تبلیغات
انایوردم خطبه سرا - تاریخچه هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربایجان
 
یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

تاریخچه هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربایجان

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 9 فروردین 1396-06:19 ب.ظبه منظور بررسی زبان آذربایجان در طول تاریخ، در ابتدا به بررسی تاریخ اقوام و حكومتهایی كه در آذربایجان بوده‌اند می‌پردازیم. در مورد ملتهایی كه قبلاً در آذربایجان زیسته‌اند می‌توان به سومئرها، ایلامیها، هوری‌ها، آراتتاها، كاسسی‌ها، قوتتی‌ها، لولوبی‌ها، اورارتوها، ایشغوزها (ایسكیت‌ها)، مانناها، گیلزان‌ها، كاسپی‌ها و ... اشاره كرد كه زبان تمامی آنها التصاقی و جزو خانوادة زبانهای تركی بوده.از این میان سومئریها، ایلامیها و هوری‌ها اقوامی بودند كه اولین تمدنها و مدنیّتها را روی زمین بنا نهادند.

با توجه به کتابهای ارزشمند زیادی که در  دنیا وجود دارد  می‌توان به صراحت گفت كه آذربایجان از حدود هفت هزار سال قبل جایگاه تمدنهای نامبرده می‌باشد.در این مورد نیز چند سال قبل یك هیأت باستانشناسی آمریكایی – ایرانی در تپة حسنلو به كشفهای ارزشمندی دست یافتند. رهبر این هیأت (رائبرت دالسون) بعد از تحقیقات فراوان، تاریخ این منطقه را به ده دوره تقسیم كرد كه اولین دوره حدود 6000 سال قبل از میلاد و چهارمین دوره مربوط به 1300 سال قبل از میلاد تا 800 سال قبل از میلاد می‌باشد. كه اولین دوره مربوط به هوریها و آخرین دوره مربوط به مانناها می‌باشد.

1 – جایگاه اصلی هوریها در هزاره 3 و 4 (600 سال قبل) در آذربایجان و مناطقی از قسمتهای شمالی زاگرس و كوههای توروس بود.همچنین از ربع سوم هزارة قبل از میلاد (2400 سال قبل از میلاد) سند نوشته‌ای بدست آمده كه با الفبای اككد و به زبان التصاقی هوری بوده كه این سند متعلق به یكی از پادشاهان هوری بنام تیشاری می‌باشد و نیز نام یكی دیگر از پادشاهان هوریها به نام ساشانار كه در 1450 سال قبل از میلاد حكومت می‌كرده نیز معلوم است.


2 – كاسسی‌ها: درست است كه كاسسی‌ها در آذربایجان نبودند ولی در همسایگی آنها می‌زیستند. و تقریباً 3000 سال قبل از میلاد مابین ایلام و مناطقی از آذربایجان ساكن بودند و به دلیل همزبانی و ارتباط سیاسی، فرهنگی، اجتماعی تاثیر زیادی در تاریخ آذربایجان داشته‌اند.

3 – قوتتی‌ها در 2800 سال قبل از میلاد و لولوبی‌ها 2500 سال قبل از میلاد در شرق و جنوب دریاچه ارومیه و قزوین و همدان ساكن بوده و حكومت كرده‌اند.

4 – اورارتوها 1000 سال قبل از میلاد در آناتولی و پیرامون دریاچه وان و كوههای زاگرس و اطراف دریاچه ارومیه و شهرهای ماكو و نخجوان امروزی صاحب تمدن بوده‌اند.

5 – در اوایل عصر 19 قبل از میلاد، قبایل مانناها با به هم پیوستن، دولت بزرگی در آذربایجان به وجود آورده و حكومت كرده‌اند.

6 – مادها كه اولادهای قوتتی‌ها و لولوبی‌ها بودند  670 سال قبل از میلاد با اعتلاف با مانناها حكومتی قدرتمند به وجود آوردند كه همدان، اراك، ساوه، زرند، سونقور، كاشان، قم ، قزوین ، زنجان و ... تحت حاكمیت آنها بوده.

واما در مورد زبان، همچنین ارتباط زبانی مادها و سومئرها دیاكونوف در فصل 42 كتاب خود می‌نویسد كه در لیست نامهای شاهان ماد یعنی قوتتی‌ها، به نامهایی بر می‌خوریم كه در لیست نام شاهان سومئر می‌باشد.

از دیگر همسایگان مادها كه همزمان با آنها بوده و زبان هردوی آنها از یك خانواده می‌باشد می‌توان به ایشغوزها اشاره كرد كه در قرنهای 7 و 8 قبل از میلاد در قسمتهایی از آذربایجان زندگی كرده‌اند.

برخلاف آنچه كه امروز شایع شده مادها نوة یك قبیلة منفرد بودند كه به اصطلاح از سایر آریائیها جدا شده و در آذربایجان ساكن شده‌اند و نه به رغم عقیدة شایع، دایر بر اینكه منابع مربوط به تاریخ ماد فوق العاده ناچیز است، منابع آشوری از قرن هفتم تا قرن نهم قبل از میلاد نه تنها برای احیای تاریخ باستان آذربایجان كافی است بلكه جزئیات مهمی را نیز روشن می‌سازد. با تغییر و تحولات در اوضاع سیاسی آنروزگار در آذربایجان، هفت قبیله آذربایجان باستان كه قبلاً جزو اتحادیه ماننا و اورارتووساكایی بودند اتحادیه‌ای تشكیل دادند كه بعدها یونانیان باستان آنها را میدیا آنچه ما، ماد می‌نامیم نامیدند، این قبایل را هرودوت تاریخ نگار یونانی چنین نام می‌برد:
 
2 - پارتلاكئنوی          Parelakenoi
1 - بوآسای                 Bousai
4 -  مغ                     Magai
3 - آستروخات          Stroukhotes
6 -  آری زانتوی        Ariazantoi
5 -  بودیو                Boudioi
 
7 -  ماد                  Mid
 
و نیز مطالعه نامهای شهرها و ولایات ماد نشان می‌دهد كه آنان آریایی نیستند.

بعد از آشنایی با تعدادی از اقوام و حكومتهای آذربایجان، اینك به بررسی نوع زبان آنها می‌پردازیم.

طبق تقسیم بندی متخصصان زبان‌شناس، كل زبانهای موجود در دنیا به سه شاخه تقسیم بندی می‌شود:

1 – زبانهای التصاقی كه تمام زبانهای مربوطه به خانواده زبان تركی در این شاخه قرار دارند.
2 – زبانهای تحلیلی(هندواروپایی) كه از مهمترین زبان این شاخه می‌توان به زبان عربی اشاره كرد ;که زبان فارسی نیز جزو این گروه است.
3 – زبانهای هجایی كه از شاخص‌ترین زبانهای این شاخه نیز می‌توان به زبان چینی اشاره كرد.
حال با توجه به این تقسیم‌بندی و با توجه به اسناد تاریخی و علمی به بررسی نوع زبان اقوام ساكن در آذربایجان می‌پردازیم.

طبق تحقیقات هومئل زبانهای ایلام وسومئر از یك پایه و جزو زبانهای اورال- آلتایی (التصاقی) می‌باشد. زبانهای هوری و لولوبی نیز نه، تحلیلی و نه هجایی بوده، بلكه آنهانیز جزو زبانهای التصاقی می‌باشند.

همچنین طبق نظریه ماراك دئمیكین (آكادئمیكین) زبان كاسسی‌ها، ایلامی‌ها، قوتتی‌ها، مادها و مانناها نیز التصاقی بود.
زبانهای قوتتی‌ها، لولوبی‌ها همانند بوده و با زبانهای اورارتوها و هوری‌ها خویشاوند می‌باشند.

همچنین اپرت باستان شناس فرانسوی نیز بر تركی (التصاقی) آلتایی بودن زبان مادها اشاره می‌كند. در جایی دیگر دیاكونوف می‌نویسد زبان اشكانیان نیز همانند زبان مادها و از خانوادة زبانهای التصاقی بوده كه در صورت مقایسه تحقیقات اپرت و دیاكونوف می‌توان به ترك بودن اشكانیان نیز پی برد.

 بدین ترتیب است كه از 7000 سال تا 2500 سال قبل یعنی مدت 4500 سال به طور مطلق در منطقه جغرافیایی آذربایجان تنها و تنها اقوام التصاقی زبان (ترك) زندگی و حكومت كرده‌اند . همچنین اگر تاریخ بعد از 2500 سال قبل از میلاد را بررسی كنیم باز آذربایجان در بیشتر مقاطع تاریخی مستقل از حكومت‌های دیگر منطقه بوده، به طوریكه در زمان هخامنشیان آذربایجان در مقابل آریاییها سرفرود نیاورده و تا سرنگونی این حكومت، تمام فرهنگها و آداب و سنن و زبان خود را حفظ كرده همچنین در تایید گفتة بالا می‌توان به كشته شدن كورش، شاه هخامنشیان توسط ملكه آذربایجان (تومروس) اشاره كرد.


در زمان سلوكیان نیز كل آذربایجان مستقل از حكومت سلوكیان بوده و اسكندر نتوانست آذربایجان را به تصرف درآورد.در این مورد استرابو جغرافیدان یونانی می‌نویسد: در زمان حمله اسكندر، سرداری بنام آتوروپات آذربایجان را از چنگ اندازی اسكــندر محفوظ نگهداشت.

در زمان ساسانیان نیز آذربایجان مستقل بوده و حتی بعد از شاپور دوم، ساسانیان با هیتی‌ها (هیاطله) پیمان اتحاد بستند تا در شمالغرب  با روم بجنگد.بعد از اسلام نیز تركان اغوز كه شمشیر اسلام نامیده می‌شده‌اند، در آذربایجان حكومت قدرتمندی بنا كرده و  با ملازگرد مبارزه كرده و توسط آلپ ارسلان ضربه سنگینی به آنها واردآوردند. بعد از اغوزها نیز حكومتهایی كه در آذربایجان و گاهی در مناطقی از ایران حكومت می‌كرده‌اند. از جمله غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، اتابكیان، تاتارها، آق‌قویونلوها، قره‌قویونلوها، صفویان، افشاریان و قاجارها تماماً ترك زبان (التصاقی) می‌باشند.

در مورد تركی بودن زبان مردم آذربایجان اسناد و مدارك بسیار زیادی موجود است، مثلاً: دیونیوس پریگت جغرافی‌نگار و شاعر یونانی صدة چهار میلادی ترك زبانان را ساكن اصلی این منطقه می‌داند و نیز محمد عوفی در ذكر خلافت عمربن عبدالعزیز كه از سال 99 تا 101 هجری ادامه داشت، از قیام بیست هزار ترك آذربایجانی سخن می‌گوید.

همچنین اخبار موثّق عبیدبن‌شریعه جرهومی كه شخص معمّر و محترم در دربار اموی بوده در حضور معاویه سخن می‌گوید: (آذربایجان از سرزمین تركان است) و این خبر را طبری و به نقل از او بلعمی و حمزة اصفهانی و ابن اثیر در كتابهای تاریخ بلعمی، تاریخ طبری، تاریخ پیامبران و الكامل گزارش كرده‌اند كه از متون معتبر اسلامی به شمار می‌روند.

از دیگر محققانی كه آذربایجان را به عنوان سرزمین تركها نام می‌برند می‌توان : ژ . اوپر، قرتیز هومئل، ا . م . محمد اوف، ت . حاجی یف، گ . ا . ملیكشویلی، ع . دمیرچی‌زاده، تیمور پیر هاشمی، یامپولسكی، ی . ك . یوسف‌اف، یومینوس ، وروشل گوگازیان. زكی ولید دوغان، پروفسور دكتر محمد تقی زهتابی و دهها محقق و دانشمند را نام برد.

در این میان بهتر است به نظر یامپولسكی نیز اشاره كرد كه می‌گوید: تركها در اطراف دریاچه ارومیه زندگی می‌كنند و آشوریها آنها را توروك türük (یامون توروك به معنی تركهای نیرومند) نام برده‌اند و در سنگ نوشته‌های اورارتوئی هم سخن از قومی بنام توریخی رفته كه در آذربایجان می‌زیستند. (اوایل هزارة قبل از میلاد) و می‌گوید توروكها یا توریخی‌ها همان تركها هستند.

منابع
 
1 – نقدی بر كتاب زبان آذری نوشته دكتر جواد هیئت
2 - نقدی بر كتاب زبان آذری نوشته دكتر جواد هیئت
3 – سلماس در مسیر تاریخ ده هزار ساله – توحید ملك زاده.
4 – تاریخ دیرین تركان ایران – پروفسور دكتر زهتابی و تاریخ ایلام – پی یئر آمیه (ترجمه شیرین بیانی) صفحات 3 ، 50 ، 51 ،60، 66 .
5 – آذربایجان در سیر تاریخ – صفحه 262 – تاریخ دیرین تركان ایران – پرفسور زهتابی .
6 – تاریخ دیرین تركان ایران – پروفسور دكتر زهتابی صفحه 94 .
7 – تاریخ دیرین تركان ایران - پروفسور دكتر زهتابی صفحه95 .
8 – تاریخ ماد- دیاكونوف صفحه 100 .
9 – تاریخ ماد – دیاكونوف صفحه 210 .
10 – تاریخ دیرین تركان ایران- پروفسور دكتر زهتابی.
11 – تاریخ آذربایجان – آ.ن قلی اوف صفحه 17 .
12 – تاریخ دیرین تركان ایران- پروفسور دكتر زهتابی صفحه264 .
13 – زبان تركی و لهجه‌های آن – دكتر جواد هیئت صفحه 25 .
14 – تحقیقات سازمان یونسكو در مورد زبانهای دنیا – هفته نامه امید زنجان چهارشنبه 20 خرداد 78 شماره 286 صفحه 3 .
15 – سیری در تاریخ زبان و لهجه‌های تركی دكتر جواد هیئت صفحه 21 .
16 – تاریخ ماد – دیاكونوف صفحه 101 .
17 – تاریخ دیرین تركان ایران - پروفسور دكتر زهتابی صفحه254 .
18 – تاریخ ماد – دیاكونوف صفحه 99 – و تاریخ دیرین تركان ایران صفحه 95 .
19 – اشكانیان – دیاكونوف، ترجمه كشاورز صفحه 116 .
20 – ایران باستان – پیرنیا جلد یك صفحه 452 – 449 و تاریخ دیرین تركان ایران – صفحه 637 .
21 – اشكانیان – دیاكونوف صفحه 8 .
22 – تاریخ ارومیه – احمد كاویانپور ص 55 – 54 .
23 – تاریخ اجتماعی ایران – مرتضی راوندی صفحه 616 – 611 .
24 – غیاث اللغات- صفحه 633 .
25 – مروج الذهب- جلد اول صفحه 231 .
26 – تاریخ گزیده حمد ا... مستوفی به اهتمام دكتر عبدالحسین نوابی - موسسه انتشارات امیر كبیر، تهران 1366 صفحه 30 .
27 – روزنامه جام جم – صفحه 7 – پنج‌شنبه 2 خرداد 1381 / سال سوم / شماره 586 .
28 – نشریه بهار – شنبه 24 اردیبهشت 1379.
نظرات() 


dating zodiac signs
چهارشنبه 25 مرداد 1396 08:50 ق.ظ
Hello, I wish for to subscribe for this website to obtain latest updates,
thus where can i do it please assist.
пантогор гель цена в аптеках
چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:31 ق.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your
blog? My website is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from a lot of
the information you provide here. Please let me know if this
ok with you. Thanks a lot!
Пантогор гель для суставов заказать
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:49 ق.ظ
Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that
they just do not know about. You managed to hit the nail upon the
top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks
ton avenir selon le tarot de marseille gratuit denis lapierre
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:34 ب.ظ
tirage gratuit tarots de belline ton avenir selon le tarot
de marseille gratuit denis lapierre tirage tarot indira
en ligne tirage de carte de tarot en ligne tirage tarot ch tirage du tarot belline mon tirage tarot viviane gratuit voyance
tarot gratuit amour tirage tarot oui ou non tarot gratuit 32 tirage tarot
persan amoureux tirage tarot quotidien amour
tarot argent gratuit en ligne tirage tarot de l'oracle de belline de l'amour cartes du tarot divinatoire tirage du
tarot de marseille gratuit immediat tirage tarot unicorne signification tirage
tarot le diable tarot de marseille tirage 12 cartes tirage tarot marseille gratuit christelle tarot divinatoire gratuit en ligne
tarot de marseille avenir interpretation tirage carte tarot
What causes pain in the back of the heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:42 ب.ظ
Why viewers still use to read news papers when in this
technological world the whole thing is available on web?
danyellherwood.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
up! Other then that, excellent blog!
Лекарство пантогор
شنبه 14 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
These are truly wonderful ideas in about blogging.
You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.
Пантогор купить гель для суставов
چهارشنبه 11 مرداد 1396 07:33 ق.ظ
Hi everyone, it's my first go to see at this site, and piece of writing is genuinely fruitful
in favor of me, keep up posting these types of posts.
Пантогор гель для суставов где купить в москве
دوشنبه 9 مرداد 1396 11:32 ب.ظ
Hi there colleagues, nice paragraph and pleasant arguments commented at
this place, I am actually enjoying by these.
Пантогор гель для суставов купить в брянске
شنبه 7 مرداد 1396 02:43 ب.ظ
A person necessarily help to make significantly articles I'd
state. That is the very first time I frequented your web page and
to this point? I amazed with the analysis you made to create this actual publish incredible.
Magnificent job!
известные онлайн казино
پنجشنبه 5 مرداد 1396 08:04 ق.ظ
This is my first time pay a quick visit at
here and i am in fact impressed to read all at one place.
1xbet онлайн казино
چهارشنبه 4 مرداد 1396 02:53 ب.ظ
Hi there colleagues, its enormous piece of writing about cultureand
fully defined, keep it up all the time.
86Meredith
چهارشنبه 4 مرداد 1396 09:50 ق.ظ
I see you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month because your
content is high quality. If you want to know what is the best adsense alternative, type
in google: murgrabia's tools
проиграл в покер все фото
شنبه 31 تیر 1396 11:37 ق.ظ
Hey very cool web site!! Man .. Excellent .. Amazing ..
I'll bookmark your web site and take the feeds additionally?
I am glad to seek out a lot of useful info here within the submit, we'd like work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
видеорегистратор купить full hd
پنجشنبه 29 تیر 1396 11:47 ق.ظ
Thanks for finally writing about >انایوردم خطبه سرا - تاریخچه هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربایجان <Loved it!
причем две карты в покере
چهارشنبه 28 تیر 1396 03:36 ب.ظ
If some one wants expert view regarding blogging and site-building after that i suggest him/her to pay a visit this webpage, Keep up the good job.
https://denniswosaypfnqm.wordpress.com/
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:24 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was
hoping maybe you would have some experience
with something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
maigrir capsule
شنبه 24 تیر 1396 04:05 ب.ظ
maigrir de 5 kilos en 3 jours maigrir capsule pour maigrir courir ou nager maigrir en mangeant rythme cardiaque pour maigrir en courant quelle
plante pour maigrir maigrir vite sport regime maigrir vinaigre de cidre cure detox pour maigrir vite cours de yoga pour maigrir programme pour maigrir avec
sport maigrir avec le son d'avoine forum maigrir en buvant de l eau maigrir
du ventre avec citron tapis de course combien de temps pour
maigrir regime maigrir vite et bien la marche pour maigrir maigrir 10 kg
en 6 mois forum maigrir par hypnose telecharger maigrir c'est dans la tete recette naturelle
pour maigrir le kiwi fait il maigrir
comment maigrir du ventre en courant
دوشنبه 19 تیر 1396 03:17 ب.ظ
maigrir en 2 jours comment maigrir du ventre en courant the pour maigrir chinois un coach sportif pour maigrir homeopathie et maigrir maigrir 8kg en un mois soupe chou
pour maigrire complement alimentaire pour maigrir rapidement
maigrir du ventre avec la cannelle maigrir natation ventre
plat medicament pour maigrir vite en algerie operation pour
maigrir du ventre carnitine pour maigrir forum recette legume
vapeur pour maigrir maigrir menopause et homeopathie comment maigrir en 15 jours plan running
pour maigrir maigrir des genoux avant apres boire du citron chaud pour
maigrir comment faire maigrir son chien roller pour
maigrir resultats est ce que la cigarette electronique fait maigrir
perdre du poids pour tomber enceinte
یکشنبه 18 تیر 1396 06:25 ب.ظ
sport sans perdre du poids perdre du poids pour tomber enceinte jogging fait il perdre du poids perdre
du poids avec l allaitement exercice pour perdre du poids apres accouchement perdre du poids rapidement femme naturellement combien faut il bruler de calories pour perdre du
poids produits naturels pour perdre du poids recette perdre du poids vite forum perdre du poids ensemble manger sainement pour perdre du poids telecharger
allen carr la methode simple pour perdre du poids perdre du poids cuisses et ventre perdre du poids cuisses 11 meilleurs aliments proteines pour perdre du poids perdre du poids apres 50 ans
femme manger plus et perdre du poids blog perdre
du poids perdre du poids a 45 ans comment perdre du poids au niveau des cuisses
et du ventre centre pour perdre du poids adulte comment perdre du poids du
visage
ленинский проспект казино фараон
شنبه 17 تیر 1396 07:54 ق.ظ
Whats up are using Wordpress for your site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started
and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
ahd видеорегистратор купить спб
شنبه 10 تیر 1396 02:04 ق.ظ
Every weekend i used to pay a visit this website, as i wish for enjoyment,
for the reason that this this site conations actually
pleasant funny material too.
seance de massage lyon
چهارشنبه 31 خرداد 1396 06:39 ب.ظ
fantastic put up, very informative. I'm wondering why the opposite experts of this sector don't
notice this. You must proceed your writing. I am
sure, you have a huge readers' base already!
Dating christine
سه شنبه 30 خرداد 1396 11:02 ق.ظ
You should take part in a contest for one of the highest quality sites on the internet.
I will recommend this site!
79Garland
جمعه 26 خرداد 1396 11:28 ق.ظ
I must say you have high quality content here.

Your website can go viral. You need initial boost only.

How to get it? Search for; Miftolo's tools go viral
купить eco slim в челябинске
سه شنبه 23 خرداد 1396 02:52 ق.ظ
Howdy! This blog post couldn't be written much better!
Going through this article reminds me of my previous roommate!
He continually kept preaching about this. I'll send this
article to him. Fairly certain he's going to have a good read.
I appreciate you for sharing!
massage lyon
جمعه 12 خرداد 1396 08:57 ق.ظ
Ainsi toutes les nations paiennes ont contemple le ciel, qu'elles consideraient comme Jupiter,
pour en recevoir par les auspices des lois, des avis divins; ce qui
prouve que le principe commun des societes
a ete la croyance a une Providence divine.
Preturi Instalatii GPL
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 10:41 ب.ظ
Deschid acest topic pentru cei ce au cunostiinta si doresc sa transmita mai departe informatii despre montajul unei
instalatii GPL pe motoare diesel.
purchase doxepin
شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:33 ق.ظ
Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own blog soon but
I'm a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go
for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed ..
Any recommendations? Cheers!
Больше на сайте
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:40 ب.ظ
Hello there, just became alert to your weblog through Google, and
located that it's truly informative. I am gonna be careful for brussels.
I will appreciate for those who continue this in future.
Many other people will probably be benefited from your writing.

Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox