یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

تونی بلر: برگزاری همه پرسی دوم برگزیت محتمل ترین سناریو تحت نخست وزیری جانسون است

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 2 مرداد 1398-09:22 ب.ظ

نخست وزیر پیشین انگلیس احتمال برگزاری همه پرسی دوم درباره برگزیت و رای منفی انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا در این همه پرسی را تحت نخست وزیر جانسون بالا دانست.

تونی بلر: برگزاری همه پرسی دوم برگزیت محتمل ترین سناریو تحت نخست وزیری جانسون است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "تونی بلر"، نخست وزیر سابق انگلیس در گفتگویی با هفته نامه اشپیگل و چندین رسانه اروپایی به مسئله چشم انداز برگزیت تحت نخست وزیری احتمالی "بوریس جانسون" پرداخته و این مسئله را بعید دانست که جانسون یک جدایی بدون توافق با اتحادیه اروپا را در پیش گیرد. وی تصریح کرد که جانسون بدون حمایت پارلمان و مردم انگلیس جرات چنین کاری را نخواهد داشت. از آنجایی که اکثر نمایندگان پارلمان و مردم انگلیس سناریوی خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را رد می کنند جانسون به زودی و بعد از عهده داری این سمت مجبور به عقب نشینی از این موضع خود خواهد بود.

حزب محافظه کار انگلیس ظهر امروز (سه شنبه) این مسئله را مشخص خواهد کرد که آیا جانسون و یا جرمی هانت رهبری این حزب را بر عهده خواهند گرفت. برنده این رقابت به صورت خودکار به عنوان جانشین ترزا می، نخست وزیر جدید انگلیس خواهد شد. جانسون تا به حال در اکثر نظر سنجی ها در این باره پیشتاز بوده است.

تونی بلر که حدود 10 سال نخست وزیری انگلیس را بر عهده داشت بر این عقیده است که جانسون به زودی حداقل یکی از وعده های مهم خود در ارتباط با برگزیت را کنار خواهد گذاشت. به گفته وی اینکه نخست وزیر جدید انگلیس بتواند یک توافق برگزیت کاملا جدید را مورد مذاکره قرار دهد تحت شرایط موجود امری محال است و بنابراین جانسون خود را به سمت گوشه حرکت خواهد داد. این مسئله بخصوص درباره بخش مربوط به مرزهای ایرلند صدق می کند.

جانسون اخیرا چندین بار وعده داده است که طرح موسوم به Backstop را از توافق برگزیت لندن با اتحادیه اروپا حذف خواهد کرد. این در حالی است که بروکسل اعلام کرده است که هیچ گونه مذاکرات جدیدی را در این باره نخواهد پذیرفت. جانسون اعلام کرده است که در صورت لزوم انگلیس در تاریخ 31 اکتبر این اتحادیه را بدون توافق ترک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

یکی از مهم‌ترین انتقادات به این توافق، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ‌های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، مشخص نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا «پشتیبان» یکی از راه‌های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت «مرز سخت» یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می‌شود برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

طرح «پشتیبان» می‌تواند از وقوع آتش درگیری دوباره میان دو ایرلند جلوگیری کند. اما این طرح تنها یک راه‌حل موقت برای مرز تجاری میان بریتانیا و ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا همواره تاکید کرده که هیچ تغییری را در توافق منعقدشده با بریتانیا نمی‌پذیرد.

بلر در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه جانسون با عملی کردن خروج بدون توافق نه تنها مسئولیت خود بلکه تمام انگلیس را در معرض خطر قرار می دهد گفت که جانسون احمق نیست و باید با واقعیات روبرو شود.

بلر تاکید کرد که اما اگر نه یک توافق جدید و و هیچ توافقی درباره برگزیت عملی نشود برای جانسون تنها دو راهکار باقی می ماند و آن انتخابات مجدد و یا برگزاری یک همه پرسی دوم درباره برگزیت است. با توجه به وضعیت نابسامان حزب کارگر البته انتخابات مجدد می تواند اغوا کننده باشد. وی برگزاری انتخابات مجدد در یک شرایط گیج سیاسی در انگلیس را همچنین برای محافظه کاران بازی خطرناکی ارزیابی کرد.

به اعتقاد بلر از این رو بسیاری نشانه ها حاکی از احتمال وقوع سناریوی برگزاری همه پرسی دیگری درباره برگزیت است حتی با این وجود که جانسون چندین بار این را رد کرده است. به گفته بلر اگر چنین همه پرسی شکل گیرد احتمالا بازگشت از تصمیم برگزیت محتمل است. مردم انگلیس هنوز این را می خواهند که به این کابوس خاتمه دهند.

بلر افزود: اما اگر انگلیسی ها همچنین در یک همه پرسی دوم، برای برگزیت و احتمالا برای یک سناریوی بدون توافق تصمیم گیری کردند بنابراین ما باید آن را بپذیریم.

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


baghro@gmail.com

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات