یاتما تولکی دالداسندا گوی یسون اصلان سنی، كچمه نامرد كورپیسینن گوی آپارسون سیل سنی

اولین مدرسه درتالش

نوشته شده توسط : قارانقوش
دوشنبه 12 آبان 1393-11:22 ق.ظ

نخستین مدرسه در تالش به سال ۱۳۰۲ ه شمسی د رکرگانرود شمالی ،در روستای خطبه سرا به نام “دبستان رضوان ” تاسیس شد که دارای ۴ کلاس بود و سال بعد یعنی در سال ۱۳۰۳ ه شمسی مدرسه دیگری در رضوانده ـرضوانشهر امروزی ـتاسیس شد که “دبستان سپه پور ” نام داشت و گشایش این هر دو مدرسه به وسیله ی شادروان اسماعیل پور رسول از فرهنگیان فر هیخته ونامدار سابق رشت بود و از کسانی که با ایشان همکاری می کردندازشادروانان دهسرا مدیر کل سابق اوقاف گیلان و دهبنه ای و طاهر فروغی ، باید نامبرد که به کار معلمی اشتغال داشتند.

البته باید یاد اور شد که پیش از تاسیس مدرسه تالش در این منطقه سواد اموزی از مکتب اغاز شده بود .

سال ۱۳۱۸ اولین سالی که عده ای از دانش اموزان اماده برای گذراندن امتحان کلاس ششم ابتدایی بودند و چون امتحان در بندر پهلوی بود باید به انجا می رفتند وتعداد انها نیز به ۱۶ نفر می رسید .

یادآور میشوم که مدرسه رضوان ابتداعا” در روستای بوره سرا و سپس در ترکه محله خانه حبیبی و مدتی در خانه حاجی علیجان آقاجانی و مدتی هم در نزدیکی  خانه مرحوم قباد ارجمندی بوده است.
در تاسیس مدرسه ی سپه پور که به سال ۱۳۰۳ انجام گرفت باید از کمک شادروان سلیمان پاشا خان و خانم عزت الملوک ساساندخت یاد کرد که چند هکتار زمین و یک ساختمان را برای این کار به اموزش وپرورش اهدا کرده بودند.

 

         منبع/  تاریخچه اموزش وپرورش گیلان اثر جعفر خمامی زاده

نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


baghro@gmail.com

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic