضربه زدن به اسلام و امت اسلامی، گفتند: آنها می دانند که اگر مسلمانان قدرت داشته باشند و صدای آنان رسا و بلند باشد، قادر به ظلم به ملتها نیستند و موضوع فلسطین به‌عنوان غصب یک کشور اسلامی به فراموشی سپرده نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، رمز غلبه بر این توطئه ها را تمسک به قرآن و بدست آوردن مبانی اصلی قدرت دانستند و افزودند: قدرت واقعی در «ایمان و پایداری» و «کفر به طاغوت» است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اظهار تاسف از تمسک برخی کشورهای اسلامی به طاغوت به جای تمسک به خدا، تاکید کردند: کشورهایی که در منطقه، مجری سیاستهای امریکا هستند، در واقع به امت اسلامی خیانت و زمینه نفوذ امریکا را فراهم می کنند.

ایشان، ایمان و پایداری ملت ایران و ایستادگی آنان در مقابل زیاده خواهی های امریکا را عامل اصلی اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانستند و تاکید کردند: علت هراس قدرتها از ملت ایران و انواع توطئه ها برضد این ملت، اقتدار بر مبنای اسلام، است و دشمن از «اسلام مقتدر» و «اسلام شجاع» می‌ترسد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مواضع و عملکرد صادقانه جمهوری اسلامی ایران، عامل اصلی تاثیرگذاری ایران در میان مسلمانان و یکی دیگر از عوامل اقتدار نظام اسلامی است، خاطر نشان کردند: تاکنون نه وعده های طواغیت توانسته ملت ایران را فریب دهد و نه تهدیدهای آنها موجب ترس ملت شده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای یکی از نیازهای مبرم دنیای اسلام را، فریب نخوردن در قبال وعده های قدرتها و نهراسیدن از تهدیدهای آنها دانستند و افزودند: امروز مهمترین وظیفه همه در امت اسلامی به‌ویژه علما، روشنفکران و تحصیل‌کردگان کشورهای اسلامی، مبارزه برای روشنگری و جهاد تبیینی درباره حقایق دنیای اسلام است.

ایشان، ظهور گروههای تروریستی تکفیری در منطقه و ایجاد جنگ و اختلاف میان مسلمانان به نیابت از دشمنان را نتیجه گمراهی و فقدان روشنگری برشمردند و گفتند: باید از محافل قرآنی برای روشنگری، استفاده کرد و کسانی که از کشورهای مختلف به این محافل می آیند، باید ملت های خود را ارشاد و آگاه کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه کمک و نصرت الهی منوط به حرکت ملت های اسلامی است و این حرکت در گرو جهاد تبیینی است، خاطر نشان کردند: تردیدی وجود ندارد که «جبهه کفر»، سرانجام در مقابل «جبهه اسلامی مبارز و مجاهد» وادار به عقب نشینی خواهد شد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، شعار سی و سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را «یک کتاب، یک اُمت» خواند و گفت: در این دوره از مسابقات ۱۳۰ نفر در رشته‌های حفظ و قرائت قرآن از ۷۰ کشور شرکت کردند.

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای فاجعه منا به‌ویژه شهدای قرآنی، خاطرنشان کرد: حضور قاریان روشندل از کشورهای مختلف برای نخستین بار، تجلیل از خانواده‌های شهدای قرآنی و شهدای مدافع حرم، فراخوان مقالات و پژوهش‌های قرآنی و برپایی نمایشگاه و محافل قرآنی از جمله فعالیت‌های انجام گرفته در سی و سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است.
نظرات() 

ماجرای جاسوسی همسر خیالی‌ دکتر ظریف +عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-04:51 ب.ظ

طی روزهای اخیر شایعه‌ای مبنی بر جاسوس بودن همسر دوم وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شد که صحت ندارد.

download ماجرای جاسوسی همسر خیالی‌ دکتر ظریف
طی روزهای اخیر شایعه‌ای مبنی بر جاسوس بودن همسر دوم وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شد که صحت ندارد.

**شایعه**

طی روزهای اخیر برخی کانال‌های تلگرامی و صفحات مجازی در اینستاگرام خبر از جاسوسی زن دوم محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دادند.


**واقعیت**
اما واقعیت ماجرا از این قرار است که محمدجواد ظریف اصلا همسر دومی ندارد که بخواهد جاسوس باشد!

اما شایعه پراکنان با سواستفاده در تصویر فوق جای همسر واقعی دکتر ظریف را با آفرین چیت ساز عوض کرده اند.
نظرات() 

دشمن شناسی

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:43 ب.ظ

این دندان ها ی سفید و براق برای احوال پرسی نیست .
 بلكه برای دریدن گلوی مظلومان است 


هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا، 

دستور بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی را صادر کرد .


كه حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند

Image result for ‫هری ترومن‬‎

Image result for ‫بوش پدر‬‎


Image result for ‫دندانهای نتانیا هو در حال عصبانیت‬‎

Image result for ‫دندانهای اوباما در حال عصبانیت‬‎


آیا این ها خون آشام تر از هر جانوری در جهان نیستند ؟؟
از خون ریزی مظلومان خوشحالند. و بهم وعده یاری می دهند .


Image result for ‫داعش ، آمریکا‬‎انسانها را نمی توان از قیافه ظاهریشان شناخت ، بلكه این اندیشه و فكر آنهاست ، كه شخصیت واقعی آنها را به معرض نمایش می گذارد. البته قابل ذكراست ، تا زمانی كه انسانها ثروت و قدرتی در اختیارشان نباشد. شخصیت اصلی خود را نشان نمی دهند و در انزوا زندگی میكنند . ولی به محض اینكه زر و زور به دستشان رسید «خوی انسانی» یا«خوی پلیدحیوانی» خود را به نمایش می گذارند . 
در این وب كه با عنوان «دشمن شناسی » نامگذاری شده است ، سعی خواهد شد تا خوی پلید كسانی را كه دستشان به خون مردم مظلوم و مستضعف جهان آلوده شده به مردم عزیزمان معرفی شوند . 
نظرات() 

شغل عجیب پیرمرد تهرانی

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:21 ب.ظ


ضلع شمال غربی میدان فلسطین در تهران، پیرمرد ۸۴ ساله‌ای با کت و شلواری مندرس روی یک صندلی پلاستیکی، کنار انبوهی از قالب‌های یخ نشسته و منتظر مشتریانی است که قبل از آب شدن یخ‌ها از راه برسند.
ضلع شمال غربی میدان فلسطین در تهران، پیرمرد ۸۴ ساله‌ای با کت و شلواری مندرس روی یک صندلی پلاستیکی، کنار انبوهی از قالب‌های یخ نشسته و منتظر مشتریانی است که قبل از آب شدن یخ‌ها از راه برسند.

روزنامه صبح نو نوشت: ضلع شمال غربی میدان فلسطین در تهران، پیرمرد ۸۴ ساله‌ای با کت و شلواری مندرس روی یک صندلی پلاستیکی، کنار انبوهی از قالب‌های یخ نشسته و منتظر مشتریانی است که قبل از آب شدن یخ‌هایش از راه برسند. ۵۵‌سال می‌شود که آقای قربانعلی چراغعلی هر روز هفت صبح قالب‌های یخ را از ماشین حمل یخ تحویل می‌گیرد و تا زمانی که امید داشته باشد قبل از آب شدن یخ‌هایش آنها را بفروشد.

شغل عجیب پیرمرد تهرانی +عکس

چشم به راه مشتری می‌نشیند. می‌گوید تا قبل از آنکه هر خانه یک یخچال داشته باشد وضعیت خرید و فروش یخ خوب بوده اما الان فروشش خیلی پایین آمده و چون کاری به جز یخ‌فروشی بلد نیست، چاره‌ای ندارد جز آنکه همین کار را ادامه بدهد و با درآمد روزی حدوداً ۱۲ هزار تومان زندگی را سر کند. مش قربان شاید از معدود بازماندگان نسل یخ‌فروشان باشد که در حال حاضر روزی‌اش را از همین راه به دست می‌آورد. سراغش رفتیم تا دقایقی را با این مرد خوش‌قلب که هیچ چشم‌داشتی از مردم و از روزگار ندارد، هم‌کلام شویم.
به سال‌ها قبل برمی‌گردد؛ زمانی که هنوز جوان بوده و برای آنکه بتواند روزی حلال به دست آورد با برادرش از تویسرکان ملایر راهی تهران می‌شوند. حالا از آن دوران ۶۰ سال می‌گذرد و می‌گوید: «وقتی با برادرم به تهران آمدیم ابتدا کارگری ساختمان می‌کردم اما برادرم وارد کار یخ‌فروشی شده بود. چند سال بعدش به من گفت وارد کار یخ‌فروشی شوم. من هم قبول کردم.
آن زمان او دو دکه یخ‌فروشی داشت که با هم آن را می‌گرداندیم و خدا را شکر بد هم نبود. ۱۵ سال پیش برادرم فوت کرد. بعد از ۴۰ سال کار کردن، سهم برادرم را هم خریدم و خودم به‌تنهایی یخ‌فروشی کردم.» قربانعلی الان بعد از ۵۵ سال یخ‌فروشی ۸۴ سال دارد و هنوز هم برای امرار معاش مجبور است کار کند؛ کاری که دیگر از سکه افتاده. او می‌گوید: «تا قبل از آنکه در هر خانه‌ای یخچال پیدا شود، همه یخ می‌خریدند. ما هم وضع کارمان به همین دلیل خوب بود اما الان خیلی وضع بازار یخ‌فروشی بد شده است.» 
 
روزی صد قالب یخ می‌فروختم اما الان...
از مشتریانش که می‌پرسیم می‌گوید: «بیشتر کسانی‌اند که دارو می‌خرند و باید در همان لحظه کنار یخ نگهداری کنند. در کلمن آنها یخ می‌ریزم و دارویشان را کنارش می‌گذارم. بعضی برنامه‌ها و جشن‌ها هم هستند که نیاز است بعضی اجناسشان را کنار یخ بگذارند. دانشجویان هم زمانی که می‌خواهند اردو یا مسافرت‌های دسته‌جمعی بروند، یخ لازم دارند. کلینیک‌های پزشکی، هتل‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین کسانی که به بهشت زهرا می‌روند به اینجا می‌آیند و یخ می‌خرند اما بازار فروش یخ خوب نیست. زمانی می‌شد در روز صد قالب یخ می‌فروختم اما الان به روزی ۲-۳ قالب رسیده است.»
 
خیلی‌ها آمدند، وعده دادند، عکس گرفتند و رفتند
در همین زمان خانمی با کلمن می‌آید تا روی داروهایش یخ بریزد. مش قربان هم دست‌به‌کار می‌شود و با میله آهنی یخ‌شکنش به جان یکی از قالب‌های یخ می‌افتد، آن را چند تکه می‌کند و داخل کلمن می‌اندازد. می‌گوید ۲هزار تومان می‌شود اما آن خانم می‌گوید بیشتر از هزار تومان نمی‌دهد و می‌رود...
در همین زمان مش قربان می‌گوید: «می‌بینید که کار من چطور است! مردم به این چیزها هم زورشان می‌آید پول بدهند. الان من قالب‌های یخ را دانه‌ای ۴۵۰۰ تومان می‌خرم و نهایت هزار تومان بالاتر می‌توانم بفروشم که باز هم همین قالب‌ها به فروش نمی‌روند.» نه گلایه از کسی دارد و نه انتظار از کسی؛ اما اینکه یک‌سری می‌آیند و به او وعده کمک می‌دهند و بعد می‌روند، ناراحتش می‌کند: «شده بارها و بارها مسوولان آمده‌اند وضعیت کار من را دیده‌اند. حتی به من گفته‌اند کمکت می‌کنیم تا دیگر با این سن و سال مجبور نباشی کنار خیابان یخ بفروشی اما همین که از من جدا شدند دیگر خبری از آنان نشده است. حتی آقای حداد عادل به من گفت کمکم می‌کند و دکه برایم می‌گیرد اما چند سال از آن ماجرا می‌گذرد و هنوز خبری نیست. از خیلی جاها آمدند و با من حرف زدند، عکس انداختند و رفتند... هیچ‌کس کاری نکرد که تغییری در زندگی من ایجاد شود. یک بار خانمی آمد و با من صحبت کرد و دستش درد نکند، دم عید که شد به من صد هزار تومان عیدی داد. به جز او واقعاً کسی به من کمکی نکرده. البته بگویم من به کمک هیچ‌کس احتیاج ندارم، روزی دست خداست. تا الان توانسته‌ام با همین کار زندگی‌ام را بچرخانم و ان‌شاالله باز هم می‌توانم.»
 
درآمدم صرف یخ‌هایی می‌شود که آب می‌شوند
درآمدش خیلی بالا نیست. حتی می‌گوید بعضی وقت‌ها به ماهی ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد: «خدا را شکر قدیم‌ها، همان زمان‌ها که مشتری برای یخ خوب بود، توانستم یک خانه خیلی کوچک در هفت چنار بخرم و نیاز نیست که دیگر اجاره بدهم.
در این روزها هم نهایت شاید روزی ۱۲هزار تومان بفروشم که خیلی از این درآمدم بابت بدهی و یخ‌هایی می‌رود که آب می‌شوند.» کاغذی از جیبش بیرون می‌آورد که روی آن لیست بدهی‌اش نوشته شده که جمع آن یک میلیون تومان است: «الان با این بازار خرابی که می‌بینید یک میلیون تومان هم بدهکارم که باید آن را تسویه کنم. با این سن که دیگر کاری از دستم برنمی‌آید.»
 
خدا سلامتی بدهد؛ کمک نمی‌خواهم
دو دختر و دو پسر دارد که همه آنان را سر و سامان داده اما همسرش بیمار است و نگران حال اوست: «چهار فرزند دارم. یکی از پسرانم در کار سیم‌کشی برق است و پسر دیگر، کارهای ساختمانی می‌کند. اما الان که ساخت و ساز خوابیده اوضاع آنان هم چندان خوب نیست. دخترانم هم ازدواج کرده‌اند و الان صاحب چند نوه‌ام. متاسفانه همسرم ناراحتی قلبی دارد و یک بار هم سکته کرده. الان هم ریه‌هایش مشکل دارند... خیلی مریض است. خدا سلامتی بدهد، اصلاً کمک نمی‌خواهم. همین که روزی‌ام از این راه برسد، برایم کافی است.»
 
یخ‌هایی که خریدار ندارند و آب می‌شوند
یخ‌های مش قربان زیر آفتاب آب می‌شوند و قطره قطره یخ‌های آب‌شده از آنها سرازیرند. او در طول روز آب شدن سرمایه کوچکش را می‌بیند اما چاره‌ای جز نگاه کردن ندارد.
او حتی دکه‌ای داشته که شهرداری جمع کرده است و الان هم هر چند وقت یک‌بار از او ایراد می‌گیرند که همین چند قالب یخ را هم نباید در آن محدوده بگذارد؛ «شهرداری دکه‌ام را برده، ۲۵ جعبه نوشابه‌ام را برده، یخچالی که یخ‌هایم را در آنجا نگهداری می‌کردم برده... گلایه ندارم، آنان هم مسوولیت دارند اما من هم، نه سواد دارم نه توان کار کردن؛ چه کنم؟» می‌خندد و می‌گوید با تمام این حرف‌ها با هم کنار می‌آییم...


نظرات() 

شانس احمدی‌نژاد در انتخابات 96 صددرصد است/ هیچ کس در پاک‌دستی به او نمی‌رسد

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:15 ب.ظ

حسینیان:
روح الله حسینیان می‌گوید اگر شخص احمدی نژاد تخلفات مالی داشت تا حالا پوست از سرش کنده بودند.
صراط: روح الله حسینیان عضو شاخص جبهه پایداری می‌گوید تعداد نمایندگان راه یافته از طیف متبوعش به مجلس دهم در شرایطی که برخی محافظه‌کارهای اصولگرا هم رای نیاوردند، «غنیمت» است.

از او که درباره احمدی‌نژاد می پرسیم از شانس صددرصدی رییس دولت سابق برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 96 می‌گوید و معتقد است شورای نگهبان قطعا او را تایید صلاحیت می‌کند. او نمی پذیرد که برخی فسادهای اطرافیان احمدی‌نژاد بر موفقیت‌های دولتش سایه افکنده است.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با روح الله حسینیان عضو شاخص جبهه پایداری را در ادامه بخوانید؛

***

به عنوان یک عضو جبهه پایداری تحلیل‌تان از اینکه تعداد نمایندگان این جبهه در مجلس دهم کاهش یافته چیست؟ چرا طیف شما که قریب به 70 کرسی در مجلس نهم داشت در مجلس دهم به کمتر از 30 نفر رسید؟
انتقال قدرت امری طبیعی است و همواره پیش می‌آید. داشتن 30 یا 40 نیرو جبهه پایداری در مجلس دهم غنیمت است، همانطور که همه اصولگرایان تعداشان و اراء شان کم شده است ما نیز تعداد نیروهایمان کم شد ولی به نسبت این تعداد خیلی هم کم نیست.

برخی جبهه پایداری را تندرو می‌خوانند و اظهارات برخی نمایندگان این طیف همچون آقایان کوچک‌زاده و رسایی را نمونه این تندروی‌ها می‌دانند. این موضوع را قبول دارید؟ می‌توانید چند نمونه از خردگرایی در مورد طیف پایداری نام ببرید که دیگر اصولگرایان را نیز قانع کرده باشد؟

اگر چنین حرف و نظریه‌ای درست بود باید محافظه کارهای جناح اصولگرا در انتخابات اخیر رای می‌آوردند. ما دیگر محافظه کارتر از آقای حدادعادل که در جریان اصولگرایی نداریم، پس چرا او رای نیاورد؟ اگر مقصر تندروهای جبهه پایداری هستند، پس چرا کندروهای جریان اصولگرایی نیز رای نیاوردند؟ البته در برخی شهرستانها همانند مشهد تندروها و اعضای جبهه پایداری رای آوردند. ما نمی‌توانیم یک قاعده کلی برای جریان انتخابات در نظر بگیریم و طبق آن نظریه پردازی کرده و نتیجه گیری داشته باشیم. جبهه پایداری خود را عین خرد می‌داند؛ دفاع کردن ار ارزش‌ها، انقلاب، عزت ملی و منافع کشور عین خرد است. دفاع کردن در مقابل دشمنی که با رفتارهایش در جریان برجام نشان داد حق با اعضای جبهه پایداری است، عین خرد بود.

برخی شکست اصولگرایان در انتخابات اخیر را به دلیل سهم خواهی زیاد جبهه پایداری و دوستان شما می‌دانند، این را قبول دارید؟
این حرف غیرخردمندانه‌ای است. اگر اینگونه بود پس نباید هیچ فرد تندروی در انتخابات مجلس دهم رای می‌آورد. یا حتی اگر این حرف درست بود پس باید همه محافظه کاران جریان اصولگرایی رای می‌اوردند.

برای بازگشت به قدرت و رای آوری از سوی مردم درانتخابات بعد چه برنامه ای دارید؟ نامزدهای احتمالی مورد حمایت شما برای انتخابات ریاست جمهوری چه کسانی هستند؟
قطعا اصولگرایان بیکار نمی‌نشینند و از باب تکلیف شرعی هم که شده باشد برای دفاع از ارزش‌ها، استکبارستیزی و دفاع از آرمان‌های امام در صحنه می‌مانند و تلاش می کنند ابزار و امکاناتی برای اجرایی شدن این ارزش‌ها داشته باشند.

برای انتخابات ریاست جمهوری بعد هم من از احمدی‌نژاد حمایت می کنم و اعتقاد دارم فقط احمدی‌نژاد می‌تواند برنده انتخابات ریاست جمهوری آینده باشد. هرچه هم دیگران بخواهند دخالت کنند و وی را تخریب کنند فقط خودشان را خراب می کنند.

شانس پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری را چنددرصد می‌بینید؟
شانس احمدی نژاد را صددرصد می‌بینم.

اصلا شورای نگهبان وی را تایید صلاحیت می کند؟ برخی همچون آقای مصباحی مقدم بر این باورند که پس از ماجرای 11 روز خانه نشینی، او دیگر شانسی برای تایید صلاحیت ندارد.
احمدی‌نژاد صددرصد توسط شورای نگبهان تایید صلاحیت می شود، دلیلی برای رد صلاحیتش وجود ندارد. احمدی نژاد 8 سال به این کشور و مردم خدمت کرد و تحولات بزرگی ایجاد کرد و عظمت ایران را به جهانیان نشان داد. در مقابل استکبار جهانی ایستاد و  سینه سپر کرد و از ایران اسلامی دفاع کرد. احمدی نژاد فاصله حکومت و مردم را کم کرد .

اما تخلفات مالی گسترده‌ای که در دولت نهم و دهم انجام شد.
احمدی‌نژاد یک ریال تخلفات مالی نداشت. اگر شخص احمدی نژاد تخلفات مالی داشت تا حالا پوست از سرش کنده بودند. احمدی‌نژاد پاک دست بود و هیچ کس در پاک دستی به وی نمی‌رسد.

پرونده بابک زنجانی نمونه‌ای از فسادهای مالی‌ای است که با تصمیمات دولت احمدی‌نژاد انجام شد، این را نیز انکار می‌کنید؟

بابک زنجانی ربطی به دولت احمدی‌نژاد نداشت، آیا بابک زنجانی به ستاد احمدی‌نژاد کمک کرد؟ آیا با ستاد احمدی‌نژاد ارتباط داشت یا اینکه پولهایش برای ستاد دیگر آقایان خرج شد؟

در هر حکومتی احتمال تخلف عده ای وجود دارد و اگر دولت در مقابل تخلفات مالی که انجام شود سکوت کند آن دولت متهم نیست. مگر بابک زنجانی جز وزراء بوده است که تخلف وی را به دولت احمدی‌نژاد ربط دهیم؟ همه کارمند دولت هستند و اگر یک کارمند تخلفی انجام دهد، این ربطی به دولت ندارد.

به هر حال این تخلفات در زمان دولت وی انجام شده است یا نظارت دستگاههای نظارتی دولتی کم بوده یا نظارت مجلس شورای اسلامی.
نه ربطی به نظارت مجلس دارد نه ربطی به دستگاه‌های نظارتی دیگر! اینگونه تخلفات در همه دولت ها وجود دارد، فقط باید موضع دولت را در برابر متخلفین ببینیم که چگونه است. موضع دولت می تواند در مقابل این تخلفات موضع حمایتی باشد یا موضع ایستادن مقابل این تخلفات.

آینده طیفی از جبهه پایداری که در مجلس دهم حضور دارند را چگونه پیش بینی می کنید؟ کم تعداد شدن طیف شما می‌تواند این افراد را از مواضع تندروی به سمت متعادل‌تری سوق دهد؟

رهبری فرمودند که از واژه تندرو استفاده نکنید، اگر کسی از ارزش‌ها جدی دفاع کند، آیا تندرو محسوب می شود؟ اگر برای منافع کشور دل بسوزاند و از استقلال کشور حمایت کند، تندرو به حساب می آید؟ اگر اینها را مصادیق تندرویی می دانید، بله همه ما تندرو هستیم و تندرو نیز عمل می کنیم.

این اقایان هم منتقد دولت خواهند بود؟
قطعا این افراد منتقد دولت خواهند بود زیرا جهان بینی نیروهای متدین و انقلابی با جهان بینی این دولت متفاوت است.

بعد از مجلس به چه کاری مشغول می شوید؟
مرکز اسناد انقلاب اسلامی خواهم بود و برنامه ای فرهنگی گسترده ای دارم که در آینده بیشتر در مورد انها می شنوید.

نظرات() 

اینجا آخر ایران است +تصاویر

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:10 ب.ظ


برخی از روستاهای کهگیلویه و بویراحمد از امکانات اولیه شامل راه ارتباطی مناسب، بهداشت و آب شرب سالم محروم هستند به طوری که بنا به گفته اهالی کمتر سالی بوده که به دلیل نبود امکانات زنان باردار و افراد بیمار داری فانی را وداع نگفته باشند.
صراط: جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی در کهگیلویه و بویراحمد از منطقه دیدنی اما محروم «دلی مهتاب» بخش دیشموک دیدن کردند در این دیدار اهالی روستاهای «دلی مهتاب»، «تنگ دیوون»، «تنگ نهل اشکنان»، «آب چاتی»، «دم تنگ مهلاب»، «بمونی مهلاب»، «آئینه بازار»، «تلخه زار»، «آب زالو» و «آب تی» به بیان مشکلات خود پرداختند.

به گزارش تسنیم، محور ارتباطی به این روستا‌ها از «شهدالی مارگون بویراحمد» آغاز و انتهای آن به «دیشموک» می‌رسد که البته محور ارتباطی بسیار سخت گذر و فاقد هرگونه استانداردهای ارتباطی است.

اینجا آخر ایران است +تصاویر

روستانشنیان تنها از شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد بخاطر احداث شبکه‌های برق که در یک‌ساله گذشته صورت گرفته بطور ویژه تقدیر کردند.

نبود محورهای ارتباطی مناسب، نبود آب شرب سالم، نداشتن نداشتن سوخت و نبود فضای آموزشی و بهداشتی از مهم‌ترین مشکلات روستانشینان بود.

آنان از فوت خانمی صحبت کردند که هفته گذشته بدلیل نبود امکانات ارتباطی و بهداشتی دچار مغز مرگی شد و اعضایش را اهداء کردند.

اینجا آخر ایران است +تصاویر

نبود فضای آموزشی و آب شرب سالم از دیگر دغدغه‌هایی بود که روستانشینان می‌‎گفتند دستگاه‌های مرتبط با این مشکلات هیچگاه به این روستا‌ها سرکشی نکرده‌اند.

آنان می‌گفتند که «دارو» برای مقابله با سرماخوردگی هم در این روستا‌ها یافت نمی‌شود و روستانشینان با استفاده از داروهای محلی و در برخی اوقات از داروهایی که در شهرهای اطراف تهیه می‌شود استفاده می‌کنند.

روستانشینان «دلی مهتاب» دیشموک از نبود محور ارتباطی بشدت گله‌مند بودند و می‌گفتند که در مرز بین «دیشموک و جاورده» تنها نیاز به احداث یک کیلومتر محور ارتباطی است که می‌تواند فاصله پنج ساعته را به یکساعت کاهش دهد اما نه از اداره کل امور عشایر و نه از اداره کل راه و شهرسازی خبری نیست.

روستانشینان از فشار‌ها و برخوردهای سختگیرانه ماموران «منابع طبیعی» هم اظهار نگرانی می‌کردند و می‌گفتند که ماموران منابع طبیعی اجازه استفاده از «وردهای» اجدادیمان را نمی‌دهند و ما هرچه مراجعه می‌کنیم تا نتیجه‌ای حاصل شود بی‌فایده است.

آنان می‌گفتند که لوله‌های انتقال آب شربشان توسط خودشان تامین شده و بهسازی چشمه‌ها با مشارکت روستانشینان انجام می‌شود و خبری از آب و فاضلاب روستایی و امور عشایری نیست.

نبود فضای آموزشی مانند کانکس سبب راه رفتن کیلومتر‌ها دانش آموز کلاس اولی و دومی شده بود و مادری از مادران دانش آموزان این روستا‌ها می‌گفت که بدلیل حجم انبوده جنگل و وجود جانوران درنده، استرس‌ها و اضطراب‌ها برای تحصیل فرزندانمان تمام نشدنی است.

تنها یکدستگاه بیل مکانیکی در گردنه‌ای از این روستا‌ها درحال کار بود که متعلق به اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد است.

اینجا آخر ایران است +تصاویر

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد از احداث شبکه برق فشار متوسط بطول 13 کیلومتر از روستای «شهدالی مارگون بویراحمد» بسمت «دلی مهتاب کهگیلویه» خبرداد.

داود راهزادی گفت: طول شبکه فشار ضعیف حدود 2 کیلومتر و اعتبار پیش بینی شده برای احداث شبکه برق در این روستا‌ها بالغ بر 17 میلیارد ریال است.

وی تعداد ترانسفورماتور نصب شده برای برقرسانی به روستاهای «دلی مهتاب دیشموک» را 12 دستگاه عنوان کرد و افزود: پیشرفت فیزیکی این پروژه 70 درصد بوده که تلاش می‌کنیم در 3 ماهه اخیر آن را به اتمام برسانیم.

راهزادی، برقرسانی به تمامی روستا‌ها را در هرنقطه‌ای از کهگیلویه و بویراحمد ضروری خواند و اظهار داشت: خدمات رسانی به مردم باید برای مسوولان افتخار باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این دیدار‌ها از نبود برخی خدمات لازم اظهار نگرانی کرد.

«فتاح محمدی» گفت: البته خدمات شایسته‌ای از سوی نظام جمهوری اسلامی به مردم شده اما شدت خدمات رسانی در دولت تدبیر و امید باید دوچندان شود.

وی با بررسی برخی مشکلات و دغدغه‌های روستانشینان «دلی مهتاب دیشموک»، قول داد تمامی همکاری‌های لازم برای رفع دغدغه‌های آنان را بکار گیرد.

«منطقه دلی مهتاب دیشموک» از اماکن بسیار زیبا و بکر در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود که فاقد محور ارتباطی مناسب بوده و از سویی بناب گفته اهالی، تنها خدمت ارائه شده به آنان احداث شبکه‌های برق است.جمعیت این روستا‌ها حدود 300 نفر بوده که شغل آن‌ها دامداری است.

نظرات() 

تصاویر/ پس روی دریای خزر

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:07 ب.ظ

نماینده تهران مدافع حرم می‌شود +عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:05 ب.ظ


اسماعیل کوثری نماینده سابق مجلس در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای آینده چیست گفت: به عنوان رزمنده به سوریه می روم.
صراط: اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در دوره هشتم و نهم شورای مجلس شورای اسلامی که نتوانست رای لازم برای حضور در مجلس دهم را کسب کند در گفت و گو با یک مجله اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای دوران بعد از نمایندگی  تان در مجلس چیست، این طور پاسخ داد: به عنوان یک رزمنده عادی به سوریه می روم. 

نماینده مجلسی که مدافع حرم می شود

به گزارش فردا، او در پاسخ به این سوال که به عنوان نیروی مستشاری به سوریه خواهید رفت تاکید کرده است که به عنوان رزمنده عادی عازم سوریه خواهد شد.

او که در زمان جنگ به حاج محمد کوثری معروف بود از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۷۹ به مدت ۱۶ سال فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله سپاه بود و در عملیات‌های مهم چون کربلای ۵، والفجر ۸ و مرصاد مسئولیت داشته است . 
نظرات() 

روستایی‌باخانه‌هایی‌ازبطری‌پلاستیکی+عکس

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-03:00 ب.ظ

download روستایی با خانه‌هایی از بطری پلاستیکی

به گزارش جمهوریت به نقل از مجله مهر پلاستیک‌ها همیشه یکی از دغدغه‌های زیست‌محیطی بوده‌اند و به خاطر اینکه در طبیعت جذب نمی‌شوند، ناچار فقط می‌توان آنها را بازیافت کرد. حالا پروژه‌ای  در یکی از روستاهای پاناما در حال اجراست که در آن راه‌حلی جدید برای بازیافت بطری‌های پلاستیکی به کار گرفته‌اند. «ساختن خانه‌ها از بطری‌های پلاستیکی» یک ایده خلاقانه برای غرق نشدن در حجم انبوه این زباله‌های تجزیه‌ناپذیر است. در حال حاضر پروژه‌ای در این روستای ۸۳هکتاری در «بکس دلم ترو»ی پاناما در حال اجراست که در آینده‌ای نه چندان دور تمام خانه‌های آن با بطری ساخته خواهند شد.

در این روستا ۱۲۰ خانه در ابعاد و سایزهای مختلف ساخته خواهد شد که بطری‌های پلاستیکی اصلی‌ترین مصالح آن به حساب می‌آیند. طریقه ساخت این خانه‌ها هم به شکلی است که بعد از پی‌ریزی، دیوارها را با بطری پلاستیکی پر می‌کنند. و بعد از اینجا نوبت به لوله‌کشی و برق‌کشی می‌رسد و بعد از آن هم نمای خانه‌ها را بتن‌کشی می‌کنند. درواقع وقتی ساخت خانه تمام می‌شود، هیچکس باور نمی‌کند که دیوارهای این خانه با بطری‌های پلاستیکی پر شده است. البته این سیستم خانه‌سازی باعث می‌شود خانه معمولا ۱۷ درجه سردتر از فضای بیرون باشد.

ایده اصلی این کار از «رابرت بزو»ی کانادایی است که تا به حال پروژه های زیست محیطی زیادی را اجرا کرده است. او از سال ۲۰۱۲ فعالیت های بازیافتی خود را شروع و در این مدت حجم زیادی از این بطری ها را جمع آوری می کند و به دنبال راه حلی برای استفاده از این بطری ها می افتد. اولین خانه پلاستیکی سال گذشته با بیش از ده هزار بطری ساخته شد. خانه بعدی انتظار می رود که بزرگتر باشد و در نتیجه به بطری‌های بیشتری نیاز داشته باشد. این پروژه در سه مرحله در حال اجراست که فاز دوم آن از امسال آغاز شده است.

در هر ثانیه در جهان ۲۲هزار بطری پلاستیکی دور ریخته می‌شود. این پروژه شاید روش مناسبی برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی این زباله‌ها باشد.

نظرات() 

جزئیات انفجار صبح امروز در تهرانپارس

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-02:52 ب.ظ

جزئیات انفجار صبح امروز در تهرانپارسفرمانده انتظامی تهران بزرگ با تکذیب وقوع بمب‌گذاری در محله تهرانپارس تهران اعلام کرد که انفجار صبح امروز در این منطقه در پی انفجار مواد محترقه دست‌ساز بوده است.

سردار ساجدی‌نیا دراین‌باره گفت:‌ در ساعت 10:12 صبح امروز انفجاری در محدوده منطقه تهرانپارس، در شرق تهران اتفاق افتاد که بلافاصله نیروهای پلیس و واحدهای امدادی در محل حاضر شدند و پس از بررسی مشخص شد جوان 25 ساله ای که مشغول جمع آوری مواد بازیافتی سطل زباله بود، متوجه بسته ای شده و قصد بیرون آوردن آن را داشت اما ناگهان بسته مذکور منفجر و به مجروحیت جوان از ناحیه دست و صورت منجر شده است.

وی با بیان اینکه به دنبال این موضوع کارشناسان چک و خنثی سازی پلیس، بلافاصله در محل حاضر و نسبت به بررسی حادثه اقدام کردند، گفت: در بررسی های فنی مشخص شد مواد استفاده شده شامل مواد محترقه دست ساز بوده و هیچ گونه اثری از وجود مواد منفجره در بسته مذکور دیده نمی شود.

رییس پلیس تهران بزرگ با توصیه به شهروندان در خصوص عدم نگهداری مواد محترقه و خطرساز در منزل، گفت: شهروندان در نظر داشته باشند که نگهداری مواد محترقه، خطرناک بوده و امکان بروز حادثه در هر لحظه وجود دارد و بر همین اساس از شهروندان درخواست می شود در صورت وجود مواد محترقه در منزل و محل کار، موارد را به مرکز فوریت های پلیسی 110 اطلاع دهند تا مأموران چک و خنثی سازی پلیس پایتخت نسبت به جمع آوری آن اقدام کنند.

نظرات() 

چه نیازی به نوشتن به زبان مادری؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-12:49 ق.ظ

http://s6.picofile.com/file/8251559476/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86.jpg

سرانجام تالشی را چگونه خواهیم نوشت؟

نویسنده : رضا نعمتی کرفکوهی

بنام خداوند جان و خرد

پیش گفتار: ضمن پوزش از دوستان غیر تالش زبانم در دنیای مجازی در این پست قصد براین است که در اولین پست این وبلاگ در سال 95 به مسایل و موارد فرهنگی بومی ومنطقه ای اختصاص یابد. به ادبیات و زبان مادری ما "تالشی" پرداخته شود. ماگرچه در تقویم خود روزی به نام زبان مادری داریم ولی داشتن و صرفاً یادآوری مختصر و پردازش محدود به زبان مادری آن هم در یک روز راه نجات زبان مادری از اضمحلال اش را نمی تواند در پی داشته باشد. بسیاری از زبانهای قومی ایرانی از جمله زبان کهن تالشی در حال حاضر در خطر نابودی قرار دارند. متأسفانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی  با تدریس زبانهای مادری موافقت نکرده است.شاید نطر این مؤسسه براین بوده که با این کار زبان ملی  ما  تحت الشعاع زبانهای محلی و قومی قرار می گیرد. یا مسایلی از قبیل قومیت گرایی و جدایی طلبی سیاسی  را در پی داشته باشد. ولی هر دوی این نظر و ایده اندیشه ی باطلی است که شاید این فرهنگستان خدای ناکرده آن را در سر داشته باشد. چرا که اساساً زبانهای قومی در ایران بزرگترین پشتوانه و مدافع زبان ملی ما فارسی هستند و فرهنگستان زبان فارسی باید بداند وبراین موضوع واقف باشد که زبان ملی ما برای جایگزین نمودن واژه های وارداتی باید دست نیازش را به سوی سایر زبانهای ایرانی که به زبان اقوام ایرانی معروف اند دراز نماید. نابودی زبانهای قومی از سویی و از سویی دیگر تعصبات ضد فرهنگ و القاب و اسامی عربی در میان توده مردم نهایتاَ منجر به این خواهد شدکه لجوجانه از ورود عناوین لاتین استقبال گردد و در سر درب های اماکن تجاری و فنی و حتی فرهنگی کشور این اسامی ها جلوه نمایی کنند.نیز فرهنگستان زبان و ادب فارسی بر این موضوع نیز باید واقف باشد که تهدید زبانهای  اقوام ایرانی و نابودی آن توسط "زبان فارسی" هرگز برای زبان ملی ما پیروزی و موفقیت به ارمغان نخواهد آورد به جز خراب کردن پلهای پشت سر خود. این است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی باید هرچه سریعتر با تدابیر و راه حلهای منطقی نه فقط مدافع خشک و خالی زبان فارسی باشد بلکه باید از تمامی زبانهای ایرانی محافظت و از نابودی آنان جلوگیری نماید تا بتواند از زبان شیرین فارسی که حقاً زبان مناسبی در سطح ملی ماست مراقبت نماید


http://s7.picofile.com/file/8251554834/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C.jpg


گفتار یک: 

چه نیازی به نوشتن به زبان مادری؟

هرقومی که در فرهنگ درونی خود موسیقی دارد لاجرم شعر هم خواهد داشت. چراکه شعر همواره با موسیقی همراه است و چون شعر دارد و سروده وسایر نوشته ها ، حتماً بایستی اشعار و سروده ها و مطالب خود را بر سطوحی بنویسد و یاداشت نماید تا هم خودش به وقتش آن را بخواند و هم  به دیگران ارائه نماید .

بنابراین نمیتواند یک قوم که دارای زبان گفتاری است فاقد زبان نوشتاری باشد. افراد آن قوم باید بتوانند اشعار و نوشته های نخبگان خود را  به صورت مکتوب در دست داشته باشند و به راحتی بخوانند . 

وقتی که صحبت از زبان مکتوب به میان می آید بنابر این برای صحیح خواندن و صحیح نوشتن به آموزش آیین نگارش زبان خود نیاز پیدا می کنند.

چگونه یک فارس زبان که زبان مادری اش از روز نخست فارسی بوده باز به آموزش زبان فارسی و آشنا شدن با دستورات زبان فارسی مثل سایر افراد اجتماع نیاز دارد؟ یک کودک تالش زبان و غیره نیز همین نیاز را درخود دارد و برای رفع این نیاز به آموزش زبان مادری خود نیازمند است تا الفبای زبان خود را بشناسد.

چرا که مهمترین عامل بازدارنگی هر زبانی از خطر اضمحلال ، نوشتن به آن زبان خواهد بود. با خواندن و نوشتن،گفتن و شنیدن است که یک زبان و یک فرهنگ کلامی "تاب ایستادن" و "توان ماندگاری"در برابر هجمه های فرهنگ بیگانه را به خود میگیرد.

(دراین پست بنا براین است که با گفتارهای کوتاه و نکته به نکته و بدون طول و تفصیل دادن مطلب، از خستگی مطالعه ی دوستان جلوگیری بعمل آید )

ادامه مطلب در گفتار دوم.

در گفتارهای بعدی به بررسی طرح های چگونگی نگارش به زبان تالشی و همچنین  نقدو بررسی الفبای تدوین شده توسط مؤسسه تالش شناسی پرداخته خواهد شد.

[ دوشنبه 30 فروردین 1395 ] [ رضا نعمتی کرفکوهی( آفتاوه دیمه) ]

نظرات() 

هویت‌گرایی گفتمان غالب انتخابات در آذربایجان

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-12:44 ق.ظ

قاطعانه می‌توان گفت در سراسر تاریخ معاصر ایران، آذربایجان دارای نقشی ممتاز و پیشرو در بلوغ جامعه مدنی ایران و ایجاد فضای دموكراتیك در كشور بوده است. و در حال حاضر نیز شاهد پایه‌ریزی گفتمانی جدید، مسالمت‌آمیز و دموكراتیك در این منطقه هستیم و آن گفتمان هویت‌گرایی به منظور احقاق حقوق هویتی مردم منطقه است.
انتخابات

یول‌پرس – هادی افتخاری: انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی به پایان رسید که نیروهای حامی دولت (اصلاح‌طلبان و میانه‌روها) و اصول‌گرایان منتقد دولت رقابتی جدی برای کسب کرسی‌های بهارستان داشتند.

این در حالی است که نتایج کلی انتخابات در شهرهای آذربایجان بیانگر واقعیت انکار ناپذیری است و آن بی‌تفاوتی نسبی مردم مناطق ترک‌نشین به این دو گفتمان سنتی مرکزگرا است.

در واقع رفتار انتخاباتی شهروندان ترک دو کلان‌شهر آذربایجان یعنی تبریز و اورمیه و عدم رای‌آوری مطلق هیچ کدام از دو لیست ارائه شده توسط نیروهای اصول‌گرا و اصلاح‌طلب (برخلاف سایر شهرهای بزرگ ایران که اغلب یکی از این دو لیست فاتح نهایی انتخابات بود) نشان می‌دهد که معیارهای ارائه شده توسط این دو گفتمان به تنهایی جذابیت خاصی برای آذربایجانیان نداشته و رای دهنده ترک فاکتورهای دیگری را مدنظر دارد که در ظرف اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی نمی‌گنجد. مطالبات هویتی و اجرای اصول مغفول مانده قانون اساسی در مورد حقوق اقوام بی‌شک تبدیل به معیار اصلی سنجش کاندیداها از طرف رای دهنده آذربایجانی گشته است.

قاطعانه می‌توان گفت در سراسر تاریخ معاصر ایران، آذربایجان دارای نقشی ممتاز و پیشرو در بلوغ جامعه مدنی ایران و ایجاد فضای دموکراتیک در کشور بوده است. و در حال حاضر نیز شاهد پایه‌ریزی گفتمانی جدید، مسالمت‌آمیز و دموکراتیک در این منطقه هستیم و آن گفتمان هویت‌گرایی به منظور احقاق حقوق هویتی مردم منطقه است.

حال با توجه به مقبولیت گسترده این جریان فکری در میان آذربایجانیان به نظر می‌رسد فعالین سیاسی منتسب به این گفتمان در دوره‌های آتی خود با معرفی کاندیداهای منتسب به جریان هویت‌گرایی، به طور رسمی‌تری وارد گود رقابت در آذربایجان شوند و به طور کامل استقلال این جریان سیاسی را ثابت کنند. به طوری‌که معیارهای مطرح شده توسط کاندیدای معرفی شده کاملا مستقل از معیارهای دو گفتمان سنتی کشور باشد.
امید است در آینده‌ای نزدیک با تبیین معیارهای مشخص و تعریف شده توسط هویت‌گرایان شاهد بلوغ کامل این نوع تفکر در جامعه مدنی ایران باشیم.

نظرات() 

اصلاحات و منافع غرب آذربایجان؛ شکافی که عمیق‌تر می‌شود

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-12:39 ق.ظ


مردم اورمیه بی‌توجه به لیست اصلاح‌طلبان و با پاسخ مثبت به گفتمان "هویت‌گرایی"، با درکی صحیح و تحسین‌آمیز از وضعیت منطقه و آینده‌نگری استراتژیک، از دو کاندیدای مدافع منافع غرب آذربایجان حمایت و با رای قاطعی آنها را راهی مجلس دهم نمودند. و در این میان رای بسیار پایین نامزد مورد حمایت جریان اصلاح‌طلبی خود گویای بسیاری از حقایق است.

gap

یول‌پرس – رضا اصغری: اصلاح‌طلبی به عنوان یک اندیشه و مکتب سیاسی گرچه در بسیاری از نقاط کشور به سبب شعارها و موضع‌گیری‌های خاص و لیبرال‌گونه خود مورد توجه برخی از اقشار جامعه قرار گرفته و با اقبال عمومی نسبتا مناسبی مواجه شده است، اما بازی ناشیانه طرفداران و سردمداران این تفکر در میدان سیاست غرب آذربایجان روز به روز از محبوبیت آن در این منطقه کاسته و می‌رود تا سطح مقبولیت عمومی اصلاح‌طلبی در میان لایه‌های مختلف جامعه را به سوی صفر سوق دهد، چراکه مقبولیت و محبوبیت یک اندیشه سیاسی حاصل فاکتورهای مختلفی است که متاسفانه اتاق فکر اصلاح‌طلبی در اورمیه با چشم‌پوشی از این فاکتورها، در برهه‌ای حساس نظیر انتخابات مجلس مواضعی بر خلاف مواضع مردم آذربایجان اتخاذ نمود و به جای قرار گرفتن در نزد مردم دقیقا مقابل آنها و منافعشان قرار گرفت.

۴_۷۹۸۲۳۹۸۹۲۶۶۷۶۲۹۹۸۵
رضا اصغری

مرکزگرایی، وابستگی کامل به اتاق فکر تهران و عدم استقلال در تصمیم و عمل از جمله ضعف‌ها و ایراداتی است که منجر به شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه شهرستان اورمیه شد و این بلوک سیاسی اندک اعتماد موجود در نزد اذهان عمومی منطقه را نیز با اشتباهات فاحش خود از دست داد.

عدم درک درست از رخدادهای تاریخ معاصر غرب آذربایجان و فعالیت گروهک‌های تروریستی و ضدانقلاب در مرزهای استان، نادیده‌گرفتن اهداف و نیات شوم این گروهک‌های وابسته به غرب و اسرائیل برای تغییر ترکیب جمعیتی منطقه و پیاده‌سازی طرح‌های تجزیه‌طلبانه، غفلت از حساسیت‌های مردم نسبت به حراست از خاک ایران اسلامی و اراضی تاریخی آذربایجان در برابر زیاده‌خواهی‌ها و توسعه‌طلبی‌ها، چشم‌پوشی از مطالباتی نظیر تحصیل به زبان مادری، تاسیس فرهنگستان زبان ترکی، رفع تبعیض و ایجاد برابری‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در مناطق قومی و مواجهه با چنین خواسته‌هایی همچون مطالبات نامشروع و غیرقانونی و ده‌ها اشتباه دیگر که اتاق فکر وابسته و غیرمستقل اصلاح‌طلبان در اورمیه با ارتکاب آنها، نه تنها شکاف موجود میان خود و مردم را عمیق‌تر و عریض‌تر نمود بلکه “شکست” را برای لیست ارائه شده خود در انتخابات مجلس دهم به ارمغان آورد.

بی‌شک رمز پیروزی و موفقیت یک لیست انتخاباتی، هم‌خوانی و قرابت آن با خواسته‌ها و منافع مردم حوزه انتخابیه و تضمین احقاق حقوق، حفظ هویت و حراست از دارایی‌های فرهنگی و سیاسی آن منطقه می‌باشد که در لیست ارائه شده از سوی اصلاح‌طلبان نشانه‌ای هرچند کوچک نیز از این مولفه‎ها قابل مشاهده نبود.

گفتمان غالب در منطقه‌ای حساس و دارای اهمیت ژئوپلیتیک نظیر آذربایجان غربی، گفتمانی است که فارغ از فاکتورهای سیاسی کشوری، با مد نظر قرار دادن نیازها و کاستی‌های منطقه‌ای، به دور از هرگونه وابستگی فکری و عملی به جریانات مرکزگرا، “منافع آذربایجان” را به عنوان “خط قرمز” خود تعیین و با ارائه برنامه و راهکار در پی پاسخ به مطالبات مردم برآید و منافع حزبی و شخصی را بر مصلحت و آینده غرب آذربایجان ترجیح ندهد.

در این بین اصلاح‌طلبان که با هدف کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دهم با تمام توان و نیروی خود قدم در رقابت‌های انتخاباتی گذاشته بودند با شعار “پیروزی به هر قیمتی” اقدام به حمایت از برخی چهره‌های نامحبوب در اورمیه نموده و منافع آذربایجان به خصوص “ضرورت حراست از هویت تاریخی منطقه” را به حیطه فراموشی و ورطه سانسور و بایکوت سپردند که نتیجه آن شد که امروز شاهد آن هستیم.

مردم اورمیه بی‌توجه به لیست اصلاح‌طلبان و با پاسخ مثبت به گفتمان “هویت‌گرایی”، با درکی صحیح و تحسین‌آمیز از وضعیت منطقه و آینده‌نگری استراتژیک، از دو کاندیدای مدافع منافع غرب آذربایجان حمایت و با رای قاطعی آنها را راهی مجلس دهم نمودند. و در این میان رای بسیار پایین نامزد مورد حمایت جریان اصلاح‌طلبی خود گویای بسیاری از حقایق است.

البته که خود کرده را تدبیر نیست اما امید است تا ارائه دهندگان لیست “امید” با گرفتن درس عبرت از این شکست، سیاست‌های خود در قبال آذربایجان و منافع آن را دستخوش تغییرات بنیادین و اساسی نمایند چرا که تکرار اشتباهات اخیر نتیجه‌ای جز شکست مجدد در رقابت‌های سیاسی آینده، ازآن آنها نخواهد نمود.

نظرات() 

دموکراسی مرز نمی شناسد و اصول آن باید نه فقط در اورمیه بلکه در تهران، قزوین، رشت و... نیز صادق باشد.

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-12:35 ق.ظ

خط و مشی به نام آذربایجان

دموکراسی مرز نمی شناسد و اصول آن باید نه فقط در اورمیه بلکه در تهران، قزوین، رشت و... نیز صادق باشد.

اصلاحات-۱-۲

یول پرس – یاسین حاجی زاده: آذربایجان از دیرباز خواستگاه اندیشه‌های مختلف بوده است و کماکان نیز قطبی فکری در جغرافیای ایران بشمار میآید. اما در طول تاریخ اندیشه‌هایی در منطقه مورد مهر اقبال عمومی قرار گرفته و به ماندگاری رسیده‌اند که با هویت تاریخی و مسئله‌ ملی موازات داشته و از آن زاویه نگرفته‌اند.

این مهد آزادی همیشه مرکزی برای حرکت‌های ترقی‌خواه اما با رنگ و بوی آذربایجان بوده است. حرکت آزادیستان شیخ محمد خیابانی، انقلاب مشروطیت و جانفشانی قهرمانانی چون ستارخان سردارملی، باقرخان سالارملی، حیدر خان عمواوغلو، علی مسیو و تقی خان رفعت از جمله جنبش‌ها و چهره‌های اصلاح طلبی است که با هویت ترکی و آذربایجانی درآمیخته و در راه حفظ هویت این خطه درخشان ظهور نموده اند.
اما حرکت اصلاح طلبی معاصر عموما بی تفاوت به هویت تاریخی آذربایجان عموما از آن عدول کرده و و همیشه بر خلاف منافع آن حرکت می کرده و دستخوش دست اندازی های برخی گروه های زیاده گردانیده است.
انتخابات مجلس شورای اسلامی دهم نیز یکی از جنجال برانگیزترین انتخابات ها و همچنین رویارویی هویت گرایان ترک و اصلاح طلبان بلی قربان گوی مرکز بود. با توجه به این که اصلاح طلبان نتوانستند به اجماع نهایی رسیده و لیستی واحد در غرب آذربایجان منتشر نمایند و این عدم توافق منجر به انتشار دو لیست کاملا متفاوت گشت. با وجود اینکه حضور ۳۰% بانوان در لیست های حمایتی اصلاح طلبان هرچند در یکی از لیست ها رعایت شد اما در لیست دیگر نادیده گرفته شد. اما در حضور نماینده کردزبان در هردو لیست کاملا محفوظ بود و در سولدوز نیز از یک نماینده کردزبان در برابر چندین نماینده ی ترک حمایت کردند.

یاسین حاجی زاده
یاسین حاجی زاده

اکنون نیز در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی دهم گروههای تندرو دندان های خود را برای تغییر هویت تاریخی غرب آذربایجان و پروپاگاندای بین المللی مبنی بر حضور اکثریت کردزبان بیش از پیش تیز کرده اند و بوی توطئه بیش از هر زمان دیگری به مشام می رسد.
مصطفی هجری دبیر گروهک تروریستی دموکرات که دست خود را تا آرنج به خون مردم آذربایجان و کردزبانان آغشته نموده اند انتخابات مجلس دهم را رفراندومی جمعیتی نامیده و از اندیشه های ناپاک خود سخن میرانند بازهم عزیزان اصلاح طلب مان از نمی دانم از سر لجبازی های کودکانه و یا نمی دانم از سر چه بر حضور نامزد کرد زبان در لیست حمایتی خود پافشاری می کنند و آقای زیبا کلام پدرخوانده دوستان اصلاح طلب از دموکراسی کوری سخن می گوید که حسن نیت دموکراتیک را زیر سوال می برد و امروز نیز به جای تصحیح کلام خود هزار نوع طول تفسیر برای آن می تراشند.
آقای دکتر صادق زیبا کلام در سفر اخیر خود به اورمیه با حضور در ستاد انتخاباتی مهندس دودکانلوی میلان کاندیدای راه یافته به دور دوم تأسیس مدارس به زبان کردی را از مثال های بارز دموکراسی در اورمیه بیان می دارد هرچند که اشاره کوچکی نیز به تأسیس مدارس ترکی می نماید. در اینجا جای سوال است که ترک های ساکن تهران که جمعیت کثیری را نیز تشکیل می دهند در کجای دموکراسی شما قرار گرفته اند؟
هویت گرایان از دیرباز و ابتدای حیات سیاسی و مدنی خود همواره حامی احقاق حقوق قومیت ها از هر تیره و نژادی بوده و هستند و احقاق حقوق زبانی را نیز نه برای خود بلکه برای همه می پسندد. اما جناب دکتر زیباکلام فراموش نکنید که اورمیه و غرب آذربایجان را ترکان تشکیل می دهند و احقاق حقوق اکثریت در هر نوع دموکراسی حق تقدم را دارد. دموکراسی مرز نمی شناسد و اصول آن باید نه فقط در اورمیه بلکه در تهران، قزوین، رشت و… نیز صادق باشد. و دوستان اصلاح طلب شما نیز بهتر است به جای انتشار ویدئو و توجیه سخنان به اصطلاح دموکراتیک در صدد تصحیح آن برخیزید و راه خود را از انحصار طلبان قومی و فرهنگی جدا نموده و گفتمان خود را با هویت گرایی به موازات رسانید تا مورد اقبال عمومی قرار گرفته و ماندگار شود.

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox