تبلیغات
انایوردم خطبه سرا - اوشتبین، یادگاری از گذشته، میراثی برای آینده
 
یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

اوشتبین، یادگاری از گذشته، میراثی برای آینده

نوشته شده توسط : قارانقوش
سه شنبه 22 فروردین 1396-12:59 ق.ظ

http://www.aharri.com

روستای اشتبین در طول ۴۶ درجه و ۲۹ دقیقه و عرض ۳۸ درجه و ۵۱ دقیقه و ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد و از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است. فاصله روستا از جاده اصلی و مرزی سیه رود-خداآفرین حدود ۷ کیلومتر است.
روستای اشتبین متشکل از سه آبادی به نامهای هراس، سیاوشان و جعفرآباد، نمونه ای از روستاهای کوهستانی – میان دره ای محسوب می شود.
محدوده روستا از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستانهای طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است.
بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.
در سال ۱۳۸۵ روستای اشتبین دارای ۷۷۳ نفر جمعیت در قالب ۱۵۰ خانوار بوده است.
این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۱۷/۳/۷۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر میرسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.
در زمانهای گذشته روستای اشتبین حالت قلعه را داشته است و کسی نمی توانسته به آسانی به روستا دسترسی داشته باشد، به این ترتیب که روستا در دره ای واقع شده است که اطراف آن را از سه جهت کوههای بلند احاطه کرده است و در بالای هر کوه سنگری ساخته شده بود و این سه سنگر به روستا احاطه کامل داشتند و روستا از لحاظ امنیتی همانند دژی محکم بود و به این سان دسترسی دزدان و راهزنان به روستا امری دشوار بود و به این ترتیب در زمانی که مردم از دست دزدان و راهزنان امنیت نداشتند، چنین مکان امنی جهت زیستن مناسب به نظر می رسید از این رو بنا به شواهد موجود، تمدنی به مراتب بزرگتر و با رونق بیشتری در آن مکان شکل گرفت که بعدها بنام اشتبین نامیده شد. بعدها به همین دلیل از دو روستای دیگر «هراس» و «جعفر آباد» به این روستا کوچ کردند و به رونق این روستا افزودند. از دلایل دیگری که منجر به مهاجرت به این روستا از روستاهای دیگر شد، این بود که چون روستاهای دیگر همگی از روستاهای ارامنه بودند و فقط این روستا دارای دین اسلام بود، و همچنین دارای منابع آب، طبیعت، زمین مناسب و آب و هوای مساعد تری بود و در ضمن هیچ ارباب یا حاکمی که مردم را استثمار کند در این روستا وجود نداشت و روستا از قدیم به صورت خرده مالکی اداره می شد و هرکسی می توانست مالک قطعه زمینی باشد و امرار معاش نماید.
در مورد وجه تسمیه روستا دو روایت موجود است:
الف- این روستا از ترکیب سه روستای همجوار به نامهای «هراس»، «جعفرآباد» و «سیاوشان» تشکیل شده و از این رو به «اوشتبین» مرکب از دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «تبین» به معنی طایفه در زبان تاتی تشکیل شده است.
ب- چون روستا در میان سه کوه بلند واقع شده است، نام روستا از ترکیب دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «بیین» به معنی میان گرفته شده است.
از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات ترکی و فارسی  برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. او شاعری عارف و استادی ماهر است که هم تراز غزلیات حافظ و رباغیات خیام شعر سروده است. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که نصف آن به ترکی و نصف دیگر آن به فارسی است. اشعار نباتی در قفقاز، آذربایجان، ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد و عاشیقها و خواننده ها از اشعار وی استفاده می کنند.

آثار تاریخی روستا:

کتابها و اسناد تاریخی:
یکی از آثار بسیار نفیس و با ارزشی که در روستا وجود دارد، کتاب «تاریخ نادری» است که با خطی بسیار زیبا نوشته شده است. این کتاب خطی در خود روستای اشتبین توسط «مشهدی محمدعلی» نوشته شده است. در انتهای کتاب موارد زیر نوشته شده است:
راقم الحروف اقل الطلاب الکرم و احقر
العباد العظام عبدالله و له عزت آداب مشهدی محمدعلی
اتمام کتاب تاریخ نادری در روز پنجشنبه فی ایام ماه جمادی الثانی سنه ۱۲۳۱
خطم مشوش است و پریشان چو زلف یار عیبم مکن که در شب هجران نوشته ام
این نوشته تا بماند یادگار من نمانم خط بماند یادگار
وجود چنین کتابی با چنین دست خطی در چنین مکان دورافتاده ای نشان دهنده وجود تمدنی به مراتب بزرگتر و با رونق تر از آنچه که اکنون وجود دارد، است.
نزد روستائیان تعدادی کتب خطی دیگری نیز نگهداری می شود که منسوب به حکیم نباتی هستند. اغلب این کتب متعلق به اوایل قرن سیزدهم هستند و نزد آقای علی شاهی نگهداری می شوند.
قبرستان:
قبرستان یکی از مکانهایی است که در هر جایی معمولا از قدمت بیشتری برخوردار است. این روستا نیز از این مساله مستثنی نیست. در قبرستان قدیمی روستای اشتبین به سنگ نوشته قبرهایی برخورد می کنیم که تاریخی حدود ۸۰۰ سال قبل را نشان می دهند.
البته لازم به ذکر است که اکثر این سنگ نوشته های تاریخی به علت عدم نگهداری و توجه در حال از بین رفتن است به طوری که تکه های شکسته غالب سنگها در قبرستان پراکنده می باشند.

ushtubin2

خانه های قدیمی:
از دیگر آثار تاریخی مهم سنگهای سردرخانه هاست که یکی متعلق به خانه آقای سرخای است که متن آن به شرح زیر است:
در بالا: امر ببناء هذا العمارت فی الدولت السلطان ابی السلطان شاه محمد خدا بنده خلد الله ملاکه الحق هدایت الله ابن المرحوم مولانا احمد الشیرزادی
کنگره راست محراب از پایین تا راس محراب:
ز در درآ و شبستان ما منور کن یا علی دماغ مجلس روحانیان معطر کن
به چشم و ابروی ساقی سپرده ام دل و جان یا علی
کناره چپ محراب از بالا به پایین:
بیا و بیا و تماشای طاق و منظر کن یا باقی
جز آستان توام در جهان پناهی نیست یا علی سر مرا به جز این در حواله گاهی نیست «حافظ»
سر محراب:
گشاده باد به دولت همیشه این درگاه به حق اشهد ان لا اله الا الله
گوشه راست و چپ محراب: یا الله یا الله
تاریخ سنگ بین سالهای ۹۸۶ و ۹۹۶ هجری قمری می باشد.
همچنین بالای این سردر لوح چوبی قرار دارد که در آن بعد از آیه «و ان یکاد» به سنه ۱۲۰۱ هجری قمری اشاره شده است.

یکی دیگر از این سنگهای سردر مربوط به خانه آقای سلمانزاده می باشد که در متن آن به سال ۹۷۷ هجری قمری و زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی اشاره شده است.
متن این کتیبه به شرح زیر می باشد:
امر ببناء هذه البیت المبارک فی ایام دولة السلطان الاعظم الخاقان الاکرم سید السلاطین فی العالم السلطان ابن السلطان ابن السلطان ابوالمظفر شاه طهماسب بهدر خان خلد الله ملکه الخواجه آقا محمد بن خواجه بیگلر دزماری.۹۷۷

از دیگر آثار تاریخی مهم این روستا می توان به سنگرهای موجود در کوههای اطراف روستا، آسیابهای آبی روستا و سر ستونهای چوبی باقیمانده از مسجد قدیمی روستا اشاره کرد.
معماری ابنیه روستا:
خانه های روستایی بسیار عملکردی و بی تکلف می باشند. این روستا نیز از این خصیصه به دور نبوده اما با این وجود فضاهای مشخصی مانند آشپزخانه، دهلیز، طنبی یا «گوناق اتاقی»، «ال اتاقی» یا اتاق دم دستی و بالکن را دربرمی گیرد. در خانه های این روستا معمولا حیاط عملکرد خاصی ندارد و این دهلیز است که به عنوان فضای ارتباطی کار می کند. در اکثریت خانه ها یک درب پایین برای طبقه اول ساختمان موجود است که از آن برای عبور حیوانات استفاده می کنند و یک درب مستقیم به دهلیز باز می شود که در طبقه دوم قرار دارد.
در تیپ دوم خانه ها یک درب عمومی وجود دارد که از آن درب هم دامها و هم ساکنان خانه استفاده می کنند. بعد از ورود به صحن خانه، معمولا با یک پله به دهلیز طبقه بالا ارتباط پیدا کرده و از آنجا فضاهای خانه تقسیم می شوند.
معمولا در روستا به علت محدود بودن توان اقتصادی و علل دیگر، خانه ها را به صورت مختصر و کاملا عملکردی می سازنند و در این خانه ها اثری از تجملات و تزئینات زیاد دیده نمی شود.

عناصر معماری خاص:
از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.
این عنصر از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شود: اول اینکه جلوی تابش زیاد آفتاب تیز تابستان را به درون اتاقها می گیرد و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتا خنکی است که در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیگر عناصر معماری خاص روستا فضایی بنام «بنه گاه» یا « بنا گاه» است و بنا به گفته روستاییان به دلایل امنیتی شکل گرفته است. این قسمت از بنا هیچ روزنه ای به خارج ندارد و فقط از قسمت انتهایی سقف نورگیری می کند. ارتفاع آن تقریبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبی که معمولا دارای سرستونهایی حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی آن را نگه می دارند. معمولا در زیر این سقف تنوری برای پخت نان وجود دارد.

ushtubin3

تزئینات:
نرده های زیبا، سرستونهای منقش، ارسی ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والای اهالی این روستا حکایت می کنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند.

منبع: eachto.org

نظرات() 


James Frazer Mann
سه شنبه 24 مرداد 1396 10:35 ق.ظ
When someone writes an post he/she maintains the thought of
a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
Thus that's why this article is great. Thanks!
Greta
دوشنبه 23 مرداد 1396 12:12 ب.ظ
I do consider all of the ideas you have introduced on your post.
They are really convincing and can definitely work.
Still, the posts are too brief for newbies.
Could you please prolong them a bit from next time?

Thank you for the post.
andre dovi
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:38 ب.ظ
http://www.motogp.com
br.linkedin.com
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:03 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find
It really useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and help others like you helped
me.
Silvia Odete Morani Massad
شنبه 14 مرداد 1396 02:16 ق.ظ
You've made some really good points there. I checked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views
on this website.
Ted
جمعه 13 مرداد 1396 11:00 ب.ظ
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to
and you are just too great. I really like what
you've acquired here, really like what you're saying and
the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep
it sensible. I can't wait to read far more from you.
This is really a wonderful website.
globoesporte.globo.com
جمعه 13 مرداد 1396 12:05 ق.ظ
magnificent post, very informative. I wonder why the opposite experts of this
sector don't understand this. You must proceed your writing.
I'm confident, you've a huge readers' base already!
Silvia Odete Morani Massad
پنجشنبه 12 مرداد 1396 07:43 ب.ظ
Everything is very open with a really clear description of
the challenges. It was really informative. Your site is very useful.
Thank you for sharing!
wiki.answers.com
چهارشنبه 11 مرداد 1396 01:14 ب.ظ
What's up, all the time i used to check blog
posts here in the early hours in the morning, since i enjoy to learn more and more.
https://www.youtube.com/
چهارشنبه 11 مرداد 1396 03:20 ق.ظ
I really like what you guys are usually up too.
This kind of clever work and coverage! Keep up the superb
works guys I've included you guys to my personal blogroll.
https://nenitacotilla.wordpress.com/
دوشنبه 9 مرداد 1396 06:59 ب.ظ
After looking into a few of the articles on your website, I honestly
appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
Please check out my website as well and tell me your opinion.
Can you grow taller with exercise?
جمعه 6 مرداد 1396 06:04 ب.ظ
I'm not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
Glam Seamless Reviews
پنجشنبه 5 مرداد 1396 01:10 ق.ظ
I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made
good content as you did, the web will be much more useful than ever before.
Reina
چهارشنبه 4 مرداد 1396 10:58 ب.ظ
I know this site gives quality based articles and extra material,
is there any other web site which presents such
stuff in quality?
Georges Sadala
چهارشنبه 4 مرداد 1396 03:11 ق.ظ
Everything is very open with a really clear explanation of the challenges.

It was really informative. Your site is useful. Thank you for sharing!
Marquita
یکشنبه 1 مرداد 1396 05:37 ب.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup.

Do you have any solutions to stop hackers?
pt.wikipedia.org
یکشنبه 1 مرداد 1396 04:52 ب.ظ
Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a completely different
topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent
choice of colors!
Lelio Vieira Carneiro
یکشنبه 1 مرداد 1396 11:10 ق.ظ
What's up to all, it's really a nice for me to pay a visit this site, it consists of valuable Information.
phpexpertsolution.com
شنبه 31 تیر 1396 07:52 ب.ظ
Why visitors still use to read news papers when in this technological world everything is available on web?
https://pt.wikipedia.org
جمعه 30 تیر 1396 07:39 ق.ظ
When some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be
available that in detail, so that thing is maintained over here.
video clip
جمعه 30 تیر 1396 01:32 ق.ظ
Simply want to say your article is as amazing.
The clearness in your post is just cool and i can assume you're
an expert on this subject. Well with your permission allow me
to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the gratifying work.
commons.wikimedia.org
پنجشنبه 29 تیر 1396 02:23 ق.ظ
For hottest information you have to pay a visit world-wide-web and on web I found this site as
a most excellent site for most recent updates.
Luiz Gastao Bittencourt da Silva
چهارشنبه 28 تیر 1396 07:43 ب.ظ
Hello to every body, it's my first visit of this webpage; this webpage carries
remarkable and really good material designed for readers.
Silvia Odete Morani Massad
چهارشنبه 28 تیر 1396 12:06 ب.ظ
Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing such things, so I am going to
let know her.
Silvia Odete Morani Massad
سه شنبه 27 تیر 1396 07:53 ق.ظ
Wonderful goods from you, man. I have have in mind your stuff prior to and you
are just too wonderful. I actually like what you've bought here, really like what you're stating and the best way through which you are saying
it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it sensible.
I can not wait to learn much more from you. This is really a terrific web site.
Lelio Vieira Carneiro Junior
دوشنبه 26 تیر 1396 12:35 ب.ظ
Asking questions are really nice thing if you are not understanding anything fully, but this piece of writing offers pleasant
understanding even.
Tammie
پنجشنبه 15 تیر 1396 05:31 ب.ظ
A person essentially assist to make severely posts I'd state.

That is the first time I frequented your website page and to this
point? I surprised with the research you made to create this particular put up incredible.
Magnificent activity!
bridal makeup
سه شنبه 6 تیر 1396 08:01 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
mention that I have really enjoyed surfing around your weblog posts.

After all I will be subscribing in your rss feed and I am hoping you
write again soon!
professional hair salons
یکشنبه 28 خرداد 1396 02:26 ق.ظ
Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed
reading it, you will be a great author.I will make certain to bookmark
your blog and will come back later on. I want to
encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice
morning!
ohio lawyers
شنبه 27 خرداد 1396 02:47 ق.ظ
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I've found It positively helpful and it has aided me out loads.
I am hoping to give a contribution & help different users like its helped me.
Great job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox