تبلیغات
انایوردم خطبه سرا - اوشتبین، یادگاری از گذشته، میراثی برای آینده
 
یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

اوشتبین، یادگاری از گذشته، میراثی برای آینده

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 21 فروردین 1396-11:59 ب.ظ

http://www.aharri.com

روستای اشتبین در طول ۴۶ درجه و ۲۹ دقیقه و عرض ۳۸ درجه و ۵۱ دقیقه و ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد و از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است. فاصله روستا از جاده اصلی و مرزی سیه رود-خداآفرین حدود ۷ کیلومتر است.
روستای اشتبین متشکل از سه آبادی به نامهای هراس، سیاوشان و جعفرآباد، نمونه ای از روستاهای کوهستانی – میان دره ای محسوب می شود.
محدوده روستا از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستانهای طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است.
بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.
در سال ۱۳۸۵ روستای اشتبین دارای ۷۷۳ نفر جمعیت در قالب ۱۵۰ خانوار بوده است.
این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۱۷/۳/۷۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر میرسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.
در زمانهای گذشته روستای اشتبین حالت قلعه را داشته است و کسی نمی توانسته به آسانی به روستا دسترسی داشته باشد، به این ترتیب که روستا در دره ای واقع شده است که اطراف آن را از سه جهت کوههای بلند احاطه کرده است و در بالای هر کوه سنگری ساخته شده بود و این سه سنگر به روستا احاطه کامل داشتند و روستا از لحاظ امنیتی همانند دژی محکم بود و به این سان دسترسی دزدان و راهزنان به روستا امری دشوار بود و به این ترتیب در زمانی که مردم از دست دزدان و راهزنان امنیت نداشتند، چنین مکان امنی جهت زیستن مناسب به نظر می رسید از این رو بنا به شواهد موجود، تمدنی به مراتب بزرگتر و با رونق بیشتری در آن مکان شکل گرفت که بعدها بنام اشتبین نامیده شد. بعدها به همین دلیل از دو روستای دیگر «هراس» و «جعفر آباد» به این روستا کوچ کردند و به رونق این روستا افزودند. از دلایل دیگری که منجر به مهاجرت به این روستا از روستاهای دیگر شد، این بود که چون روستاهای دیگر همگی از روستاهای ارامنه بودند و فقط این روستا دارای دین اسلام بود، و همچنین دارای منابع آب، طبیعت، زمین مناسب و آب و هوای مساعد تری بود و در ضمن هیچ ارباب یا حاکمی که مردم را استثمار کند در این روستا وجود نداشت و روستا از قدیم به صورت خرده مالکی اداره می شد و هرکسی می توانست مالک قطعه زمینی باشد و امرار معاش نماید.
در مورد وجه تسمیه روستا دو روایت موجود است:
الف- این روستا از ترکیب سه روستای همجوار به نامهای «هراس»، «جعفرآباد» و «سیاوشان» تشکیل شده و از این رو به «اوشتبین» مرکب از دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «تبین» به معنی طایفه در زبان تاتی تشکیل شده است.
ب- چون روستا در میان سه کوه بلند واقع شده است، نام روستا از ترکیب دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «بیین» به معنی میان گرفته شده است.
از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات ترکی و فارسی  برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. او شاعری عارف و استادی ماهر است که هم تراز غزلیات حافظ و رباغیات خیام شعر سروده است. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که نصف آن به ترکی و نصف دیگر آن به فارسی است. اشعار نباتی در قفقاز، آذربایجان، ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد و عاشیقها و خواننده ها از اشعار وی استفاده می کنند.

آثار تاریخی روستا:

کتابها و اسناد تاریخی:
یکی از آثار بسیار نفیس و با ارزشی که در روستا وجود دارد، کتاب «تاریخ نادری» است که با خطی بسیار زیبا نوشته شده است. این کتاب خطی در خود روستای اشتبین توسط «مشهدی محمدعلی» نوشته شده است. در انتهای کتاب موارد زیر نوشته شده است:
راقم الحروف اقل الطلاب الکرم و احقر
العباد العظام عبدالله و له عزت آداب مشهدی محمدعلی
اتمام کتاب تاریخ نادری در روز پنجشنبه فی ایام ماه جمادی الثانی سنه ۱۲۳۱
خطم مشوش است و پریشان چو زلف یار عیبم مکن که در شب هجران نوشته ام
این نوشته تا بماند یادگار من نمانم خط بماند یادگار
وجود چنین کتابی با چنین دست خطی در چنین مکان دورافتاده ای نشان دهنده وجود تمدنی به مراتب بزرگتر و با رونق تر از آنچه که اکنون وجود دارد، است.
نزد روستائیان تعدادی کتب خطی دیگری نیز نگهداری می شود که منسوب به حکیم نباتی هستند. اغلب این کتب متعلق به اوایل قرن سیزدهم هستند و نزد آقای علی شاهی نگهداری می شوند.
قبرستان:
قبرستان یکی از مکانهایی است که در هر جایی معمولا از قدمت بیشتری برخوردار است. این روستا نیز از این مساله مستثنی نیست. در قبرستان قدیمی روستای اشتبین به سنگ نوشته قبرهایی برخورد می کنیم که تاریخی حدود ۸۰۰ سال قبل را نشان می دهند.
البته لازم به ذکر است که اکثر این سنگ نوشته های تاریخی به علت عدم نگهداری و توجه در حال از بین رفتن است به طوری که تکه های شکسته غالب سنگها در قبرستان پراکنده می باشند.

ushtubin2

خانه های قدیمی:
از دیگر آثار تاریخی مهم سنگهای سردرخانه هاست که یکی متعلق به خانه آقای سرخای است که متن آن به شرح زیر است:
در بالا: امر ببناء هذا العمارت فی الدولت السلطان ابی السلطان شاه محمد خدا بنده خلد الله ملاکه الحق هدایت الله ابن المرحوم مولانا احمد الشیرزادی
کنگره راست محراب از پایین تا راس محراب:
ز در درآ و شبستان ما منور کن یا علی دماغ مجلس روحانیان معطر کن
به چشم و ابروی ساقی سپرده ام دل و جان یا علی
کناره چپ محراب از بالا به پایین:
بیا و بیا و تماشای طاق و منظر کن یا باقی
جز آستان توام در جهان پناهی نیست یا علی سر مرا به جز این در حواله گاهی نیست «حافظ»
سر محراب:
گشاده باد به دولت همیشه این درگاه به حق اشهد ان لا اله الا الله
گوشه راست و چپ محراب: یا الله یا الله
تاریخ سنگ بین سالهای ۹۸۶ و ۹۹۶ هجری قمری می باشد.
همچنین بالای این سردر لوح چوبی قرار دارد که در آن بعد از آیه «و ان یکاد» به سنه ۱۲۰۱ هجری قمری اشاره شده است.

یکی دیگر از این سنگهای سردر مربوط به خانه آقای سلمانزاده می باشد که در متن آن به سال ۹۷۷ هجری قمری و زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی اشاره شده است.
متن این کتیبه به شرح زیر می باشد:
امر ببناء هذه البیت المبارک فی ایام دولة السلطان الاعظم الخاقان الاکرم سید السلاطین فی العالم السلطان ابن السلطان ابن السلطان ابوالمظفر شاه طهماسب بهدر خان خلد الله ملکه الخواجه آقا محمد بن خواجه بیگلر دزماری.۹۷۷

از دیگر آثار تاریخی مهم این روستا می توان به سنگرهای موجود در کوههای اطراف روستا، آسیابهای آبی روستا و سر ستونهای چوبی باقیمانده از مسجد قدیمی روستا اشاره کرد.
معماری ابنیه روستا:
خانه های روستایی بسیار عملکردی و بی تکلف می باشند. این روستا نیز از این خصیصه به دور نبوده اما با این وجود فضاهای مشخصی مانند آشپزخانه، دهلیز، طنبی یا «گوناق اتاقی»، «ال اتاقی» یا اتاق دم دستی و بالکن را دربرمی گیرد. در خانه های این روستا معمولا حیاط عملکرد خاصی ندارد و این دهلیز است که به عنوان فضای ارتباطی کار می کند. در اکثریت خانه ها یک درب پایین برای طبقه اول ساختمان موجود است که از آن برای عبور حیوانات استفاده می کنند و یک درب مستقیم به دهلیز باز می شود که در طبقه دوم قرار دارد.
در تیپ دوم خانه ها یک درب عمومی وجود دارد که از آن درب هم دامها و هم ساکنان خانه استفاده می کنند. بعد از ورود به صحن خانه، معمولا با یک پله به دهلیز طبقه بالا ارتباط پیدا کرده و از آنجا فضاهای خانه تقسیم می شوند.
معمولا در روستا به علت محدود بودن توان اقتصادی و علل دیگر، خانه ها را به صورت مختصر و کاملا عملکردی می سازنند و در این خانه ها اثری از تجملات و تزئینات زیاد دیده نمی شود.

عناصر معماری خاص:
از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.
این عنصر از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شود: اول اینکه جلوی تابش زیاد آفتاب تیز تابستان را به درون اتاقها می گیرد و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتا خنکی است که در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیگر عناصر معماری خاص روستا فضایی بنام «بنه گاه» یا « بنا گاه» است و بنا به گفته روستاییان به دلایل امنیتی شکل گرفته است. این قسمت از بنا هیچ روزنه ای به خارج ندارد و فقط از قسمت انتهایی سقف نورگیری می کند. ارتفاع آن تقریبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبی که معمولا دارای سرستونهایی حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی آن را نگه می دارند. معمولا در زیر این سقف تنوری برای پخت نان وجود دارد.

ushtubin3

تزئینات:
نرده های زیبا، سرستونهای منقش، ارسی ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والای اهالی این روستا حکایت می کنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند.

منبع: eachto.org

نظرات() 


http://wiki.primeraprioridad.cl
جمعه 15 دی 1396 02:29 ق.ظ
If you would like to take a great deal from this piece of writing then you have to apply these strategies to your won webpage.
Jeffry
جمعه 15 دی 1396 01:24 ق.ظ
Thank you for another wonderful post. Where else could anybody get
that kind of information in such a perfect manner of writing?
I've a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.
http://www.ocispain.com
شنبه 9 دی 1396 11:42 ق.ظ
Hi, I think your site might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, superb blog!
website designing
پنجشنبه 2 آذر 1396 12:06 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice within this post! It is the
little changes that will make the most important changes.
Thanks for sharing!
Umanizzare presídios
دوشنبه 22 آبان 1396 07:40 ق.ظ
Howdy! This post couldn't be written much better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I'll send this post to him.

Pretty sure he's going to have a good read. Many thanks for sharing!
home security systems diy wired
یکشنبه 21 آبان 1396 06:48 ق.ظ
Sometimes you may feel they can is often more find
inside your house?
timex watches
شنبه 20 آبان 1396 04:11 ق.ظ
You have made some decent points there. I checked
on the net to find out more about the issue and found
most individuals will go along with your views on this web site.
Jeannine
چهارشنبه 17 آبان 1396 02:15 ب.ظ
Its such as you learn my mind! You seem to understand so much approximately this,
like you wrote the guide in it or something. I feel that you just can do with some % to
force the message home a bit, however instead of that, this
is fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.
smart phone
چهارشنبه 17 آبان 1396 06:36 ق.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could
connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or
two pictures. Maybe you could space it out better?
home alarm systems
پنجشنبه 11 آبان 1396 06:57 ق.ظ
If you desire to get a great deal from this paragraph then you have to apply such strategies to your won web site.
camera manufacturers
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:33 ب.ظ
At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read more news.
tercio borlenghi jr
چهارشنبه 10 آبان 1396 01:15 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This sort of
clever work and exposure! Keep up the very good works guys I've added you guys to our blogroll.
Carlos Eduardo Correa da Veig
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:10 ق.ظ
Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I'm going to come back once
again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change,
may you be rich and continue to guide others.
Luiz Gastao Bittencourt da Silva
سه شنبه 9 آبان 1396 11:45 ب.ظ
Hey there! Someone in my Myspace group shared this website
with us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking
and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and brilliant design.
Umanizzare presidios
سه شنبه 9 آبان 1396 09:06 ب.ظ
Can I simply just say what a comfort to discover somebody who actually knows what they are talking about on the web.
You certainly know how to bring a problem to light and make
it important. More people should look at this and understand this side of the story.
I can't believe you aren't more popular because you surely possess
the gift.
Grupo Coral fraude
سه شنبه 9 آبان 1396 05:56 ب.ظ
I think that everything wrote made a lot of sense.

However, what about this? suppose you added a little information? I
mean, I don't want to tell you how to run your website, but
suppose you added something that makes people desire
more? I mean انایوردم خطبه سرا - اوشتبین، یادگاری از
گذشته، میراثی برای آینده is kinda boring.

You might glance at Yahoo's home page and see how they create post headlines to get viewers to open the links.
You might add a related video or a picture or two to grab readers excited about everything've written. In my
opinion, it might make your posts a little livelier.
find home
سه شنبه 9 آبان 1396 03:26 ب.ظ
When some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is
maintained over here.
Itamar Serp
دوشنبه 1 آبان 1396 07:36 ب.ظ
Hey very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark
your site and take the feeds additionally? I am glad to
seek out numerous useful info right here in the submit, we need develop more strategies on this regard,
thanks for sharing. . . . . .
Itamar Serp
دوشنبه 1 آبان 1396 10:06 ق.ظ
Very shortly this website will be famous amid all blogging and site-building viewers, due to it's pleasant
posts
Itamar Serp
دوشنبه 1 آبان 1396 07:49 ق.ظ
Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your put up is
just spectacular and that i could think you're a professional on this subject.

Well with your permission allow me to seize your feed to stay up to date with approaching post.
Thanks a million and please keep up the
gratifying work.
Itamar Serp
شنبه 29 مهر 1396 01:57 ب.ظ
Very quickly this site will be famous among all blog users, due to
it's fastidious articles or reviews
Grupo Coral
شنبه 29 مهر 1396 01:17 ب.ظ
Peculiar article, exactly what I wanted to find.
Dadado Veig
جمعه 28 مهر 1396 10:58 ب.ظ
Hey there are using Wordpress for your site platform?

I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my
own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
Umanizzare presídios
جمعه 28 مهر 1396 09:56 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
Lélio Vieira Carneiro Junio
جمعه 28 مهر 1396 03:12 ب.ظ
If you would like to improve your experience only keep visiting this web
site and be updated with the latest news posted here.
reverse phone number lookup
پنجشنبه 27 مهر 1396 09:54 ب.ظ
Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
to manually code with HTML. I'm starting a blog
soon but have no coding knowledge so I wanted to get
advice from someone with experience. Any help would
be enormously appreciated!
Grupo Serval presídios
پنجشنبه 27 مهر 1396 09:21 ب.ظ
Do you have a spam issue on this site; I also
am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed
some nice procedures and we are looking to exchange techniques with other folks, why not shoot me an email
if interested.
Luiz Fernando Monteiro Bittencourt
چهارشنبه 26 مهر 1396 11:30 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet people, its really really
good post on building up new weblog.
Jose Wilame Araujo Rodrigues
چهارشنبه 26 مهر 1396 03:22 ق.ظ
Just wish to say your article is as astounding.
The clearness on your publish is simply excellent and that i can think you're
an expert on this subject. Fine together with your permission allow me to grasp your RSS feed to
keep updated with approaching post. Thanks one million and please keep up the rewarding work.
Luiz Fernando Monteiro Bittencourt
سه شنبه 25 مهر 1396 09:29 ب.ظ
I all the time emailed this blog post page to all my associates, since if like to read it after that my
links will too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox