تبلیغات
انایوردم خطبه سرا - هویت ۷ هزار ساله آذربایجان در بناهای اورمیه خودنمایی می‌کند+تصاویر
 
یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

هویت ۷ هزار ساله آذربایجان در بناهای اورمیه خودنمایی می‌کند+تصاویر

نوشته شده توسط : قارانقوش
جمعه 15 اردیبهشت 1396-11:41 ب.ظ


شهر اورمیه به دلیل دارای طبیعت بکر زیبا و تاریخ کهن خود که بَناهای متعددی از گذشته به یادگار مانده است این شهر را به‌عنوان بهشت سرسبز و نماد تاریخی ایران مطرح کرده که از دیده گردشکران پنهان مانده است.

کاظم داشی صخره‌ای جزیره‌وار در دریاچه اورمیه

اثر باستانی قالا داشی یا کاظم داشی در روستای گورچین قلعه در ۷۰ کیلومتری اورمیه واقع است که در زمان‌های مختلف از جمله جنگ جهانی اول پناهگاه اهالی هفت روستای اطراف بوده‌است و نام آن به یاد «کاظم خان»، فرمانده افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچی بوده نام‌گذاری شده‌است.

نام اصلی کاظم داشی در اصل قالا داشی است و در قدیم به قیرخلار (۴۰ نفر) نیز معروف بوده، به روایت کهن سالان روستا در زمان‌های قدیم عده‌ای (گویا ۴۰ نفر) از دست حاکم ظالم منطقه فرار کرده و مدتی در این محل پناه گرفته‌اند و به همین مناسبت تا قبل از جنگ جهانی اول و حضور کاظم خان در این محل به اسم قیرخلار و نیز قالاداشی (نام روستای گورچین قلعه در خود روستا و روستاهای اطراف به قالا و گورچین قالا معروف است) معروف بوده‌است.

قلعه کاظم داشی در حدود ۵/۱ کیلومتری شرق روستای گورچین واقع‌شده است که در محل به قالاباشی معروف است، کاظم خان قوشچو در کشاکش جنگ جهانی دوم و حمله روس به این مناطق و نیز حمله و غارت‌های شورشیان کرد اهالی روستاهای اطراف ازجمله گورچین قلعه-قالقاچی- بویداش (نجف آباد)- قره باغ- قوشچی – باری و… را در این جزیره سنگی کوه مانند پناه داده و حفظ کرده‌است.

کاظم داشی یا کاظیم داشی قبلاً و موقعی که آب دریاچه اورمیه کم نشده بود به‌صورت شبه جزیره‌ای بود که با یک آبراه کم عرض به خشکی متصل می‌شد ولی اکنون (۱۳۹۶) تقریباً جزئی از خشکی شده در فاصله کمی از آن قلوی دیگرش قرار دارد که در اکثر سایت‌های اینترنتی به اشتباه عکس آن قرار داده شده است.

کاظم خان فردی بسیار جسور و بی باک و بسیار باهوش و فراست بود و خود تمامی امور نظامی و سیاسی و اقتصادی آن زمان مردم پناهنده در جزیره را کنترل می‌کرد. مناظر طبیعی زیبا و بقایای معماری و حجاری‌های صخره‌ای و گذرگاه‌های صعب‌العبور و پرتگاه‌های مخوف ارزش و اهمیت سوق‌الجیشی به این اثر داده است.

با توجه به بررسی‌ها و پژوهش‌های باستان‌شناسی که توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به عمل آمده مهم‌ترین آثار شناخته شده این محل مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و دوره ایلخانیان می‌باشد که تحت محافظت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی استان است.

بنا به نوشته مورخین اسلامی هلاکوخان مغول اموال قیمتی و خزائن نفیس خود را در این قلعه پنهان نموده بود. حتی معروف است که خود هلاکوخان نیز در این قلعه مدفون شده است. به نوشتهٔ یکی از شاهدان (ملأ اسماعیل سپهر) در زمان جنگ جهانی یکم سربازان روس پس از کاوش کاظم خان داشی بارهایی را سوار بر چهارپایان کرده و به روسیه برده‌اند.

در این قلعه به دستور کاظم خان ساختمان دو طبقه‌ای نیز بنا شده که زمانی مورد استفاده خود و خانواده‌اش بوده است، کاظم خان در این قلعه آهنگری، ریخته گری و قایق سازی دایر کرده بود و در ضمن به ساختن توپ سر پر و باروت و فشنگ و غیره نیز می‌پرداخت.

او در ساخت انواع بمب دستی نیز تبحر داشت ولی خود عاقبت به وسیله یکی از بمب‌های دست ساز خود کشته شد.

نکته جالب و شگفت اینکه خود جزیره کاظم داشی به شکل یک کلاه نظامی است.

بنای تاریخی سه گنبد اورمیه

برج سه گنبد، در گوشه جنوب شرقی شهر اورمیه در خیابان جانبازان و دریکی از کوچه‌های منشعب به خیابان استاد برزگر قرارگرفته است.

بَنای آجری سه گنبد و استوانه‌ای متعلق به قرن ششم هجری قمری و به دستور یکی از امرای سلجوقی ساخته‌شده و در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ ۵۸۰ هجری قمری که به خط کوفی نوشته‌شده، برخی از باستان شناسان معتقدند که درگذشته دو بَنای دیگر در اطراف این برج وجود داشته که مجموعاً به این سه بَنا، سه گنبد گفته می‌شد.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده بر روی کتیبه پیرامون سر در مقبره در سال ۱۳۶۷، نام پادشاهان «شیشقاط المظفری اطال الله بقائه» خوانده شد که احتمال می‌رود نام شخصیت‌های مدفون در این مکان باشد.

فرم بنا و شباهت آن با برج علاءالدین ورامین و مقابر دیگر زمان سلاجقه، دلیل محکمی است که بَنای سه گنبد اورمیه یکی از مقابر آن دوره است.

بر اساس این کتیبه این بَنا به دستور یکی از امرای سلجوقی به نام «شیث قاطه المظفری» ساخته‌شده است، معماری این بَنا شباهت زیادی به قبرهای قرن ششم هجری قمری به‌خصوص قبرهای مراغه و مقبره‌های دوره‌های سلجوقی دارد.

ناگفته نماند در عصر سلجوقی، سیر تحول آرامگاه سازی دوره اسلامی ایران، روندی رو به رشد و ترقی در پیش گرفت. ترکان سلجوقی توانستند که یک حکومت نمونه ایرانی اسلامی را خلق و ارائه کنند.

بَنای تاریخی سه گنبد عبارت است از سکوی بلندی که به شکل استوانه و مدور ساخته‌شده است، ساختمان سه گنبد در دوطبقه با قطر بَنا ۵ متر و ارتفاع آن ۱۳ متر ساخته‌شده و در چهار سمت آن دریچه‌هایی وجود دارد، طبقه اول سردابه نام دارد که پوشش قوس دار آن از طبقه دوم مجزا می‌کند.

درب کوچک طبقه اول با ارتفاع ۱ متر و ۷۰ سانتی‌متر و طبقه دوم که اتاق مقبره نام دارد که دارای در ورودی به ارتفاع دو و نیم متر است.

به‌عبارت‌دیگر، بنای استوانه‌ای شکل مدور دارای دخمه‌ای است که قسمت فوقانی آن را به‌وسیله آجر تبدیل به بنایی شامل اتاق مقبره کرده‌اند و مدخل آن در یک قالب معماری پرنقش و نگار محاط شده و در بدنه استوانه‌ای برج تعبیه‌شده است؛ درگاه ورودی آن در میان طاق‌های سطحی واقع‌شده و ازلحاظ معماری زینت خاصی به آن بخشیده است.

سقف اصلی گنبد و دیوارهای آن تماماً سالم و بر جا می‌باشد. طبقه دوم بنا مانند سایر مقادیر دوره سلجوقی روی سردابه احداث‌شده است، تزئینات سر در ورودی مقبره در نوع خود بی‌نظیر است و به‌صورت قطعات سنگ و گچ با نقوش هندسی و کتیبه به خط کوفی تزئین شده است.

این بَنا در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۴۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه انصاری اورمیه

خانه انصاری به دوره قاجار تعلق دارد که یکی از خانه‌های قدیمی و زیبای شهر اورمیه قلب آذربایجان است، این خانه تاریخی با آجرهای لعاب‌دار فیروزه‌ای و کاشی‌های هفت رنگ نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

خانه انصاری متعلق به بابک جعفری بوده که بعدها به فرزند دختر خود و همسر سیف‌الله‌خان انصاری می‌رسد و به همین علت به نام «خانه انصاری» مشهور می‌شود، بَنای خانه انصاری با توجه به فرم بَنا و کتیبه‌های موجود در کاشی‌های تزئینی خانه بین سال‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۳۴ احداث‌شده است.

این بنا در دو طبقه رو به شمال به‌صورت چهارگوش ساخته‌شده و در مرکز حیاط باغ بزرگی قرار دارد، در ضلع جنوبی و اندرونی خانه حیاط دیگری است که باغ انگور وجود دارد که با دیوار خشتی و پایه‌های آجری محصورشده است. مصالح به‌کاررفته در این بنا از خشت و چینه، سنگ و آجر، سقف پوشش چوبی و اندود گچ و تخته پوش است.

نمای بیرونی این ساختمان با قاب‌بندی و کاشی‌های هفت رنگ و آجرهای لعاب‌دار فیروزه‌ای تزئین شده که به نمای آن جذابیت فوق‌العاده‌ای بخشیده است.

در حال حاضر این خانه تحت مالکیت آموزش‌وپرورش ناحیه ۲ ارومیه قرار دارد.

خانه انصاری ارومیه در میدان امام حسین (میدان گول اوستو)، امتداد خیابان مدنی ۲ قرار دارد.

دوققوز پیلله یخچالی

یخچال قدیمی دوققوز پیلله (۹ پله) در خیابان عسگر خان و محله قدیمی به همین نام در کنار نهر کوچکی قرار دارد.

یخچال دوققوز پیلله ازجمله آثار دوره قاجاریه به‌حساب می‌آید تا قبل از گسترش شهر اورمیه نه‌تنها از یخ آن استفاده می‌شد، بلکه جهت انجام مراسم چهارشنبه‌سوری مردم در کنار حوضچه آن مراسم خود را برگزار می‌کردند، یخچال دوققوز پیلله به دلیل فرم معماری خاص و نوع مصالح به‌کاررفته، سالم مانده و صدمات جدی ندیده است.

دو

مصالح آن از پی تا محل شروع پاکار قوس‌ها، از سنگ تراش‌دار خاکستری است و سقف پوششی آن‌که به‌صورت طاق و چشمه می‌باشد، از آجر انتخاب‌شده است.

در محل شروع طاق‌ها و پاکار سقف بَنا، شکاف‌های مدوری وجود دارد که احتمالاً محل نصب تیرهای چوبی است که از آن‌ها به‌عنوان داربست استفاده می‌کردند.

در ضلع شمالی بَنا نورگیر و روزنه‌هایی برای یخ اندازی تعبیه‌شده است. این یخچال از دو بخش هشتی ورودی و سالن اصلی ذخیره یخ شکل‌گرفته است.

با توجه به عملکرد خاص بَنا فاقد تزئینات خاص معماری است و تزئینات آن محدود به‌دقتی است که در چیدن سنگ‌ها و آجرها به‌کاررفته است.

یخچال دوققوز پیلله که متأسفانه به خانه آبگینه شهر اورمیه تغییر نام و کاربری یافته، در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۷۸۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظرات() 


tree removal cost las vegas
دوشنبه 7 اسفند 1396 08:04 ب.ظ
Glorioso Tree Service is a UNBELIEVABLE firm.
towing company miami gardens
دوشنبه 7 اسفند 1396 02:14 ق.ظ
Contact our towing firm to request a service.
palm tree removal near me
شنبه 5 اسفند 1396 05:52 ب.ظ
Our tree companies are priced appropriately.
ig
شنبه 21 بهمن 1396 10:47 ب.ظ
I every time used to study paragraph in news papers but now as
I am a user of net so from now I am using net for posts, thanks to
web.
http://omarwebsite.com/UserProfile/tabid/61/userId/3923451/Default.aspx
جمعه 1 دی 1396 12:37 ب.ظ
Its not my first time to go to see this web site, i am visiting this
site dailly and take good data from here everyday.
Ned
سه شنبه 14 آذر 1396 06:59 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog articles.
Grupo Coral presidios
دوشنبه 22 آبان 1396 09:48 ق.ظ
Saved as a favorite, I really like your blog!
José Wilame Araújo Rodrigues
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:06 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.

I don't know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
Grupo Coral
سه شنبه 9 آبان 1396 02:40 ب.ظ
For latest news you have to go to see world wide web and on web I
found this site as a best website for most recent updates.
Jose Wilame Araujo Rodrigues
سه شنبه 9 آبان 1396 01:34 ب.ظ
I always emailed this blog post page to all my friends, since if like to read it
then my friends will too.
website admin allows
چهارشنبه 3 آبان 1396 05:08 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to
enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
Carlos Eduardo Veiga
سه شنبه 2 آبان 1396 08:46 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me.
I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
Lelio Vieira Carneiro
دوشنبه 1 آبان 1396 09:30 ب.ظ
Keep on working, great job!
cell phone numbers lookup
دوشنبه 1 آبان 1396 03:37 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
account it. Look advanced to more added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?
ordinary travel
شنبه 29 مهر 1396 08:34 ب.ظ
You are so interesting! I do not suppose I have read anything like
this before. So good to find another person with some genuine thoughts on this issue.
Seriously.. thank you for starting this up.
This website is something that is required on the internet, someone
with some originality!
Carlos Eduardo Veiga
شنبه 29 مهر 1396 07:38 ب.ظ
There's certainly a lot to find out about this issue. I really like all of the points you have made.
http://trifles.kr/
شنبه 29 مهر 1396 09:11 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on هویت. Regards
Itamar Serp
جمعه 28 مهر 1396 03:31 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've been to this site before but after reading through
some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back often!
Itamar Serpa Fernandes
جمعه 28 مهر 1396 03:08 ق.ظ
Hello there! This blog post couldn't be written much better!

Going through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this article to
him. Pretty sure he'll have a great read. Thank
you for sharing!
contract phones
یکشنبه 16 مهر 1396 11:12 ق.ظ
This text is worth everyone's attention. How
can I find out more?
web dating guidelines
سه شنبه 11 مهر 1396 05:49 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a
very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read
more of your useful information. Thanks for the post.
I'll certainly return.
Josette
دوشنبه 10 مهر 1396 10:17 ق.ظ
Hello excellent blog! Does running a blog similar to this take
a massive amount work? I've no knowledge of programming however
I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or
techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject nevertheless I just needed to ask.
Cheers!
backpacking travel
جمعه 31 شهریور 1396 09:54 ق.ظ
What's up it's me, I am also visiting this website regularly, this web
site is genuinely pleasant and the users are actually sharing fastidious thoughts.
Lelio Vieira Carneiro Junior
چهارشنبه 22 شهریور 1396 04:09 ق.ظ
We stumbled over here different web address and thought I might check
things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking into your web page yet again.
lose weight quickly
سه شنبه 21 شهریور 1396 04:47 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on. You've done a
formidable job and our entire community will be thankful to you.
residential real
سه شنبه 21 شهریور 1396 03:00 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why
throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?
Terrence
یکشنبه 19 شهریور 1396 02:16 ب.ظ
hi!,I really like your writing so much! percentage we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL?
I need an expert on this house to unravel my problem.
Maybe that is you! Looking ahead to peer you.
sell cheap stocks
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:34 ق.ظ
Thanks for finally writing about >انایوردم خطبه سرا - هویت ۷ هزار
ساله آذربایجان در بناهای اورمیه خودنمایی می‌کند+تصاویر <Loved it!
Shantae
شنبه 18 شهریور 1396 06:13 ب.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
interest fees
شنبه 18 شهریور 1396 01:54 ب.ظ
Hi mates, how is everything, and what you would like to say
regarding this piece of writing, in my view its really
remarkable in support of me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox