یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

بلوچ ها كیستند؟

نوشته شده توسط : قارانقوش
چهارشنبه 25 اسفند 1395-07:56 ب.ظ

مردمشناسان از نگاه اندام، اندازة جمجمه، گونه و رنگ چشم و مو آنان را هندوایرانی می دانند. ایوانف ریشه و تبار بلوچ ها را ایرانی می داند اما نه به گونة ایرانی های خاوری و كُردها و كرزن بر پایة برآیند پژوهش زبانشناسان زبان بلوچ ها را از شاخة ایرانی زبان های هندواروپایی دانسته است. زبان بلوچی از گروه زبان های ایرانی باختری است و با زبان ایرانی میانه و پارتی خویشاوند است. خویشاوندی بلوچی با زبان های شمال باختری ایران می تواند راهی برای یافتن خاستگاه آنان باشد.
گیلان خواستگاه كوچ و بلوچ:
بلوچ ها و كوچ ها چگونه در كوهستان های كرمان پدیدار شدند؟ در فتوح البلدان بلاذری و تاریخ طبری كه در سده های دوم و سوم نگاشته شده اند به هنگام نگاشتن رویدادهای كرمان یادی از كوچ و بلوچ ها نمی رود. پس بی گمان آنان در آن زمان در كرمان نمی زیسته اند. كجا بوده اند؟ برخی در این تلاشند كه آنان را باشندة شمال خاوری ایران در مرز شمالی خراسان بدانند و می گویند كه آنان در برابر تازش هیاطله از سرزمین و زیستگاه خود گریخته و رو به جنوب نهاده اند و با تازش مغولان و تیمور به بلوچستان امروز آمده اند، كه نمی تواند راستینه ای در تاریخ باشد. 

بی گمان راه كوچ آنان از شمال باختری ایران به جنوب خاوری بوده است. تاریخنگار بلوچ جعفری می نویسد كه بلوچ ها از دو راه راهی جنوب خاوری شده اند یكی راهی كه از حلب در سوریه می آمد و دیگر راهی از كوهستان البرز.

سخن من بر سر راه دوم است. پژوهشگران بسیاری بلوچ را از باشندگان سرزمینی در جنوب باختری دریای خزر دانسته اند.
هنوز در میان تالش ها ضرب المثلی هست كه می گوید « بلوچ مرز نمی شناسد» و شاید این از آن رو باشد كه به گاه همسایگیشان بارها مورد تازش بلوچ ها بوده اند. ضرب المثل دیگری میان تالش هاست بدین گونه كه « آرام آواز نخوان بلوچی بخوان » یعنی بلوچ با آوای بلند آواز می خواند. هیچ نشانی بر زیستن بلوچ ها در هزار سال پسین در كوهستان های باختر سپیدرود در مرز میان استان های گیلان و زنجان و آذربایجان خاوری نیست و بی گمان این ضرب المثل ها نشانی بر همسایگی آنان در روزگاران بسیار دور دارد.
گر كوچ را بدانگونه كه امروز در گیلكی كوچك معنی دارد كوچك بپنداریم در برابر آن بلوچ در زبان مردم كوه نشین گیلان معنی تنومندی دارد مانند « بلوچه گو » كه به معنی گاو تنومند است و براین پایه می توان پنداشت كه بلوچ های باشندة آن زمان گیلان تنمومند بوده اند و كوچ ریز اندام. ضرب المثلی در گیلكی هست بدین گونه كه « بلوچ دونه او جور جورون چه خبره » یعنی بلوچ می داند كه آن بالا بالاها چه خبر است كه نشان بر بلندی اندام یا بركوه نشینی بلوچ دارد و ضرب المثل « بلوچی سپر نِخّی » یعنی لوچ سپر نمی خواهد كه شاید نشان بر پردلی بلوچ در جنگ داشته باشد. 

هنوز در میان بلوچ ها برای نام بردن از گروه های گوناگون مردم پسوند « زای » به كار می رود كه همسان واژة « زّی » گیلكی به معنی فرزند و زاده است و زای بلوچی نیز همین معنی را دارد.
افتخارات بلوچستان برای ایران:

كوروش ، بنیانگذار  هخامنشی در ایران آنها را تشویق كرد تا در ایالات شمالی ایران در نواحی همجوار دریای سیاه یعنی در كردستان ، ارمنستان و گیلان ساكن شوند، بلوچ ها مدت یك هزار سال در این مناطق كوهستانی اقامت داشتند ، دست به سلاح بردند و به عنوان نخبگان سپاه هخامنشی و ساسانی خدمت كردند. به نوشته محمد سردار خان در عهد هخامنشیان ، كیانیان و ساسانیان، بلوچ ها ستون فقرات نیروهای نظامی پادشاهان باستانی ایران بودند. در اواخر عهد ساسانی و مقارن ظهور اسلام ، بلوچ ها از شمال و شمال غرب به جنوب ایران در كرمان مهاجرت كردند و تا حمله مغول در آنجا اقامت داشتند و پس از آن باردیگر به جانب شرق هجرت كرده و در مناطق كنونی ساكن شدند. قدیمی ترین منبعی كه در آنجا اقامت داشتند و پس از آن باردیگر به جانب شرق هجرت كرده و در مناطق كنونی ساكن شدند . قدیمی ترین منبعی كه در آن واژه بلوچ اشاره شده ، شاهنامه فردوسی اثر حماسی ـ ملی ایران است كه در قرن دهم میلادی ـ چهارم هجری ـ به نظم درآمد . فردوسی جنگجویان بلوچ را به شجاعت و مردانگی ستوده است

سابقه تمدن انسانى در بلوچستان
به عقیده دانشمندان براى یافتن پناهگاههاى انسان «پالئولیتیك» باید در مثلث شیراز، مشهد، زاهدان و بخصوص در ناحیه بم و كوه آتشفشانى تفتان در بلوچستان به جستجو و بررسى پرداخت. 

در گذشته‏ ها پیوسته یك ارتباط واقعى بین تمدنهاى انسانى وجود داشته است. وجود آثار تمدنهاى باستانى در كنار رودهاى بزرگ مانند: فرات، كارون، دجله، نیل، سند و هیرمند ناشى از همین ارتباط است. رودهاى بمپور، سرباز، ماشكیل و لادیز در بلوچستان نیز از نواحى زیست ساكنان اولیه فلات ایران بوده است.

امروزه آن تصور كه بلوچستان در نتیجه معجزه و بصورت افسانه‏اى در كره زمین سر در آورده، كم رنگ شده است چون با تحقیقات چندساله باستان شناسان سابقه مدنیت در این سرزمین آشكار شده است. زیرا از ظروف سفالى بدست آمده در نواحى بمپور، خوراب و ... در بلوچستان كه مربوط به حجر مى‏باشند، وجود تمدن اولیه در این سرزمین روشن مى‏شود.

بنابه عقیده غالب باستان شناسان تمدن بلوچستان واسطه‏اى بین دو تمدن بزرگ سومر در غرب و هند در شرق بوده است. و نه تنها از آنها تأثیر پذیرفته است بلكه بر آنها تأثیر نیز گذاشته است. بلوچستان و ایران هر زمان كه توسط بیگانگان مورد هجوم واقع شده، دچار تفرقه و تجزیه شده است اما وحدت سیاسى فلات ایران و اندیشه وحدت ملى به عنوان عواملى بوده‏ اند كه نفوذ نیروهاى خارجى را به تحلیل برده ‏اند. 
بلوچستان قبل از اسلام:
بنا بر روایاتی بلوچ ها پیش از اسلام پیرو مذهب زرتشت بودند ، ولی از سال 24 هـ.ق كه در زمان ظهور اسلام و حمله اعراب به دین اسلام گرویدند.، مردم بلوچستان به دین اسلام گرویده و همگی مذهب تسنن حنفی دارند ، به استثنای تعداد كمی شیعه كه در بزمان و دلگان سكونت دارند. در مورد پراكندگی سكونت بلوچ ها باید گفت بلوچستان به طور كلی بین ایران ، پاكستان و افغانستان تقسیم شده است .

مكا:

در كتیبه های داریوش هخامنشی مكا قومی غیر پارس بودند و چهاردهمین ساتراپی هخامنشی به شمار می امدند. مكاها یا همان بلوچها در مكانی به اسم مكران كه همان بلوچستان هست می زیستند. مادها و مكاهاوسكاهاو... اقوام غیر پارس اما اریایی بودند.

واژه بلوچ و معنای ان از دیدگاه مورخان:

بیشترینة باشندگان بلوچستان بلوچ ها هستند. هرتسفلد نام بلوچ را برگرفته از رویة مادی واژة « برازاـ واچیا » BRAZA- VACHIYA ( فریاد بلند) كه در زبان پارسی باستان نیز بدین گونه است، می داند و مُكلِر آن را برگرفته از واژة گدروسیا GEDROSIA در زبان یونانی كهن

بلیو نام بلوچ را برگرفته از واژة « بالااِچا »BALAECH A دانسته و گیلبرتسن آن را برآمده از واژة سانسكریت « مالِچا » MALECHA به معنی دون دین می داند

جعفری واژة بلوچ را برآمده از به هم پیوستن دو واژة « پّهل » ( پهلوان ) فارسی و « اوچ » ( بلند ) سنسكریت به معنی پهلوان بُرز و بلند بالا دانسته و نوشته كه جت ها كه در زمان ساسانیان به بلوچستان آمدند و باشندة این دیار شدند آن گاه كه تازه از راه رسیدگانی بلند بالاتر از خود را دیدند آنان را بلوچ نامیدند

راولینسن نام بلوچ را دگرگون گشتة نام بلوص شاه بابل دانسته و سایكس می نویسد كه این گروه چون در سرزمین كوسان در خاور كرمان می زیستند كوسی و كوشی نامیده شدند و كوش و بلوص پس تر به گونة كوچ و بلوچ در آمد.

در برهان قاطع بلوچ « تاج خروس » دانسته شده و اعتمادالسلطنه در مراه البلدان نوشته كه چون مردم بلوچ لخت به دنیا آمدند و توان پوشاندن خود را نداشتند به بّلُخت شهره شدند و بّلُخت پس تر به رویة بلوچ در آمد.

از آن چه كه آمد در می یابیم كه بلوچ ها باشندگان بلوچستان امروز نبوده اند و به گمان پیرامون سال های پسین دوران فرمانروایی ساسانیان و سده های آغازین اسلامی پا بر این دیار نهاده اند. از آن روست كه باید ریشة نژادی آنان را جُست و سرزمینی را كه آنان از آن به راه افتاده و به سرزمین امروزی خود آمده اند یافت.

نظرات() 


enjoys listening to tunes
چهارشنبه 1 شهریور 1396 01:36 ق.ظ
Hello, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
It was funny. Keep on posting!
Www.Radio-Adapter.eu
سه شنبه 31 مرداد 1396 02:16 ب.ظ
I simply couldn't depart your site before suggesting that I
really loved the usual info an individual supply on your guests?
Is gonna be again steadily to inspect new posts
normal speakers
سه شنبه 31 مرداد 1396 04:29 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;) I'm going to return yet
again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to
change, may you be rich and continue to guide others.
Lautsprecher Set
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:28 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here from a different
website and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you.

Look forward to going over your web page for a second time.
tarot jeu wiki
دوشنبه 30 مرداد 1396 07:47 ق.ظ
signification carte tarot marseille tarot jeu wiki tirage en ligne tarot
divinatoire osho zen tarot avis tarot marseille gratuit
tirage tarot marocain tirage tarot gratuite immediate l'hermite tirage tarot
tarot divinatoire immediat et gratuit tirage tarot gratuit semaine astrocenter tarot du jour
gratuit objectif tarot classement beowulf tarot pendu et
diable comptage points tarot a 3 tarot jour divinatoire carte
du tarot le pendu tarot en ligne argent reel tirage tarot muriel
robert tarots marseille gratuit i tarot pour pc tarot travail gratuit 2016 tirage carte tarot gratuit belline
vehicle Navigation systems
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:03 ب.ظ
Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog
and wished to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.

After all I will be subscribing in your rss feed and I'm hoping you write
once more very soon!
Autoradio
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:36 ب.ظ
I got this site from my buddy who shared with me regarding this
web site and now this time I am browsing this website and reading very informative articles here.
Radioadapter Fahrzeugspezifisch
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:07 ق.ظ
Article writing is also a fun, if you be
acquainted with after that you can write or else it is complicated
to write.
In modern life
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:15 ق.ظ
Hey there terrific blog! Does running a blog like this require a lot of work?

I've no understanding of computer programming however I had been hoping
to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off topic but I just needed to
ask. Thanks a lot!
you own a car
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:07 ب.ظ
The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive
a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is totally off topic but I had to share it with
someone!
Vehicle navigation systems
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:50 ب.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment
(it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote
and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still
new to the whole thing. Do you have any tips and hints for
novice blog writers? I'd really appreciate it.
suziekail.hatenablog.com
شنبه 31 تیر 1396 01:04 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.
voyance gratuite en ligne par les cartes
جمعه 30 تیر 1396 04:44 ق.ظ
voyance gratuite en tchat direct voyance gratuite en ligne par
les cartes denis lapierre voyance gratuite voyance gratuite par
chat sans cb voyance gratuite carte immediate tirage de voyance gratuite en ligne voyance gratuite
tchat amour voyance amour tchat gratuit sans inscription vrai voyance marocaine gratuite voyance
claire et precise gratuite voyance de l amour gratuite voyance par sms gratuit
voyance gratuite en amour voyance 100 couple
gratuite voyance chat gratuit belgique voyance gratuite et rapide en ligne spirite medium voyance gratuite par mail voyance gratuite en direct virtuelle voyance gratuit par les cartes normales voyance
gratuite sans inscription en ligne voyance en ligne gratuite avis voyance serieuse
gratuite par telephone
connecting a smartphone
جمعه 30 تیر 1396 12:41 ق.ظ
Outstanding story there. What occurred after? Thanks!
in-dash Bluetooth
پنجشنبه 29 تیر 1396 07:17 ب.ظ
I all the time emailed this blog post page to all my friends, as if like
to read it then my contacts will too.
the driving Experience
پنجشنبه 22 تیر 1396 10:08 ق.ظ
I'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both equally educative and
interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The issue is something that too few folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.
Backdoor.Sweetbomb
سه شنبه 20 تیر 1396 05:33 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to browse your website on my
iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and
can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your
blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G ..

Anyhow, very good blog!
follow these tips
شنبه 17 تیر 1396 04:40 ب.ظ
Simply wish to say your article is as surprising.
The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you're an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated
with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.
offered excellent activity
یکشنبه 11 تیر 1396 09:16 ب.ظ
Since the admin of this web page is working, no question very shortly it will be well-known, due to its quality contents.
tips on how to
شنبه 10 تیر 1396 05:12 ق.ظ
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I've shared your site in my social networks!
haleygrimes
جمعه 9 تیر 1396 06:49 ب.ظ
Hi there, You've done a great job. I will definitely digg it and personally recommend
to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.
mobile hifi Tipps
پنجشنبه 8 تیر 1396 07:22 ب.ظ
Useful information. Fortunate me I found your web site by accident, and I'm
surprised why this twist of fate did not took place
earlier! I bookmarked it.
Margene
چهارشنبه 7 تیر 1396 01:39 ق.ظ
I needed to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it.
I have you book-marked to look at new stuff you post…
Victoria
دوشنبه 5 تیر 1396 05:00 ب.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this site daily, if so then you will
without doubt get good knowledge.
installed car stereo
دوشنبه 5 تیر 1396 10:10 ق.ظ
Hurrah! Finally I got a web site from where I be capable of in fact
obtain helpful data regarding my study and knowledge.
type of vehicle
چهارشنبه 31 خرداد 1396 01:37 ق.ظ
I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post
is written by him as no one else know such detailed
about my problem. You're incredible! Thanks!
the most awesome source
چهارشنبه 24 خرداد 1396 12:50 ب.ظ
I think this is among the most significant information for
me. And i'm glad reading your article. But wanna remark
on few general things, The website style is wonderful, the articles is really
excellent : D. Good job, cheers
buy propecia
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 06:37 ق.ظ
One of the reputable treatments used to battle
androgenic alopecia may be the minoxidil topical solution. Now, you've got a much larger chance
of success without complications than was the case in the past.

Those who undergo chemotherapy procedures also experience falling hair in large volume.
generic ciprofloxacin cipro online
چهارشنبه 30 فروردین 1396 05:25 ق.ظ
Hey excellent blog! Does running a blog such as this take a
massive amount work? I've virtually no expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future.

Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject nevertheless I simply wanted
to ask. Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox