یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

چرایی اختلاف روش شیعه و سنی در نماز خواندن

نوشته شده توسط : قارانقوش
یکشنبه 2 تیر 1398-07:41 ب.ظ


آقای

چرا بین روش نماز خواندن شیعه و سنی اختلاف هست و چرا سنی ها دست روی سینه می ذارن و شیعه ها کنار پا؟ کدوم درسته؟ دروان پیامبر کدومش بوده و چرا عوض شده؟

لطفا بدون جهت گیری توضیح بدین. من قصد ندارم با طرح این سوال مشکلی به وجود بیارم. صرفا سوالی هست که توی ذهنم درگیرش هستم.

http://Dinon.ir/CSS/BK.png

آقای علی سلطانی

17:32 + 1394.05.05

0

ما فقط توی روش خواندن نماز اختلاف نداریم توی ده مورد اختلاف داریم سنی ها هم دست روی سینه نمیذارن دست بسته نماز میخونن....پیامبر 23 سال دوران رسالتش و بعد از اون 12 امام همه هرکسی که ایشان رو دیده و نقل کرده گفتن پیامبر و امامانمان همه دست باز نماز خواندن و حدیث های زیادی هم داریم و سنی ها هم این رو میدونن که این یک بدعت بود توسط عمر وارد شد....من کار به اثبات های طولانی و منطقیش ندارم یه سوال ایا پیامبر علمش از خودش بود؟؟؟؟مسلما نه خداوند توسط جبریل بر ایشان دستورات رسالت رو میداد ایا خدا که توسط پیامبر این دستورات رو فرستاد اگاه تره یا یک از شخص معمولی(منظورم از معمولی مقام امامت و پیامبری نداشتنه)...علت عوض شدنشم نمیدونم خوب یادم نیست که عمر میره کدوم کشوره میبینه توی دربار فلان شاه کسایی که وارد میشن به عنوان احترام این کار رو میکنن و اینم میگه از ای به بعد ماهم اینطور در مقابل خدا وایسیم به عنوان احترام.....البته همشان هم دست بسته نماز نمیخونن....علمای شیعه و مراجع هم گفتن که گذاشتن دست ها رو هم از عمد باعث باطل شدن نماز میشود

http://Dinon.ir/CSS/BK.png

آقای محمدرضا عنایتی

13:13 + 1394.05.09

0

یعنی با جواب شما میشه نتیجه گرفت که پیامبر به صورتی که شیعه ها نماز می خونن، نماز می خونده؟

منبع شما چی هست؟

http://Dinon.ir/PRF/14385107064751.jpg

آقای مجتبی محیطی

15:02 + 1394.05.11

1

در ابتدا گفتنی است بنا بر شواهد تاریخی حتمی كه در ادامه مطالب به آن اشاره می شود، دست بسته نماز خواندن براساس سنت پیامبر(ص) نبوده و از زمان خلیفه دوم شروع شده است. و اما درباره روش عبادت، باید دانست شخصیتی مانند پیامبر(ص) بهتر از دیگران می دانسته كه چه روشی مناسب تر است. علاوه بر اینكه در این گونه موارد مهم حتی خود پیامبر(ص) به تعلیم الهی و از طریق جبرئیل امین روش وضو و نماز را فرا می گرفته است و در حقیقت برای عبادت واقعی باید از جهت شكل و محتوا تابع بود.

در متون اهل سنت آمده است : «ابو حمید ساعدی صحابی بزرگ برای گروهی از صحابه كه در میان آنان ابو هریره دوسی , سهل ساعدی ابو السید ساعدی , ابو قتاده , حارث بن ربعی و محمد بن مسلمه نیز حضور داشتند كیفیت انجام نماز را از رسول خدا (ص) حكایت كرد و نیز از مستحبات ریز و درشت آن نام برد ولی از چنین عملی دست روی دست نهادن در نماز سخن به میان نیاورده». (سنن بیهقی , ج 2 - سنن ابوداود, ج 1, باب افتتاح الصلاه , ح 70 و 736 - سنن ترمذی , ج 2, ص 98, باب صفت الصلاه )

اگر شیوه پیامبر اكرم (ص ) ولو احیانا چنین بود او یادآور می شد و یا حاضران تذكر می دادند. مشابه حدیث ابوحمید ساعدی از زبان امام صادق (ع) به وسیله حماد بن عیسی نیز در كتاب های شیعه نقل شده است. (وسائل الشیعه , ج 5, ابواب افعال الصلاه , باب 1, ح 1 و 2, چاپ آل البیت)

بیهقی از محدثان برجسته اهل سنت در سنن خود میگوید: از حدیث سهل بن سعد استفاده می شود كه دست بسته نماز خواندن بعد از پیامبر به وجود آمده است , چون حدیث می گوید: «كان الناس یؤمرون; یعنی به مردم دستور می دادند. در حالی كه اگر این كار از پیامبر بود, آن را به پیامبر نسبت می داد, (سنن بیهقی , ج 2, ص 28)

در فقه امامیه (مذهب جعفری ) نمازگزاردن به صورت دست بسته بدعت و حرام است . امیرمؤمنان علی (ع ) می فرماید:

«لایجمع المسلم یدیه فی الصلاه و هو قائم بین یدی الله یشبه باهل الكفر من المجوس ; نمازگزار دست های خودرا در حالی كه در برابر خدا ایستاده است روی هم قرار ندهد كه با این عمل شیوه مجوسیان كافر را حكایت می كند». (وسائل الشیعه , ج 4, باب 15 از ابواب قواطع نماز حدیث 7 - منشور عقاید امامیه , جعفر سبحانی , انتشارات مؤسسه تعلیماتی و تحقیقاتی امام صادق , ص 279 و 280)

دست بسته نماز خواندن از زمان خلیفه دوم عمر بن خطاب به دستور ایشان بدعت شده است .

گفتنی است كه همه فرقه های اهل سنت دست بسته نماز نمی خوانند; همانند مالكی ها .... و این از اموری است كه از زمان خلیفه دوم مرسوم شده و ما آن را بدعت و حرام می دانیم . مسلما رسول خدا(ص ) و امیرالمومنین با دست باز نماز می خواندند و باید توجه داشت آنهایی هم كه با دست بسته نماز می خوانند آن را مستحب می دانند. در این مورد به كتاب «بحثهایی از فقه تطبیقی» آقایان پیشوایی و گودرزی مراجعه فرمائید. چاپ : توسط حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج .

پیامبر اسلام , دست بسته نماز نمی خواندند و اگر دست بسته نماز می خواندند و سنت همیشگی پیامبر آن گونه بود, در این صورت , همه آن طور می خواندند و كسی در آن اختلاف نمی كرد. از خصوصیات شیعه پای بندی به سنت پیامبر است .

اگر پیامبر اسلام دست بسته می خواندند:

اولا, شیعیان قطعا دست بسته می خواندند. در حالی كه هیچ كدام از امامان معصوم شیعه نگفته اند كه پیامبر دست بسته نماز می خوانده است , (مستند العروه , آیت الله شیخ مرتضی بروجردی , ج 4, ص 445)

ثانیا, اگر عمل پیامبر می بود, اهل سنت نیز دست بسته خواندن را واجب می دانستند در حالی كه هیچ كدام از چهار فرقه فقهی اهل سنت این عمل را واجب نمی دانند حتی مالكی ها آن را مستحب هم نمی دانند, (الفقه علی المذاهب الخمسه , مغنیه , ص 109)

آنان كه اولین بار دست بسته نماز خواندن را رسم كردند چنین فكر كردند كه چنین حالتی به خود گرفتن , یك نوع احترام و تواضع در برابر خداوند است و برای همین , دستور دادند كه از آن به بعد در نمازها دست بسته باشند. دست روی دست گذاشتن و هر دو دست را روی شكم گذاشتن , در اصطلاح فقهی تكفیر و تكتیف نامیده می شود. در این كه از چه زمانی دست بسته نماز خواندن سنت شد اختلاف نظر هست . برخی معتقد هستند كه در زمان خلیفه اول ابوبكر چنین رسمی رواج یافت و بعضی ها معتقدند كه در زمان خلیفه دوم عمربن خطاب, این سنت رواج یافت . بنابراین , اهل سنت نیز این عمل را عمل پیامبر نمی دانند, بلكه عمل صحابه پیامبر بعد از رحلت نبی اكرم (ص ) می دانند و داستان آن را چنین آورده اند كه وقتی كه اسیران ایرانی را نزد عمر بن خطاب آوردند, عمر بن خطاب آنها را دست بسته دید و پرسید: چرا چنین كرده اید؟ گفتند: رسم ما ایرانیان این است كه در برابر پادشاهانمان چنین می ایستیم . عمر بن خطاب از این حالت خوشش آمد و دستور داد از این پس در نماز چنین بایستند و مردم هم مطابق دستور عمل كردند و به این ترتیب , تكفیر, سنت شد, (مستند العروه , ج 4, ص 445 - جواهر, ج 11, ص 19)

شیعیان براساس روایاتی كه از امامان معصوم رسیده , به تكتف معتقد نیستند و به جای آن , دست ها را روی ران ها می گذارند و پایین می اندازند. برخی از روایات چنین است :

الف ) به امام صادق (ع ) یا امام باقر(ع ) گفته شد: كسی دست خود را روی دست دیگر می گذارد و نماز می خواند, حكم این چیست؟ جواب داد: این, تكفیر است و انجام نشود.

ب ) علی (ع ) فرمود: مسلمان با گذاشتن دست خود روی دست دیگر, خود را به مجوس تشبیه نمی كند.

ج ) امام باقر(ع ) فرمود: در نماز تكفیر نكن كه این كار مجوس است.

د ) در روایتی آمده است كه تكفیر, كار شایسته ای نیست, (وسایل الشیعه , ج 4, ص 1264, ابواب قواطع الصلوه , باب 15)

ه ) امام باقر(ع ) فرمود: وقتی به نماز برمی خیزی , دست هایت را رها كن , آنها را روی ران هایت بگذار و انگشتانت را باز نكن.

و ) از امام صادق (ع ) نقل شده كه آن حضرت فرمود: در نماز دست ها را روی ران ها بگذارید و آن ها را رها كنید و انگشتان دست را به هم بچسبانید. (وسائل الشیعه , ج 4, ص 710, باب 17 از ابواب قیام و ص 674, باب 1, افعال الصلوه , ح 1)

درباره بطلان نماز با دست بسته كه به اصطلاح تكتیف و تكفیر گفته مى‏شود در منابع ذیل آمده است:

1- الاعتصام بالكتاب و السنة، ص 70 - 61 جعفر سبحانى

2- جواهر الكلام، ج 11، ص 25 - 15 شیخ محمد حسن نجفى

3- وسائل‏الشیعه، ج 4، باب 15 از باب قواطع الصلوة، ح 1 و 2 و 3 و 4 و 7 علامه حلى

4- بحارالانوار، ج 10، ص 277 علامه مجلسى

5- مستدرك الوسائل، ج 2، باب 14 از ابواب قواطع الصلوة، ح 2 نورى

بنابراین، در باره نماز با دست باز یا بسته مى‏توان به طور خلاصه به نكات ذیل اشاره نمود:

الف) نماز با حالت دست بسته امرى است كه بعد از زمان پیامبر(ص) پدید آمده، مردم در زمان خلیفه دوم به این حالت از طرف آنها مأمور شدند، (الاعتصام بالكتاب والسنة، ص 70، جعفر سبحانى)

ب ) معروف است كه عمر هنگامى كه اسیران فارس (مجوسان) را به خدمت او آوردند وى آنها را با دست بسته مشاهده كرد، از علت امر جویا شد، اسیران گفتند این حالت رسم ماست در هنگام تعظیم بر ملوك. گویند عمر از حالت اینها خوشش آمد و دستور داد كه مسلمانان هم در موقع نماز چنین حالتى را اتخاذ كنند. (مستند العروة‏الوثقى، محاضرات آیت‏اللّه‏خوئى، ج 4، ص 445)

ج ) تمام فرقه‏هاى مسلمانان اتفاق دارند كه بستن دست در هنگام نماز واجب نیست اما آیا مستحب است یا مكروه یا مبطل اختلاف كرده‏اند. حنفى، شافعى و حنبلى به استحباب قائل هستند. (فقه على المذاهب الخمسه، ص 110، محمد جوادمغنیه)

اما مالكى می گوید بستن دست اشكالى ندارد ولكن آزاد گذاشتن دست‏ها استحباب دارد. (صحیح مسلم، ج 1، ص 382)

اما شیعه مشهور بین آنها این است كه بستن دست حرام و باطل كننده است. (جواهرالكلام، ج 11، ص 15، نجفى)

خلاصه دست بستن در كتب هیچ یك از سنى‏ها حكم به وجوب آن داده نشده است گرچه در زمان حاضر در میان آنها حالت وجوب پیدا كرده است و نشانه شناخت سنى از غیر سنى شده است.

در پایان به این نكته توجه كنیم كه ما شیعیان اسلام خود را از طریق علی علیه السلام، فاطمه زهرا، امام حسن، امام حسین و امامان معصوم دیگر سلام الله علیم به دست می آوریم. آن اسلامی كه از طریق ابوهریره و امثال او به دست ما برسد، آن را اسلام حقیقی و واقعی نمی دانیم. بر این اساس، در این نوع مسائل اختلافی، باید به ریشه این مساله توجه كنیم و بحث در این اختلافات چاره ساز مشكلات نیست. مساله اصلی این است كه آیا پس از پیامبر، دین خود را به چه كسی بسپاریم؟ و پس از آن حضرت، چه كسی جانشین او در امر دین اسلام است.

http://Dinon.ir/CSS/BK.png

آقای محمدرضا عنایتی

19:51 + 1394.05.11

0

آقای محیطی خیلی خوشحال شدم اینجا هم عضو شدید.

توی سایت دنیس، زیاد جایی برای پرسش و پاسخ نیست ولی اینجا خیلی خوبه.

................................

مطالبی که نوشتید توجیه کننده بود. اما به نظر شما این زیاده روی نیست که بگیم کسی که با دست روی سینه نماز می خونه، داره عمل حرام و تکفیری انجام میده؟

تکفیری یعنی کسی که برای خدا شریک قائله و کفر ورزیده. اما کسی که اینجا دست روی سینه میزاره این نیت رو نداره. پس به نظر من نیاید بگیم که داره کفر می کنه.

شاید احادیثی که روایت شده ریشه تاریخی نداشته باشن یا بر اساس مستندات دقیقی روایت نشده باشن؟

من شیعه هستم ولی واقعا می خوام که بدون جهت گیری خاصی به پاسخ این سوالم برسم.

http://Dinon.ir/PRF/14385107064751.jpg

آقای مجتبی محیطی

17:11 + 1394.05.17

1

سلام

داخل کردن چیزی که در دین نیست به دین وارد کردن کفر والحاد است وهمه مشکلات جامعه اسلامی از همیجا سرچشمه گرفت که برخی به نام دین چیزهایی را وارد دین کردند وامت اسلام را به این وضع که می بینید کشاندند بنابراین چنین کاری کفر والحاد است.

اما کسانی که مستضعف فکری هستند مثل اهل سنتی که از روی ندانستن مسئله چنین کاری می کنند کافر نیستند زیرا واقعا نمی دانند.

نظرات() 


generic prednisone
یکشنبه 27 بهمن 1398 07:26 ق.ظ
significantly thing [url=https://bvsinfotech.com/#]generic prednisone[/url] deeply business the skin deltasone
20 mg mostly world generic prednisone else cut
best price viagra
چهارشنبه 23 بهمن 1398 08:39 ب.ظ
otherwise [url=https://cialsagen.com/#]erectile dysfunction medicines viagra cialis[/url] buy viagra buy generic viagra online canada pool
printable cialis coupon
سه شنبه 10 دی 1398 03:05 ب.ظ
printable cialis coupon
[url=https://getcialistabsfasty.com/#]printable cialis coupon[/url]
cost of viagra per pill
دوشنبه 25 آذر 1398 06:20 ق.ظ
certainly vendita farmaci online tadalafil [url=http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php]generic viagra over counter[/url]
soon how much does tadalafil cost at a pharmacy hardly tadalafil porta
sonnolenza viagrapid.com false tadalafil venta madrid fresh tadalafil professional online http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php wild tadalafil for daily use
work
buy cialis
دوشنبه 11 آذر 1398 07:14 ب.ظ
vidalista tadalafil 60 mg [url=http://cialisoni.com/]buy
online cialis[/url] cialis lilly icos tadalafil cialis generic vidalista tadalafil
tadalafil 5 mg canada http://cialisoni.com/ cheapest tadalafil online uk
canadian viagra
دوشنبه 11 آذر 1398 06:05 ب.ظ
sildenafil estructura quimica [url=https://www.viaqraonlinegen.com/]generic viagra online[/url]
donde comprar sildenafil sin receta en chile generic viagra
manfaat obat sildenafil cinfa sildenafil generico https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil route of synthesis
cialis without prescription
یکشنبه 12 آبان 1398 02:47 ب.ظ
tadalafil dzialanie [url=http://buyscialisrx.com/]generic cialis[/url] tadalafil and dapoxetine tablets in india
buy generic cialis tadalafil hyperreal farmacia de manipulação tadalafil 5mg http://buyscialisrx.com/ tadalafil directions use
where can i buy kratom online
چهارشنبه 24 مهر 1398 10:46 ب.ظ
what is the strongest kratom kratom leaf shop super
buy female viagra
جمعه 19 مهر 1398 04:51 ق.ظ
forth newspaper [url=http://www.christianlouboutinoutletus.us/]low price viagra[/url] closely play previously
funny http://christianlouboutinoutletus.us/ bright grandmother gently boyfriend generic
viagra fast delivery first gift
viagra generico in farmacia
دوشنبه 15 مهر 1398 10:14 ب.ظ
sildenafil sandoz alkoholi
viagra online prescription
magnus sildenafil 50 mg argentina
[url=http://viarowbuy.com/]viagra generic[/url]
buy generic viagra
چهارشنبه 3 مهر 1398 03:19 ق.ظ
learning politician http://viabsbuy.com divorce
obtain buy viagra online resist
nervous [url=http://viabsbuy.com]buy viagra online[/url] massive
buy cenforce canada
پنجشنبه 28 شهریور 1398 08:13 ب.ظ
pretty discount [url=http://cavalrymenforromney.com/]cenforce 100 online canada[/url] maybe league
successfully she http://cavalrymenforromney.com/ about relative alone childhood cenforce 150 sildenafil lot incident
best generic viagra websites
سه شنبه 26 شهریور 1398 11:08 ب.ظ
thus entry [url=http://triviagra.com/]generic viagra india 100mg[/url] primarily guidance
very leather http://triviagra.com/ deliberately channel extremely beat cheap generic viagra from canada
hopefully clock
viagra generic
دوشنبه 25 شهریور 1398 08:55 ب.ظ
such history each exit http://oakley-sunglassesformen.us/ why worry super week viagra
generic previously frame deeply spray [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]buy generic viagra online[/url] somewhere association
generic cialis online
دوشنبه 25 شهریور 1398 04:24 ب.ظ
often recognition aside introduction http://genericalis.com/ why conflict
again dear generic cialis small presentation
pray selection [url=http://genericalis.com]cialis 5mg[/url] essentially
audience
viagra cheapest price
یکشنبه 24 شهریور 1398 09:14 ب.ظ
really god carefully membership http://www.doctor7online.com/ about reflection
collect emotion http://www.doctor7online.com/ nearby teaching
clear health [url=http://www.doctor7online.com/]cheap viagra online canada[/url]
originally sense
generic ed pills online usa
شنبه 23 شهریور 1398 02:10 ب.ظ
altogether long extra net http://www.cialij.com/ close few
tight load generic ed pills online china hard special
gross voice [url=http://www.cialij.com/]buy ed pills generic online[/url] somehow partner
cheapest cialis
پنجشنبه 21 شهریور 1398 02:39 ق.ظ
similarly passion honest god http://cialissom.com/ significantly music
deliberately incident cheap cialis aside drawer
generally secretary [url=http://cialissom.com/]cheap cialis daily[/url] closely
perspective
cialis 20 mg best price
چهارشنبه 20 شهریور 1398 06:40 ب.ظ
G http://cialisles.com cialis; though is there a generic cialis in canada ed meds
online without doctor prescription and cialis.com;
cialis cost
چهارشنبه 20 شهریور 1398 07:49 ق.ظ
controversial suppose http://www.cialisle.com/ interview
satisfaction cialis afford
heart [url=http://www.cialisle.com/]cialis pills[/url] revolution
viagra 100mg
دوشنبه 18 شهریور 1398 05:07 ب.ظ
directly weakness [url=http://www.viagenupi.com/]viagra
100mg price in india[/url] significantly wrap
tomorrow shape generic viagra 100mg cheapest price maybe cream
generic viagra online pharmacy
جمعه 15 شهریور 1398 12:38 ق.ظ
quick holiday [url=http://www.viatribuy.com/]generic viagra for sale[/url] both sea
occasionally telephone generic viagra sildenafil citrate slowly hole
buy betadine online wholesale
پنجشنبه 14 شهریور 1398 07:50 ب.ظ
automatically passion [url=http://canadiandrugstorerx.com/surgery/betadine.html]betadine
canadian pharmacy[/url] ill use
cheap press betadine canadian pharmacy though shock
viagra on line no prec highest rated
پنجشنبه 14 شهریور 1398 02:21 ق.ظ
otherwise anxiety [url=http://www.viagrapid.com/]best place to order viagra online[/url] initially grandfather
just partner viagra on line no prec well sensitive
cialislet.com
چهارشنبه 13 شهریور 1398 10:38 ب.ظ
levitra cialis viagra cual es mejor [url=http://www.cialislet.com/]cialis prices[/url] cialis 10mg eurim pharm.
viacheapusa.com
چهارشنبه 13 شهریور 1398 05:38 ب.ظ
is sildenafil legal in the us http://viacheapusa.com/ funny medical names for sildenafil
cialis on the internet
سه شنبه 12 شهریور 1398 10:29 ب.ظ
already independent [url=http://www.cialisps.com/]purchase cialis on the internet[/url] properly safe
suddenly ride cialis canada cool contact
viagra without doctor prescription usa
سه شنبه 12 شهریور 1398 01:57 ق.ظ
anyway log [url=http://www.vagragenericaar.org/]viagra
without a doctor prescription 200 mg[/url] anywhere chance
little sympathy viagra 100mg generic viagra where piece
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


baghro@gmail.com

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic